Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 31 maja, 17.00
...
31.05.2012 | aktual.: 31.05.2012 17:23
31.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Janos Ader nie podpisał w czwartek ustawy medialnej z powodu "błędów proceduralnych". To pierwszy przypadek odrzucenia ustawy przez nowego prezydenta Węgier. Deputowani znowelizowali tekst ustawy 24 maja na wniosek Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Węgier Janos Ader oświadczył, że zwróci ustawę deputowanym do ponownego zatwierdzenia.
- Konserwatywna Nowa Demokracja (ND), która popiera program oszczędności w zamian za międzynarodową pomoc finansową dla Grecji, wyprzedza radykalną lewicową koalicję SYRIZA przed zaplanowanymi na 17 czerwca wyborami - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu.
- Aż trzy komisje europarlamentu: przemysłu, prawna i wolności obywatelskich przyjęły w czwartek negatywne opinie o ACTA. Głosowanie w kluczowej komisji handlu międzynarodowego ma być 21 czerwca, a plenarne najpewniej w lipcu, choć chadecy wciąż próbują je odłożyć.
- Odsetek Białorusinów mówiących stale po białorusku spadł w ciągu ostatnich 3 lat z 5,8 do 3,9 proc. - wskazują przesłane w czwartek PAP wyniki sondażu przeprowadzonego przez kampanię "Budźma Biełarusami!" i niezależne Laboratorium "Nowak". Jako główną przyczynę, dla której ankietowani nie mówią po białorusku, wskazują oni "brak białoruskojęzycznego środowiska" (46,5 proc. wskazań). 31,1 proc. podaje jako powód własną niewystarczającą znajomość białoruskiego. Spada odsetek osób uważających, że mówią po białorusku dobrze lub bardzo dobrze.
- Pracownicy personelu naziemnego tureckich linii lotniczych Turkish Airlines (THY) rozpoczęli w czwartek nowy protest przeciwko przyjętej przez parlament ustawie zakazującej akcji strajkowych w komunikacji powietrznej - poinformowały związki zawodowe.
- W Indiach rozpoczął się w czwartek strajk generalny zorganizowany przez partie opozycyjne i związki zawodowe, które żądają cofnięcia drastycznej podwyżki cen paliw. Według BBC strajk w znacznym stopniu zakłóci codzienne życie w wielu regionach kraju.
- W Irlandii rozpoczęło się w czwartek o godz. 8 czasu polskiego referendum w sprawie paktu fiskalnego UE, wzmacniającego dyscyplinę finansów publicznych. Sondaże wskazują na przewagę zwolenników paktu nad jego przeciwnikami. Irlandia jest jedynym krajem UE, w którym o przyjęciu nowego dokumentu przesądzi plebiscyt.
- Władze syryjskie uwolniły 500 aresztowanych osób, które podejrzewano o udział w trwającej od marca ub.r. rewolcie - poinformowały w czwartek syryjskie media państwowe. Do uwolnienia zatrzymanych doszło, jak pisze Reuters, dwa dni po wizycie Kofiego Annana.
- Co najmniej 16 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w czwartek w Bagdadzie w serii ataków bombowych, w tym dokonanych z użyciem samochodów pułapek - poinformowała iracka policja i służby medyczne. Celem zamachów były m.in. restauracja i posterunek policji. (PAP)
amp/ jtt/