Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 14 stycznia, 17.00

...

14.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Stany Zjednoczone wyślą 300 osób personelu medycznego na spustoszone trzęsieniem ziemi Haiti, a 12 tys. postawiły w stan pogotowia z możliwością wyjazdu - poinformowała w czwartek amerykańska minister zdrowia i służb społecznych Kathleen Sebelius.

- Stany Zjednoczone skierują na pomoc dotkniętemu trzęsieniem ziemi Haiti ok. 3500 żołnierzy z 82. dywizji powietrznodesantowej. Pierwszych stu żołnierzy ma przybyć na Haiti jeszcze w czwartek - powiadomiły źródła wojskowe.

- Prezydent Barack Obama ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone w trybie natychmiastowym odblokują 100 milionów dolarów na pomoc dla Haiti, które we wtorek zostało spustoszone przez trzęsienie ziemi.

- Na Haiti poleci z Polski 63 ratowników wyposażonych w 4 tony specjalistycznego sprzętu oraz 12 psów-ratowników - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Zwiększenie pomocy dla Haiti i wysłanie na miejsce doświadczonego zespołu ratowniczego polecił premier Donald Tusk.

- Około dwóch milionów dzieci i dorastającej młodzieży ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi, które we wtorek nawiedziło Haiti - poinformowała w czwartek brytyjska organizacja pozarządowa Save the Children (Ocalić Dzieci).

- Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża uruchomił stronę internetową, która ma pomóc Haitańczykom w znalezieniu bliskich zaginionych podczas trzęsienia ziemi w stolicy Haiti Port-au-Prince.

- Nawet 200 pracowników misji ONZ na Haiti, w tym żołnierzy sił stabilizacyjnych, jest wciąż zaginionych po wtorkowym trzęsieniu ziemi - powiadomiła w czwartek rzeczniczka ONZ Elisabeth Byrs. Wstrząsy zniszczyły siedzibę ONZ w Port-au-Prince oraz inne budynki organizacji. Rzeczniczka powiedziała, że według ocen pod gruzami siedziby ONZ uwięzionych jest 50-100 członków sił stabilizacyjnych MINUSTAH. Ogółem brakuje między 115 a 200 ludzi - dodała, zastrzegając, że są to szacunki z minionej nocy.

- Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował w czwartek rano PAP, że los czterech Polaków, którzy przebywają na Haiti, jest nadal nieznany.

- Desygnowany na komisarza UE ds. energii Niemiec Guenther Oettinger zapowiedział w czwartek podczas przesłuchań w Parlamencie Europejskim (PE) "europeizację" polityki energetycznej. Polskim europosłom spodobało się, że naciska na dywersyfikację dostaw energii, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszyć zależność UE od Rosji.

- Rząd Władimira Putina nie poparł inicjatywy kierowanej przez premiera partii Jedna Rosja, przewidującej wprowadzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko pamięci historycznej Rosjan, przede wszystkim za rehabilitowanie nazizmu i pomniejszanie roli ZSRR w zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami.

- Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego, do którego doszło w czwartek na zatłoczonym bazarze w okręgu Dihrawud w prowincji Uruzgan w środkowym Afganistanie - poinformowały władze i siły bezpieczeństwa tego kraju.

- Znaczna część lotów z paryskich lotnisk jest w czwartek odwołana z powodu trwającego już drugi dzień strajku kontrolerów lotniczych. Poprawiły się natomiast w Paryżu warunki pogodowe, które dzień wcześniej obok strajku zakłócały ruch lotniczy.

- Gwałtowny - niemal o 39 proc. - wzrost ataków piratów morskich odnotowano w roku 2009. Z 406 incydentów ponad połowa jest przypisywana piratom somalijskim - głosi opublikowany w czwartek raport międzynarodowej organizacji morskiej. Czwarty rok z rzędu rosły ataki piratów na morzu - podało mające siedzibę w Kuala Lumpur w Malezji Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB). Poprzednio liczba ataków na morzu przekroczyła 400 w roku 2003.

(PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)