Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 8 grudnia, 17.00

...

08.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Po 6 latach negocjacji w piątek Chorwacja podpisze w Brukseli traktat o przystąpieniu do UE, co nastąpi 1 lipca 2013 r., o ile Chorwaci powiedzą "tak" w referendum. Podpisanie odbędzie się tuż przed szczytem UE, w którym Chorwacja weźmie udział jako obserwator.

- Mimo krytyki Unii Europejskiej grecki minister ds. obrony cywilnej Kristos Paputsis ogłosił w czwartek, że już wkrótce ruszy budowa blisko 11-kilometrowego ogrodzenia na granicy Grecji z Turcją w celu powstrzymania napływu nielegalnych imigrantów. Budowa ogrodzenia ma pochłonąć ok. 5 mln euro, a kwota ta zostanie wyasygnowana z greckiego budżetu - powiedział Paputsis.

- Musimy dziś sobie powiedzieć, że uratujemy nasze pieniądze, ochronimy narodowe interesy tylko poprzez utrzymanie i wzmocnienie wspólnoty 27 państw - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania szefów państw i rządów z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Marsylii.

- Istnieje realne zagrożenie, że jeśli się nie przebudzimy, to także to kolejne spotkanie nie będzie rozstrzygające, tylko że więcej czasu nam nikt nie da - mówił na spotkaniu z szefami państw i rządów z EPL, przed szczytem UE, premier Donald Tusk.

- NATO i Rosja nie doszły w czwartek do porozumienia ws. współpracy dotyczącej tarczy antyrakietowej, ale rozmowy nie zostały zerwane. Tarcza nie jest wymierzona w Rosję, lecz ma chronić przed Iranem - podkreśliła w Brukseli sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

- Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB)
Rosji wywiera presję na portal społecznościowy WKontaktie, żądając zamknięcia opozycyjnych grup użytkowników - poinformował w czwartek jego szef Paweł Durow, cytowany przez radio Echo Moskwy.

- Francja pragnie, aby aresztowani w ostatnich dniach przez rosyjskie władze opozycjoniści zostali jak najszybciej wypuszczeni na wolność - oświadczył w czwartek rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero.

- Aresztowana w sierpniu, po czym skazana na 7 lat więzienia b. premier Ukrainy Julia Tymoszenko uczestniczy w czwartek w odbywającej się w jej celi aresztu śledczego w Kijowie wyjazdowej sesji sądu, który ma rozpatrzyć wniosek o jej powtórne aresztowanie. Z wnioskiem tym wystąpiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która prowadzi śledztwo w sprawie przestępstw popełnionych rzekomo przez Tymoszenko w latach 1990., gdy obecna opozycjonistka kierowała firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU).

- Szef czeskiego resortu kultury Jirzi Besser podał się w czwartek do dymisji po ujawnieniu przez media, że w swoim oświadczeniu majątkowym zataił dom na Florydzie (w USA) i udziały w firmie skazanego za korupcję przedsiębiorcy.

- Mimo protestów związków zawodowych bułgarski parlament przegłosował w czwartek stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Zmiana ma obowiązywać od początku przyszłego roku.Podniesienie wieku emerytalnego dla wszystkich kategorii pracowników nastąpi nie po nowelizacji kodeksu pracy, wymagającej konsultacji ze związkami, lecz przez wprowadzenie odpowiednich rozwiązań do ustawy budżetowej na 2012 r.

- Od początku przyszłego roku w Sofii zacznie działać biuro amerykańskiej agencji do walki z narkotykami DEA (Drug Enforcement Agency). Jest to kolejne biuro tej agencji na Bałkanach obok istniejących już w Turcji, Albanii i Chorwacji.

- Stany Zjednoczone są zaniepokojone stanem demokracji na Węgrzech, gdzie konserwatywny rząd Viktora Orbana wprowadził serię kontrowersyjnych reform w wymiarze sprawiedliwości, mediach i zmienił konstytucję - oświadczyła ambasador USA w Budapeszcie.

- Rumuński sąd skazał w czwartek przywódcę związkowego na siedem lat więzienia za branie łapówek. Marius Petcu musi zwrócić pieniądze, które przyjął od biznesmenów, na łączną sumę 1,4 mln lei (równowartość ponad 429 tys. dolarów).

- Chińska państwowa spółka paliwowa CNPC znalazła gaz łupkowy co najmniej w 20 miejscach w Syczuanie w południowo-zachodnich Chinach - powiedział w czwartek jej przedstawiciel. Według niego z każdego można uzyskać 10 tys. metrów sześciennych gazu dziennie.

- Niemiec podejrzewany o przynależność do organizacji terrorystycznej powiązanej z Al-Kaidą został zatrzymany w Bochum - poinformowała w czwartek niemiecka prokuratura federalna.

- Benedykt XVI modlił się w czwartek o nadzieję i wsparcie dla Włoch, Europy i świata w trudnych chwilach kryzysu. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież udał się na Plac Hiszpański w Rzymie, by modlić się przed figurą Matki Bożej.

- Operator uszkodzonej przez katastrofę sejsmiczną japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I firma Tepco podała w czwartek, że od marca może zostać zmuszona do odpompowywania do morza zdezaktywowanej wody, gdyż możliwości jej magazynowania są ograniczone.

- Kobiety będą mogły pełnić zastrzeżoną dotychczas wyłącznie dla mężczyzn służbę na brytyjskich okrętach podwodnych - oświadczył w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond. (PAP)

amp/now/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)