Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 17 kwietnia, 17.00
...
17.04.2012 | aktual.: 17.04.2012 17:23
17.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Były minister sportu w rządach PiS Tomasz Lipiec został skazany łącznie na 3,5 roku więzienia i 10-letni zakaz sprawowania stanowisk państwowych za cztery z pięciu zarzuconych mu przestępstw korupcyjnych. Skazano też żonę Lipca i członka jego gabinetu politycznego.
- Nie ma jakichkolwiek powodów uzasadniających i mogących być podstawą odmowy przekazania stronie rosyjskiej danych o pilotach Tu-154M, o które Rosjanie prosili we wniosku o pomoc prawną - oceniła Prokuratura Generalna w ekspertyzie przekazanej PAP we wtorek .
- Prezydent Bronisław Komorowski poinformował we wtorek, że podpisał decyzję o uczestnictwie polskich sił powietrznych w realizacji zadań związanych z misją NATO - Baltic Air Policing. Chodzi o nadzór nad przestrzenią powietrzną Estonii, Litwy i Łotwy. Komorowski poinformował o tym podczas wspólnej konferencji z prezydentami Łotwy i Estonii: Andrisem Berzinsem i Toomasem Ilvesem. Prezydenci spotkali się w związku z majowym szczytem NATO.
- Rząd opowiedział się we wtorek za ujednoliceniem sposobu liczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu. Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim.
- Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają ich wysokość nie będą podwójnie karani - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Oznacza to, że ukarani za przestępstwo lub wykroczenie nie zapłacą dodatkowej opłaty.
- Likwidacja spółki PKP SA w obecnym kształcie nie jest wykluczona przed końcem obecnej kadencji rządu - powiedział we wtorek w Sosnowcu wiceminister transportu Andrzej Massel.
- Wiceminister transportu Andrzej Massel uważa, że musi zapaść kompromis w sprawie opłat za dostęp do torów. W ubiegłym tygodniu prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił zatwierdzenia projektu dotyczącego tych stawek, przedstawionego przez PKP PLK.
- Nowe leki stosowane w leczeniu osteoporozy i raka piersi, obniżka cen urzędowych dla 180 medykamentów, 42 programy lekowe oraz nowe wskazania terapeutyczne dla 83 medykamentów - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło we wtorek projekt nowej listy refundacyjnej.
- Rada miasta nie może ustalić jednej stawki opłaty za pobyt w żłobku, niezależnie od tego, ile godzin spędza dziecko w placówce - orzekł we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sprawa rozpatrywana przez WSA dotyczyła uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 16 czerwca 2011 r. w sprawie opłat w żłobkach prowadzonych przez miasto.
- Ponad dwie trzecie Polaków (70 proc.) deklaruje, że zna z sąsiedztwa bądź z widzenia osoby "naprawdę biedne", jedna czwarta (25 proc.) - że nie zna nikogo takiego, a czterech na stu (4 proc.) określa samych siebie, jako osoby biedne - wynika z sondażu CBOS.
- W Polsce połowa właścicieli lokali usługowych nie płaci za odtwarzanie muzyki klientom - poinformował Bogusław Pluta, dyrektor Związku Producentów Audio Video. Trzy organizacje skupiające twórców muzyki pobrały za jej odtwarzanie w 2011 r. 107,5 mln zł.
- Po godzinie 13 grupa 500 pracowników Służby Celnej zakończyła wtorkowy protest pod kancelarią premiera. Celnicy domagają się włączenia ich do systemu emerytalnego na zasadach podobnych do innych służb mundurowych. Przed godz. 13 delegacja protestujących złożyła w KPRM pismo do premiera Donalda Tuska, w którym przypominają oni o zobowiązaniach rządu wobec celników. "Pod pismem podpisało się ok. 70 proc. pracowników Służby Celnej" - powiedziała Barbara Smolińska ze Zrzeszenia Związków zawodowych Służby Celnej. W SC pracuje ok. 16 tys. osób.
- W środę już po raz drugi odbędzie się spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego ws. finansowania Kościoła katolickiego. Spotkanie odbędzie się w MSW - dowiedziała się PAP ze źródeł w MAC. Pierwsze odbyło się 3 kwietnia w Episkopacie. Rozmowy będą w dalszym ciągu dotyczyć propozycji przedstawionej przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego dotyczącej likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.
- Tomik "Wystarczy" - z ostatnimi wierszami Wisławy Szymborskiej - trafi w piątek do księgarń. Miłośnicy poezji będą mogli poznać 13 wierszy noblistki oraz fragmenty niedokończonych utworów.
- 41 proc. wałów przeciwpowodziowych oraz 27 proc. kanałów wymaga odbudowy lub modernizacji - wynika z opublikowanej we wtorek informacji Najwyższej Izby Kontroli.
- Krakowski Sąd Okręgowy orzekł we wtorek, że europoseł i b. minister edukacji Ryszard Legutko musi przeprosić dwójkę wrocławskich licealistów - autorów petycji o usunięcie symboli religijnych ze szkoły - za nazwanie ich "rozwydrzonymi smarkaczami".
- Huta Łabędy z grupy kapitałowej Węglokoksu przeprowadzi wkrótce due diligence, czyli badanie handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej sytuacji Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Firma jest zainteresowana kupnem 25,5 proc. akcji Huty Pokój od Skarbu Państwa.
- Groby bliskich odwiedzają we wtorek, trzeci dzień świąt wielkanocnych, prawosławni w województwie podlaskim. Zgodnie z tradycją przynoszą nie tylko znicze i kwiaty, ale i pisanki, by ze zmarłymi bliskimi dzielić się radością paschalną.
(PAP)
amp/ asa/