Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 16 czerwca, 17.00
...
16.06.2011 | aktual.: 16.06.2011 17:23
16.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- W Pałacu Namiestnikowskim w Bratysławie rozpoczął się w czwartek szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Polski Donalda Tuska. Głównymi tematami rozmów będą m.in. polska prezydencja w Unii Europejskiej i budżet UE po 2013 r.
- Grecki premier Jeorjos Papandreu zapowiedział w środę, że w czwartek przystąpi do reorganizacji swojego rządu i zwróci się do parlamentu o wotum zaufania. Tego dnia w centrum Aten odbyły się wielotysięczne demonstracje przeciwko programowi oszczędnościowemu.
- Siedmioro dzieci w Lille na północy Francji zatruło się mięsem zawierającym bakterię pałeczki okrężnicy (E.coli) - podało w czwartek radio Europe 1. Zapewne nie jest to jednak szczep EHEC, który spowodował epidemię w Niemczech.
- Największy brytyjski związek pracowników sektora publicznego zapowiedział w środę, że jego członkowie przyłączą się do strajku nauczycieli. Oznacza to, że przeciwko rządowym reformom emerytalnym będzie strajkować około 750 tysięcy ludzi.
- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zabierze w czwartek wieczorem do Polski 16 uchodźców, którzy obecnie przebywają w obozie dla uchodźców w Tunezji. Po przyjeździe do kraju zostaną oni zabrani do ośrodka dla uchodźców w Dębaku pod Warszawą.
- Grupa hakerów nazywana Lulz Security poinformowała w środę wieczorem, że zablokowała strony internetowe Centralnej Agencji Wywiadowczej. Ta sama grupa odpowiada za niedawne cybernetyczne ataki na Senat USA, firmy Sony i News Corp oraz telewizję publiczną PBS.
- Hakerzy zaatakowali 51 stron internetowych rządu Malezji, udało im się włamać na co najmniej 41 spośród nich - poinformowali przedstawiciele władz w czwartek rano.
- Firma Citigroup Inc. - międzynarodowy konglomerat finansowy - poinformowała w środę wieczorem, że hakerzy wykradli z jej serwerów informacje o rachunkach ponad 360 tys. amerykańskich posiadaczy kart kredytowych.
- Kirgistan nie ma pieniędzy, żeby zorganizować planowane na jesieni wybory prezydenckie w tej byłej republice radzieckiej w Azji Środkowej - poinformowała w czwartek prezydent Roza Otunbajewa.
- Premier Rosji Władimir Putin pojawił się w środę na 100. sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w Genewie. Zdaniem tygodnika "Le Point", w Szwajcarii Putin nie interesował się sprawami pracy, lecz pilnował interesów rosyjskich firm naftowych.
- Rosja i Chiny zamierzają zwiększyć wzajemne obroty handlowe do 100 mld dolarów w 2015 roku i do 200 mld dolarów w 2020 roku - poinformował w czwartek rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew po rozmowach z chińskim przywódcą Hu Jintao na Kremlu.
- Ponad 200 afgańskich bojowników przekroczyło granicę z Pakistanem i zaatakowało przygraniczną wioskę, zabijając co najmniej pięć osób - poinformowały w czwartek pakistańskie władze.
- Ajman al-Zawahiri został mianowany szefem Al-Kaidy. Egipcjanin zastąpi na tym stanowisku Osamę bin Ladena, założyciela siatki terrorystycznej, zabitego na początku maja w Pakistanie przez amerykańskich komandosów - podała organizacja w czwartek w komunikacie.
- NATO po raz kolejny zbombardowało okolicę rezydencji libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego w Trypolsie. Serię kilku eksplozji następujących szybko po sobie dało się słyszeć w czwartek tuż przed godz. 5. Znad ufortyfikowanej rezydencji unosił się dym.
- Koleje Austriackie (OeBB) zapowiedziały fuzję swych polskich filii Eurocargo i Express Polska - informuje w czwartek agencja APA.
- Od północy Czechy są sparaliżowane przez ogólnokrajowy strajk pracowników transportu. Nie jeżdżą pociągi, tramwaje i autobusy. Po raz pierwszy w czeskiej historii całkowicie stanęło też praskie metro.
- Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę i cztery inne kraje, by wdrożyły dyrektywę o odpadach, która zobowiązuje kraje UE m.in. do ponownego wykorzystywania odpadów i recyklingu. Zagroziła sankcjami, jeśli w ciągu dwu miesięcy nie dostosujemy prawa.
- Ponad połowa obywateli Federacji Rosyjskiej (57 procent) opowiada się za całkowitym odejściem od energetyki atomowej - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 11-12 czerwca wśród 1600 respondentów.
- W czwartek w Wilnie rozpoczęły się spotkania z uczestnikami przetargu na realizację projektu budowy nowej elektrowni atomowej na Litwie. Startują w nim dwa koncerny: GE-Hitachi i Westinghouse.
- Brytyjskie gazety piszą w czwartek, że książę Harry zamierza ponownie udać się na wojnę w Afganistanie. Podobno dowództwo sił zbrojnych i królowa Elżbieta II już się na to zgodzili, ale ani resort obrony ani dwór królewski nie potwierdzają tych informacji.
- Amerykańska kongresmenka Gabrielle Giffords, która pięć miesięcy temu została ciężko ranna w strzelaninie w stanie Arizona, w środę wyszła ze szpitala w Houston, w Teksasie. Nadal jednak codziennie będzie uczestniczyła w terapii.
- Statek ze szczątkami 104 ofiar katastrofy airbusa Air France, który dwa lata temu rozbił się podczas lotu z Rio de Janeiro do Paryża, zawinął w czwartek do Bajonny w południowo-zachodniej Francji - podały media. Wkrótce rozpocznie się identyfikacja zwłok.
- Zespół peruwiańskich archeologów odkrył 370 inkaskich pochówków na trudno dostępnym stanowisku w Andach Peruwiańskich - informuje serwis internetowy BBC News. (PAP)
asa/