Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 11 marca, 17.00
...
11.03.2010 | aktual.: 11.03.2010 17:23
11.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła w czwartek 63-letniego Mykołę Azarowa na stanowisku nowego szefa rządu ukraińskiego. Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 242 deputowanych w 450-osobowej izbie.
- Ukraiński parlament zwolnił w czwartek ze stanowiska dotychczasową premier Julię Tymoszenko oraz zdecydował o rozwiązaniu kierowanego przez nią rządu.
- Sąd obwodowy w Mińsku w czwartek utrzymał decyzję sądu w Wołożynie, który odebrał Dom Polski w Iwieńcu nieuznawanemu przez władze białoruskie Związkowi Polaków na Białorusi kierowanemu przez Andżelikę Borys, przekazując go oficjalnemu ZPB.
- Za jednostronną, tendencyjną i krótkowzroczną uznał MSZ Białorusi środową rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą m.in. ostatnie represje wobec mniejszości polskiej na Białorusi. PE ryzykuje otwarciem puszki Pandory - ostrzega komunikat resortu.
- Moskwa nie otrzymała dotąd oficjalnych informacji od strony polskiej na temat wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu - oświadczył w czwartek rzecznik MSZ Rosji Andriej Niestierienko.
- Uchwalenie przez Litwę Aktu Niepodległości przed 20 laty było w Polsce odbierane jako akt szczególnej odwagi - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas wystąpienia w czwartek w parlamencie Litwy na uroczystościach z okazji 20-lecia niepodległości tego kraju. Lech Kaczyński był jedynym prezydentem obcego państwa, który przemawiał w czasie uroczystej sesji litewskiego Sejmu. Poza nim w uroczystościach rocznicowych wzięli udział m.in. przywódcy Łotwy, Estonii, Słowenii, Finlandii, przedstawiciele USA, Rosji, Ukrainy, Czech, Szwecji, a także dyplomaci akredytowani na Litwie. Z powodu choroby matki prezydent Lech Kaczyński skrócił wizytę w Wilnie, gdzie brał udział w obchodach 20-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę.
- Premier Donald Tusk, który przebywa z oficjalną wizytą na Kaukazie Południowym, przybył w czwartek do Gruzji. Rozmawiał z premierem Gruzji Nikolozem Gilaurim; czekają go jeszcze rozmowy z prezydentem Micheilem Saakaszwilim.
- Dwa silne wstrząsy wtórne nawiedziły w czwartek stolicę Chile, Santiago - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Wstrząsy, które nastąpiły w odstępie minuty, nie spowodowały na razie żadnych zniszczeń. Wydano ostrzeżenie przed tsunami.
- Do starć z policją doszło podczas przemarszu w czwartek ulicami Aten ponad 10 tys. demonstrantów sprzeciwiających się drakońskim środkom oszczędnościowym zapowiedzianym przez rząd Grecji w ramach walki z kryzysem finansów publicznych.
- Grecję ponownie sparaliżował w czwartek strajk generalny, zorganizowany przez wielkie związki zawodowe w proteście przeciwko posunięciom oszczędnościowym rządu.
- Mołdawscy komuniści zapowiedzieli w czwartek bojkot parlamentu, by w ten sposób zaprotestować przeciwko decyzji koalicji rządzącej, która chce przeprowadzenia referendum w celu uniknięcia przedterminowych wyborów parlamentarnych.
- Wojskowe władze Birmy oficjalnie unieważniły wyniki wyborów z 1990 roku - poinformowała w czwartek prasa rządowa. Wybory te wygrała opozycja, ale junta nigdy nie uznała tego faktu.
- Władze chińskie rozpoczęły na początku marca kampanię zaostrzania środków bezpieczeństwa w Tybecie "Ostry Sztorm", w ramach której zatrzymano już setki osób - poinformowały w czwartek milicja i media. Kampania ma na celu ukrócenie zwykłej przestępczości oraz wszelkiej działalności proniepodległościowej w miesiącu, w którym przypada 51. rocznica wybuchu krwawo stłumionego powstania antychińskiego - powiedział agencji AFP jeden z milicjantów w stolicy Tybetu Lhasie.
- Sześć lat temu, 11 marca 2004, islamscy terroryści wysadzili pociągi w Madrycie. Zginęły 192 osoby, w tym 4 Polaków. Ponad 2 tys. osób odniosło rany. Przewodniczący Kongresu Deputowanych Jose Bono powiedział, że "w sercach Hiszpanów rana pozostaje otwarta".
- Polska będzie krajem partnerskim największych na świecie Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie (ITB) w 2011 roku. W czwartek Polska Organizacja Turystyczna oraz ITB podpisały umowę w tej sprawie.
- Najpóźniej dwie godziny po katastrofie lotniczej przewoźnik będzie miał obowiązek podania zweryfikowanej listy osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu, by nie trzymać w niepewności rodzin ofiar. Tak wynika z porozumienia przyjętego w czwartek w Brukseli przez ministrów transportu krajów UE.
- Szesnastu islamskich rebeliantów zginęło w środę wieczorem w Pakistanie w dwóch atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych na kryjówki i pojazdy talibów oraz bojowników Al-Kaidy - poinformowali w czwartek przedstawiciele pakistańskiego wojska i wywiadu.
amp/