Trwa ładowanie...
d279szr
wydarzenia

Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 13 grudnia, 20.00

...

Share
d279szr

13.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Nie może być odpuszczenia grzechów; przemocy, bezwzględności, a czasami zwykłego łajdactwa nie da się niczym usprawiedliwić - powiedział premier Donald Tusk w 30. rocznicę stanu wojennego. Apelował, aby nie wykorzystywać rocznic do konfliktowania Polaków.

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział we wtorek podczas spotkania z młodzieżą, że stan wojenny jest sprawą "arcytrudną do oceny", ale w jakiejś mierze rozstrzygniętą przez historię. "To my wtedy mieliśmy rację" - podkreślił.

d279szr

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski we wtorek - w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - złożył w Warszawie wieńce na grobie zamordowanego w 1984 roku księdza Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem prezydenta USA Ronalda Reagana.

- PiS złożyło w Sejmie trzy projekty ustaw w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Jeden dotyczy usunięcia symboli komunistycznych, drugi - emerytur skazanych funkcjonariuszy PRL, a trzeci - zniesienia limitu odszkodowania za represje w czasach PRL. O złożeniu projektów w Sejmie poinformowało PAP Biuro Prasowe KP PiS. Wcześniej zapowiadał to szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Klub Solidarnej Polski zapowiedział złożenie we wtorek w Sejmie projektu uchwały ws. upamiętnienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Patryk Jaki.

- Premier Donald Tusk uważa, że jeśli umowa międzyrządowa dotycząca nowego paktu fiskalnego, a w przyszłości traktat w tej sprawie, zostanie zawarta przez polski rząd, to będzie musiała być ratyfikowana przez polski parlament.

d279szr

- Strefę euro należy wspierać, bo jeśli "wywróci" się albo wpadnie w jakieś bardzo poważne turbulencje, to odczujemy to bardziej niż Francuzi czy Niemcy - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

- NSZZ "Solidarność" chce rozmawiać z rządem na temat planowanych reform i ich możliwych skutków; stanowisko w tej sprawie ma zostać wypracowane na najbliższym posiedzeniu komisji krajowej "S" - powiedział we wtorek PAP szef związku Piotr Duda.

- Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek zmiany w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2011 r. Zmiany dotyczą m.in. zmniejszenia wpływów ze składki zdrowotnej przekazywanej przez KRUS.

- Do końca listopada Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła 51 projektów inwestycyjnych wartych w sumie 1,135 mld euro. To o 87 proc. więcej niż przed rokiem - poinformowali przedstawiciele agencji na konferencji prasowej.

d279szr

- Szef SLD Leszek Miller we wtorek, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, odwiedził w szpitalu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Miller poinformował, że SLD przygotował swój projekt uchwały w związku z tą rocznicą.

- Adam Fronczak został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia - dowiedziała się we wtorek PAP. Fronczak był odpowiedzialny m.in. za politykę lekową. Informację o odwołaniu Fronczaka potwierdził PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb.

- Rada Ministrów wystąpiła we wtorek do prezydenta o przedłużenie misji polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało CIR.

- Premier Donald Tusk zapowiedział, że projekt ustawy podnoszącej składkę rentową może trafić do Sejmu już podczas najbliższego posiedzenia. Poinformował, że rząd zaakceptował projekt, ale formalnie zatwierdzi go po zakończeniu konsultacji społecznych.

d279szr

- 14 grudnia Sąd Najwyższy zdecyduje o ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Posiedzenie odbędzie się w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN.

- W środę o 12.00 w Sejmie ma zacząć się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2012 r. - wynika z harmonogramu obrad Sejmu opublikowanego na stronie internetowej. Sejm planuje zakończyć debatę nad budżetem o 23.00.

- 61 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji; 20 proc. badanych dobrze - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w odniesieniu do Senatu. Pozytywną ocenę pracy prezydenta wystawiło 64 proc. badanych, negatywną - 20 proc.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się we wtorek wieczorem do Moskwy. W środę wraz z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem podpisze umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur.

d279szr

- MSW wyjaśnia na polecenia szefa tego resortu Jacka Cichockiego sprawę poniedziałkowego zatrzymania na warszawskim lotnisku białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza - poinformowała PAP rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Woźniak

- Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ujawnienia przez szefa komisji badania wypadków lotniczych Edmunda Klicha nagrania jego ubiegłorocznej rozmowy z ówczesnym szefem MON Bogdanem Klichem. Decyzja jest prawomocna.

- Prezes TVP Juliusz Braun wyraził we wtorek głębokie ubolewanie i przeprosił z powodu programu Jana Pospieszalskiego, w którym oskarżono prof. Bronisława Geremka "o zdradę ruchu Solidarności".

- 20 grudnia łódzki sąd okręgowy ma ogłosić wyrok w procesie 63-letniego Ryszarda Cyby, który w październiku ub.r. w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika biura Pawła Kowalskiego.

amp/ ana/

d279szr

Podziel się opinią

Share
d279szr
d279szr