Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 4 lutego, 20.00

...

04.02.2010 | aktual.: 04.02.2010 20:38

04.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Grecja nie planuje zwracania się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o pomoc w związku z panującym w kraju kryzysem finansowym - powiedział w czwartek grecki wiceminister spraw zagranicznych Dimitris Drutsas.

- Google, największa na świeci wyszukiwarka internetowa, będzie współpracować z agencją wywiadu wojskowego, ale zapewnia, że nie naruszy to prywatności klientów.

- Wbrew apelom kandydatki na prezydenta Ukrainy premier Julii Tymoszenko ustępujący szef państwa Wiktor Juszczenko zaakceptował w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej, uchwalone przez parlament w środę, cztery dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Tymoszenko uprzedzała wcześniej, że jeśli Juszczenko nie zawetuje nowelizacji tej ustawy, wyniki wyborów mogą zostać sfałszowane. O chęć zmiany rezultatów głosowania premier oskarżyła sztab Wiktora Janukowycza, który w drugiej turze będzie jej kontrkandydatem.

- Rosja i Stany Zjednoczone zobowiązały się w podpisanej w czwartek w Moskwie umowie do rozszerzenia współpracy w walce z handlem narkotykami, w tym do usprawnienia wymiany informacji i podejmowania wspólnych akcji.

- Doradca Kremla ds. wewnętrznych Oleg Matwiejczew został zmuszony do podania się do dymisji po antyrządowej demonstracji w Kaliningradzie - poinformował w czwartek dziennik "Wiedomosti". Matwiejczew zaprzecza i twierdzi, że odszedł z powodów osobistych.

- Sześciu rebeliantów zginęło w walce z siłami specjalnymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji i Federalnej Służby Bezpieczeństwa na południu Czeczenii - poinformował w czwartek prezydent tej republiki na Północnym Kaukazie Ramzan Kadyrow.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udaje się w piątek do Niemiec, gdzie następnego dnia w Monachium, z trybuny 46. Konferencji o Bezpieczeństwie, wygłosi przemówienie programowe poświęcone problemom bezpieczeństwa w Europie.

- Brytyjskie siły zbrojne nie będą mogły w przyszłości zaangażować się w konflikt zbrojny bez wsparcia ze strony Francji - wynika z rządowego dokumentu konsultacyjnego. Najważniejszym sojusznikiem Wielkiej Brytanii pozostają jednak Stany Zjednoczone.

- Sojusz Północnoatlantycki nie zamierza przekupywać afgańskich rebeliantów, żeby przeszli na stronę rządu Hamida Karzaja i w ten sposób zakończyć wojnę w Afganistanie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

- W ramach nowego projektu amerykańskiej tarczy antyrakietowej Rumunia będzie miała na swoim terytorium wyrzutnie pocisków przechwytujących. Powinny one wejść do użytku w 2015 roku - poinformował w czwartek rumuński prezydent Traian Basescu.

- Były rumuński dysydent Mircea Dinescu został usunięty z Narodowej Rady Studiów nad Archiwami Securitate (CNSAS) i nie ma już dostępu do teczek z archiwów komunistycznej policji politycznej - poinformowano w czwartek w Bukareszcie.

- Rząd Iraku uznał w czwartek za "nielegalną" środową decyzję sądu apelacyjnego, który pozwolił politykom podejrzanym o związki ze zdelegalizowana partią Saddama Husajna, Baas, na start w marcowych wyborach parlamentarnych.

- Szef MSZ Izraela Awigdor Lieberman ostrzegł w czwartek Syrię przed rozpoczynaniem wojny i zagroził, że reżim syryjskiego prezydenta Baszara Asada upadnie, jeśli pomiędzy obu krajami doszłoby do konfliktu zbrojnego.

- Chiny ostrzegły w czwartek, że przyjęcie przez Szwajcarię dwóch Ujgurów, zwalnianych z amerykańskiego więzienia dla podejrzanych o terroryzm w bazie Guantanamo, "z pewnością zaszkodzi stosunkom" chińsko-szwajcarskim.

- Największe przejście na bułgarskiej granicy z Grecją Kułata-Promachonas będzie zamknięte w następnych kilku dniach dla wszystkich typów pojazdów - poinformowała w czwartek bułgarska policja graniczna. Policja uzyskała informację o tym od komitetu strajkowego greckich rolników w okręgu Seres. Szczelna blokada potrwa co najmniej 3-4 dni. Przez Kułata-Promachonas nie będą przepuszczane nie tylko TIR-y, lecz również mikrobusy, autobusy i samochody osobowe.

Siedemnaście miast europejskich, w tym Łódź i Toruń, ubiega się o tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy w 2012 i 2013 roku. Nagroda ta - jak informuje w czwartek Komisja Europejska - przyznawana jest co roku miastom przyjaznym środowisku.

- Pracownicy sektora usług publicznych w Niemczech kontynuują w czwartek strajki ostrzegawcze. Objęły one m.in. lotniska w Kolonii/Bonn i Duesseldorfie, gdzie doszło do zakłóceń.

- Greccy urzędnicy skarbowi i celnicy rozpoczęli w czwartek 48-godzinny strajk przeciwko oszczędnościowym posunięciom socjalistycznego rządu mającym ułatwić krajowi wyjście z kryzysu finansowego.

- Rząd Dubaju, zadłużonego emiratu, który ma niewielkie zasoby ropy naftowej, ogłosił w czwartek odkrycie złoża tego surowca w strefie przybrzeżnej. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)