Trwa ładowanie...
d1vbn32

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 16 września, 17.00

...

d1vbn32
d1vbn32

16.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew potwierdził w czwartek, że zamierza przyjechać do Polski na Światowy Kongres Czeczeński. Zakajew oświadczył, że nic nie wie o tym, by miał być zatrzymany w Polsce.

- Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew przyjedzie do Polski, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.

- W zamian za uwzględnienie kosztów reform emerytalnych w długu publicznym Polska nie wyklucza w ramach reformy zasad budżetowych UE poparcia postulatu Niemiec co do sankcji i kontrolowanego bankructwa zbyt zadłużonego państwa - powiedział premier Donald Tusk.

d1vbn32

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) w Moskwie we wtorek przekaże stronie polskiej kolejne dokumenty dotyczące katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem - dowiedziała się PAP ze źródła w MAK.

- Grecja zdecydowanie odrzuca ewentualność restrukturyzacji swego zadłużenia - poinformował czwartkowy "Financial Times", powołując się na greckiego ministra finansów Jeorjosa Papakonstantinu.

- Parlament Rumunii uchwalił w nocy ze środy na czwartek reformę systemu emerytalnego, która przewiduje stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesienie go do 65 lat.

- Premier Słowacji Iveta Radiczova stawia ultimatum zatrudnionym w budżetówce emerytom: albo zrezygnują z pracy i będą tylko pobierać emeryturę, albo nadal będą aktywni zawodowo, ale zrezygnują ze świadczeń wypłacanych przez państwo.

d1vbn32

- Bułgarskie związki zawodowe rozpoczęły w czwartek zbieranie podpisów pod protestem przeciwko planowanej przez rząd reformie systemu emerytalnego. W pierwszych trzech godzinach od rozpoczęcia akcji zebrano ponad 400 podpisów - podało radio publiczne.

- Nawet 20 tysięcy ludzi może wziąć udział w zaplanowanej w Pradze na najbliższy wtorek demonstracji czeskich związków zawodowych.

- Komunistyczna Korea złożyła nieoczekiwanie sąsiadowi z południa propozycję podjęcia rozmów między wojskowymi przedstawicielami obu krajów. Poinformował o tym w czwartek rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej.

d1vbn32

- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, rządzący krajem od lat 80., chce się ubiegać o kolejną kadencję w wyborach w 2012 roku. Dzięki zmienionej w 2007 roku konstytucji Nazarbajew może sprawować urząd dożywotnio.

- Włochy, dotychczas blokujące podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Korea Płd., w czwartek wycofały swoje zastrzeżenia, podyktowane troską o interesy swoich producentów aut. Umowa wejdzie w życie w 2011 roku. Najpierw musi uzyskać zielone światło eurodeputowanych.(PAP)

ana/

d1vbn32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vbn32