Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 15 grudnia, 20.10

...

15.12.2011 | aktual.: 15.12.2011 20:38

15.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Unia Europejska utrzyma euro i wyjdzie z kryzysu wzmocniona i silniejsza, bo zacieśni swoją integrację - przekonywał w czwartek w Warszawie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, uczestniczący w 6. Europejskich Dniach Rozwoju (EDR).

- Jak podała oficjalna agencja IRNA, Iran rozpoczął w środkowej części kraju budowę nowych zakładów atomowych, podkreślając, że inwestycja ta ma wyłącznie cele pokojowe.

- Minister handlu USA John Bryson wezwał w czwartek amerykański biznes do zaangażowania się w inwestycje, które zapewniłyby milionom Amerykanów powrót do pracy.

- Prezydent Niemiec Christian Wulff wyraził w czwartek ubolewanie z powodu kontrowersji, jakie wywołało ujawnienie przez media, iż w przeszłości pożyczył pół miliona euro od żony zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy. Przyznał, że sam powinien był o tym poinformować.

- Opozycyjny Blok byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko postanowił wysunąć kandydaturę swej skazanej na 7 lat więzienia przywódczyni do Pokojowej Nagrody Nobla - przekazała w czwartek deputowana tego ugrupowania Natalia Korolewska.

- Po czwartkowym spotkaniu ambasadorów państw UE wciąż nie ma zgody na parafowanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na szczycie UE-Ukraina w Kijowie 19 grudnia - dowiedziała się PAP w czwartek. Dyplomaci UE wskazują, że parafowanie umowy może być mylone z jej podpisaniem, a na to z kolei nie ma zgody z powodu sprzeciwu niektórych stolic zachodnich, z Berlinem na czele, zaniepokojonych rozwojem sytuacji na Ukrainie w związku z wyrokiem na byłą premier Julię Tymoszenko i innych przedstawicieli byłych władz Ukraińskich.

- Swym podpisem prezydent Rumunii Traian Basescu zatwierdził w czwartek ustawę zezwalającą na umieszczenie na terytorium państwa elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- W USA orzeka się coraz mniej wyroków śmierci i coraz mniej się ich wykonuje - podał Death Penalty Information Center, organizacja prowadząca kampanię na rzecz zniesienia tej kary.

- Aktorki Jodie Foster i Kate Winslet, docenione za role w "Rzezi" Romana Polańskiego oraz polski kompozytor Abel Korzeniowski są wśród artystów nominowanych do Złotych Globów. Zostaną one przyznane 15 stycznia. Jest to 69. edycja tej nagrody.

- W Atenach aresztowano bezdzietnego eks-policjanta, który dzięki sfałszowanym aktom urodzenia i innym dokumentom pobierał od kilkunastu lat zasiłek socjalny na dziewiętnaścioro dzieci.

- Nowe przepisy, według których prawo korzystania z ok. 670 działających w Holandii coffee shopów będzie przysługiwało tylko holenderskim obywatelom, musi na południu kraju wejść w życie najpóźniej 1 maja 2012 roku - podał w czwartek resort sprawiedliwości.

- Wciąż nie wiadomo, ile środków poszczególne kraje UE deklarują, by uzbierać obiecane na szczycie UE 200 mld euro dla MFW na pomoc krajom eurolandu. Wszyscy chcą płacić jak najmniej, a niektórzy wcale - powiedział PAP dyplomata. Termin mija w poniedziałek.

- Moskwa jest gotowa przeznaczyć na ratowanie strefy euro minimum 10 mld dolarów, ale tylko via MFW - powiedział w Brukseli na marginesie szczytu UE-Rosja doradca prezydenta Rosji Arkadij Dworkowicz. Za dyskryminujące Rosję ocenił unijne przepisy energetyczne.

- Szefowie dyplomacji 12 państw UE, w tym Polski, skrytykowali we wspólnym liście funkcjonowanie utworzonej przed rokiem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i zażądali jej reformy - poinformował niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Niemieckie MSZ potwierdziło w czwartek PAP, że powstał list 12 krajów do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton w sprawie wzmocnienia ESDZ.

- Do końca stycznia lub na początku lutego przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwoła szczyt ws. nowego traktatu międzyrządowego o pakcie fiskalnym, oraz zatrudnienia w UE. Będzie to szczyt 27 państw, a więc także z udziałem Londynu.

- Islandia poinformowała w czwartek o oficjalnym uznaniu przez nią państwa palestyńskiego. Jest ona jednym z pierwszych w Europie krajów, które zdecydowały się na ten krok.

- Minister rozwoju gospodarczego Włoch Corrado Passera powiedział w czwartek, że kraj znalazł się w recesji. To pierwsza taka informacja przekazana przez przedstawiciela rządu w Rzymie.

- Premier Włoch Mario Monti i przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil podjęli w czwartek w Rzymie decyzję o reaktywacji traktatu o przyjaźni między obu krajami, zawartego w 2008 roku przez Muammara Kadafiego i Silvio Berlusconiego.

- Siły USA oficjalnie zakończyły w czwartek wojnę w Iraku. Podczas ceremonii na lotnisku międzynarodowym w Bagdadzie z udziałem ministra obrony Leona Panetty zwinięto wojskową flagę. Ostatnie 4 tys. amerykańskich żołnierzy opuści Irak do końca roku.

- Były francuski prezydent Jacques Chirac został w czwartek skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za defraudację środków publicznych i nadużycie zaufania w latach 90., kiedy był merem stolicy Francji.

- 90-letni były esesman Heinrich Boere, skazany w zeszłym roku w Akwizgranie, na zachodzie Niemiec, na dożywocie za zabicie w 1944 roku trzech holenderskich cywilów, został przewieziony do więzienia - poinformował w czwartek rzecznik prokuratury.

- Premier Rosji Władimir Putin odrzucił w czwartek uwagi krytyczne dotyczące wyników niedawnych wyborów do Dumy, pokusił się o ironię w związku z protestami opozycji, skrytykował USA i zapowiedział liberalizację zasad rejestracji partii politycznych.

- Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie odroczył w czwartek do 26 grudnia rozpatrzenie pozwu Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciwko Dumie Państwowej za jej ubiegłoroczną uchwałę dotyczącą Katynia. Izba niższa parlamentu Rosji uznała w niej mord na polskich oficerach w 1940 roku za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

- Trzygodzinny strajk pracowników sektora publicznego rozpoczął się w czwartek w Grecji, gdzie zatrudnieni w tym sektorze oraz emeryci protestują przeciwko cięciom ich wynagrodzeń i świadczeń.

- Na Cyprze tysiące pracowników sektora publicznego przystąpiło w czwartek do strajku w proteście przeciw oszczędnościowym posunięciom rządu. W szpitalach dyżuruje mniej personelu. Strajkują też kontrolerzy lotów, a linie lotnicze musiały zmienić rozkład rejsów.

- Niezależne laboratorium francuskie ujawniło w czwartek, że wykryło radioaktywne skażenie wewnątrz domów położonych na przedmieściach Tokio, 200 km od Fukushimy, w której w marcu po tsunami doszło do wypadku nuklearnego.

- Białoruskie organizacje obrony praw człowieka rozpoczęły w czwartek zbiórkę funduszy na spłatę 757,5 mln rubli białoruskich (90 tys. dol.), których zwrot sąd nakazał przebywającemu w kolonii karnej szefowi Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesiowi Bialackiemu.

- Co najmniej 27 żołnierzy syryjskich sił rządowych zginęło w czwartek na południu kraju w starciach z dezerterami z armii - poinformowała syryjska organizacja Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

- Druga w grudniu przesyłka z materiałem wybuchowym dotarła w czwartek do siedziby agencji podatkowej Equitalia w Rzymie. Nie eksplodowała, ponieważ po jej znalezieniu natychmiast wezwano saperów, którzy potwierdzili jej zawartość.

- Czeski rząd uznał, że Czechy na razie nie będą określać terminu przyjęcia euro, do czego zobowiązały się wstępując do Unii Europejskiej.

- W Czechach żyje więcej wyznawców "religii" Jedi niż Romów - wskazują wstępne wyniki spisu powszechnego, ogłoszone w czwartek przez Czeski Urząd Statystyczny (CzSU). Spadła liczba Polaków żyjących na terenie Czech.

- Władze powiatu Miyun niedaleko Pekinu chcą zbudować turystyczne miasto na wzór angielski, z zamkiem i innymi egzotycznymi dla Chińczyków budynkami. By wrażenia gości były silniejsze, nie będzie w nim wolno mówić po chińsku - poinformował starosta powiatu.

- Brazylijczyk Oscar Niemeyer, twórca nowatorskiej architektury nowej stolicy kraju Brasilii i 600 innych projektów architektonicznych zrealizowanych na całym świecie, w czwartek uczcił swoje104. urodziny, prezentując nowy numer swego kwartalnika "Nosso Caminho".

- Już ok. 50 tys. euro wynosi rachunek za parkowanie dla pewnego kierowcy, który pięć lat temu pozostawił samochód na podziemnym parkingu publicznym w Luksemburgu - poinformował w czwartek zarządca parkingu.

(PAP)

amp/ now/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)