Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 19 sierpnia, 20.00
...
19.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ostatnia bojowa brygada amerykańska opuszcza Irak - przed zapowiadanym na 31 sierpnia terminem. Transportery opancerzone Stryker z 4. Brygady 2.Dywizji Piechoty przekroczyły w nocy ze środy na czwartek granicę z Kuwejtem - poinformował kpt. Christopher Ophard, rzecznik brygady.
- Ponad dwa miesiące po wyborach parlamentarnych Belgia nie ma nowego rządu. Partiom flamandzkim i francuskojęzycznym dotąd nie udało się uzgodnić reformy kraju i wzmocnienia regionów kosztem państwa federalnego, bez czego nie można zacząć rozmów koalicyjnych.
- Deficyt budżetu USA osiągnie w tym roku wielkość 1,34 biliona dolarów, co stanowi około 9,5 proc. PKB - ogłosiło w czwartek Biuro Budżetowe Kongresu (CBO).
- Były dyktator Boliwii 79-letni Juan Pereda został wysłany na antynarkotykowy odwyk po tym, jak został aresztowany pod zarzutem popełnienia obscenicznego aktu, będąc pod wpływem narkotyków - poinformowała w środę policja boliwijska.
- Władze Korei Północnej przyznały się w czwartek do zatrzymania na początku sierpnia południowokoreańskiego kutra rybackiego wraz z siedmioosobową załogą pod zarzutem naruszenia granicy strefy ekonomicznej.
- Do ponad 4 milionów wzrosła liczba ludzi bez dachu nad głową w Pakistanie w następstwie powodzi, jakie w ostatnich trzech tygodniach nawiedziły ten kraj - poinformowała w czwartek ONZ.
- Statek z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy opuścił port Algier w nocy ze środy na czwartek - poinformowało algierskie radio państwowe. Jednostka zmierza do egipskiego portu Arisz w pobliżu granicy ze Strefą.
- Agencja adopcji dzieci Catholic Care (CC), działająca od blisko 140 lat pod patronatem Kościoła katolickiego, nie może odmawiać gejowskim parom prawa do adopcji dzieci - ogłosiła w czwartek niezależna komisja brytyjska.
- Ukraińskie miasto Charków jednogłośnie zostało laureatem Nagrody Europy 2010, przyznawanej co roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) miastom i społecznościom szczególnie aktywnych w promowaniu europejskich ideałów.
- Bułgaria nadaje i powinna nadal nadawać odpłatnie obywatelstwo. Koncepcji tej broni minister bez teki Bożydar Dymitrow odpowiadający za kontakty z Bułgarami za granicą.
- Litewski Związek Więźniów Politycznych i Zesłańców (LZWPiZ), współpracujący ze współrządzącą partią konserwatywną, kategorycznie sprzeciwia się idei upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Druskiennikach.
- Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył w czwartek, że konieczne jest stworzenie europejskiego programu integracji Romów. Tego dnia władze Francji wydaliły do Rumunii prawie 100 członków tej mniejszości etnicznej.
- Komisja Europejska zaleciła w czwartek wypłatę drugiej transzy antykryzysowej pożyczki eurolandu dla Grecji w wysokości 9 mld euro, uznając, że kraj ten robi postępy na drodze koniecznych reform budżetowych, gospodarczych i społecznych.
- Ministerstwo obrony Rosji ogłosi otwarty międzynarodowy przetarg na budowę śmigłowcowca desantowego dla marynarki wojennej, rezygnując z przyspieszonego zakupu we Francji takiego okrętu typu Mistral - poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant".
- Przebywający z wizytą w Niemczech czeski premier Petr Neczas wypowiedział się w czwartek przeciwko kwestionowaniu tak zwanych dekretów Benesza, na mocy których po wojnie Niemcy sudeccy zostali pozbawieni majątku i obywatelstwa czechosłowackiego.
zdz/