Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 31 marca, 17.00
...
31.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent USA Barack Obama podpisał tajną dyrektywę zezwalającą amerykańskim służbom wywiadowczym na pomaganie libijskim rebeliantom - poinformowali przedstawiciele administracji Obamy.
- Rząd Japonii nie planuje rozszerzenia strefy ewakuacji wokół uszkodzonej elektrowni atomowej, mimo że po MAEA również japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego zaleciła w czwartek ewentualne rozszerzenie tej strefy - poinformował rzecznik rządu.
- Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała w czwartek, że poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej przekracza normę 4385 razy.
- Według najnowszego spisu powszechnego, przeprowadzonego w bieżącym roku, liczba ludności Indii wynosi około 1,2 miliarda, czyli 17 procent światowej populacji - poinformował w czwartek główny komisarz spisowy C. Chandramauli.
- W Mińsku zakończyło w czwartek działalność Biuro Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Tego dnia opuszcza Białoruś szef biura Benedikt Haller. Władze białoruskie zdecydowały o nieprzedłużeniu mandatu biura pod koniec grudnia zeszłego roku.
- Izraelska armia przygotowała i opublikowała mapę, na której znajduje się ok. 1000 obiektów należących do Hezbollahu, radykalnego szyickiego ugrupowania w Libanie. Wśród obiektów są podziemne bunkry, składy broni i punkty obserwacyjne na południu Libanu.
- Światowy Kongres Żydowski (WJC) odciął się w czwartek od stanowiska swego radcy generalnego Menachema Rosensafta, który wzywał społeczność żydowską do bojkotu Polski do czasu uchwalenia w naszym kraju ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego.
- Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini zarzucił w czwartek państwom europejskim, przede wszystkim Francji, że nie uczestniczą w rozwiązaniu kryzysu związanego z masowym napływem imigrantów z Afryki Północnej.
- O godzinie 8 w czwartek NATO objęło dowództwo nad całością działań w Libii - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne w Sojuszu. NATO przejmie misję od międzynarodowej koalicji, która w konflikt w Libii zaangażowała się 19 marca.
- Francja chce w maju gościć spotkanie agend nadzoru nuklearnego G20, na którym zostałyby wypracowane nowe globalne standardy bezpieczeństwa energetyki jądrowej - oświadczył w czwartek prezydent Nicolas Sarkozy.
- Sąd Konstytucyjny Białorusi rozpoczął w czwartek rozpatrywanie wniosku parlamentu, który zwrócił się o opinię w sprawie zgodności polskiej ustawy O Karcie Polaka z prawem międzynarodowym.
- Oddziały paramilitarne i policyjne rozpędziły trwający pięć dni protest kilku tysięcy wysiedlanych rolników w prowincji Junnan w południowo-zachodnich Chinach - podało w czwartek informacyjne centrum ds. praw człowieka i demokracji w Hongkongu.
- Prezydent Syrii Baszar el-Asad polecił utworzenie komitetu prawnego, który ma określić zasady zniesienia obowiązującego w kraju od prawie 50 lat stanu wyjątkowego - poinformowała w czwartek agencja prasowa Sana.
- Kuwejcki minister spraw zagranicznych szejch Muhammad Sabah as-Salim as-Sabah poinformował w czwartek, że z kraju zostaną wydaleni irańscy dyplomaci, oskarżeni o udział w aferze szpiegowskiej. Nie sprecyzował, ilu dyplomatów zostanie wydalonych.
- Obowiązkowy rejestr lobbystów, jasne zasady dotyczące dodatkowych dochodów europosłów oraz komisja etyki - to część środków, jakie w czwartek zaproponował przewodniczący PE Jerzy Buzek szefom grup politycznych w reakcji na aferę korupcyjną opisaną przez "The Sunday Times".
- Zjednoczone Emiraty Arabskie będą uczestniczyć w działaniach koalicji przeciwko oddziałom pułkownika Muammara Kadafiego w Libii - poinformował w czwartek francuski minister obrony Gerard Longuet.
- Prezydent Kosowa Behgjet Pacolli powiedział w czwartek, że nie zamierza podać się do dymisji, po tym jak Sąd Konstytucyjny unieważnił jego wybór na szefa państwa przez parlament w lutym bieżącego roku.
- Opozycyjna partia Białoruski Front Narodowy (BNF), której władze wymówiły od 1 kwietnia wynajmowany lokal w Mińsku, zapowiedziała w czwartek, że będzie prowadzić całodobowe dyżury w obronie biura, od lat służącego jako baza także innym działaczom opozycji.
- Nie będę wybierał między Hamasem a Izraelem - powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Odrzucił tym samym żądanie premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który mówił, że palestyński przywódca musi się zdecydować, z kim chce zawrzeć pokój.
- W Niemczech żyje 6,75 mln cudzoziemców, z czego 6 procent to obywatele Polski - wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w Wiesbaden. W 2010 roku liczba żyjących w Niemczech Polaków wzrosła o 20,9 tys.
- Przemoc policyjna i nadużywanie podsłuchu, prowadzące do zbyt daleko idącej ingerencji w życie osobiste obywateli to główne problemy z przestrzeganiem praw człowieka w Bułgarii w 2010 roku - podał w czwartek w raporcie Bułgarski Komitet Helsiński (BKH).
- W wydanym w czwartek orzeczeniu czeski Trybunał Konstytucyjny zwolnił operatorów telekomunikacyjnych i dostwców internetowych z nałożonego na nich przez ustawę obowiązku półrocznego przechowywania danych o świadczonych usługach.
- Pułkownik Muammar Kadafi i jego synowie znajdują się w Libii - powiedział w czwartek rzecznik libijskiego rządu Musa Ibrahim. "Pozostaniemy tu do końca" - dodał.
- W niedzielę w ponad 16-milionowym Kazachstanie odbywają się przedterminowe wybory prezydenckie. Analitycy są pewni, że zwycięży rządzący krajem od ponad 20 lat 70-letni obecnie Nursułtan Nazarbajew, a trzej inni kandydaci praktycznie nie będą się liczyli.
- Prawie połowa młodych Izraelczyków opowiada się za odebraniem podstawowych praw Palestyńczykom - pokazuje opublikowane w czwartek studium badań nad młodzieżą. Młodzi Żydzi w Izraelu bardziej cenią sobie też rządy silnej ręki niż demokrację.
- Komisja Europejska podejrzewa niemiecką kolej Deutsche Bahn o nadużywanie dominującej pozycji na rynku na niekorzyść konkurencji. Jak poinformowała w czwartek KE, przeszukano biura koncernu w Berlinie, Frankfurcie nad Menem i Moguncji.
- Niemieckie elektrownie atomowe powinny zostać zabezpieczone na wypadek takich zdarzeń, jak katastrofa lotnicza albo trzęsienie ziemi - ocenił w czwartek minister środowiska Norbert Roettgen. Zapowiedział prace nad nowymi kryteriami bezpieczeństwa reaktorów. (PAP)
zdz/ ana/