Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 18 marca, 17.00
...
18.03.2011 | aktual.: 18.03.2011 17:23
18.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w czwartek wieczorem rezolucję w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią. Rezolucja RB zezwala też podjęcie "wszelkich koniecznych środków" mających na celu ochronę ludności cywilnej przed atakami sił zbrojnych wiernych libijskiemu przywódcy.
- Wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią może zająć nawet tydzień - uważa szef sztabu amerykańskich sił powietrznych generał Norton Schwartz.
- Siły wierne Muammarowi Kadafiemu zbombardowały w piątek kontrolowane przez libijskich powstańców miasto Misrata, położone około 200 km na wschód od Trypolisu. Również w nocy było ono ostrzeliwane z ciężkiej broni.
- Libia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną - poinformowała europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy, Eurocontrol. Jak pisze Reuters libijskie władze mogły zdecydować się na ten krok w związku z uchwaleniem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ strefy zakazu lotów.
- Libijscy bojownicy nie dadzą się zastraszyć groźbom przywódcy libijskiego reżimu Muammara Kadafiego i wytrwają w oporze - powiedział w czwartek szef Narodowej Rady Libijskiej z siedzibą w Bengazi, Mustafa Abdel Dżalil.
- Libia nie odczuwa strachu po przegłosowaniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która przewiduje ataki z powietrza na siły rządowe - oświadczył syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, cytowany przez amerykańską telewizję ABC News.
- Libijski przywódca Muammar Kadafi zagroził, że zgotuje "piekło" tym, którzy zaatakują Libię - podała w piątek telewizja w tym kraju. W nocy Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję de facto zezwalającą na operacje militarne w Libii w obronie ludności cywilnej.
- Libia postanowiła w piątek wstrzymać wszelkie operacje wojskowe, by chronić cywilów zgodnie z decyzją ONZ o strefie zakazu lotów - poinformował libijski minister spraw zagranicznych Musa Muhammad Kusa. Ogłoszono zawieszenie broni.
- Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa powiedział w piątek, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii ma na celu głównie ochronę cywilów i nie popiera żadnej inwazji. Dodał, że nie chciałby, aby ktokolwiek "posunął się za daleko".
- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył w piątek, że jego kraj wkrótce zacznie kierować swoje myśliwce do baz, z których będą mogły egzekwować wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią.
- Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej generał Nikołaj Makarow wykluczył w piątek udział Rosji w operacji wojskowej w Libii. "To wykluczone" - odpowiedział na pytanie agencji Interfax w tej sprawie.
- Póki co nie ma żadnych decyzji o udziale polskich sił zbrojnych w ewentualnej akcji nad Libią lub w pobliżu jej granic; Polska bierze udział w wypracowywaniu stanowisk NATO i UE po przejęciu rezolucji przez RB ONZ - oświadczył rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
- Minister spraw zagranicznych Niemiec, Guido Westerwelle poinformował w czwartek w nocy, że niemieccy żołnierze nie wezmą udziału w operacji militarnej w Libii.
- Niemcy byłyby gotowe wysłać do Afganistanu załogi samolotów AWACS, by w ten sposób odciążyć NATO w przypadku ewentualnej interwencji wojskowej w Libii - zasygnalizowała w piątek w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel.
- Unia Europejska jest gotowa do wdrożenia przyjętej w czwartek w nocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Libii - oświadczyli wspólnie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
- Premier Rosji Władimir Putin udaje się w piątek na wyspę Sachalin, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, aby rozładować napięcie, które ogarnęło ten region po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I.
- Hiszpańska minister obrony Carme Chacon ogłosiła w piątek gotowość oddania do dyspozycji NATO dwóch baz wojskowych oraz jednostek lotniczych i morskich do działań w Libii. Decyzję musi zatwierdzić parlament.
- Włochy są gotowe oddać siedem baz lotniczych dla potrzeb ewentualnej operacji w Libii - zadeklarował w piątek minister obrony Ignazio La Russa w parlamencie w Rzymie.
- Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah ogłosił w piątek, że Rada Obrony Narodowej wprowadziła w kraju stan wyjątkowy. Salah wyraził żal z powodu strzelaniny, która wybuchła po piątkowych modłach.
- Wojska lojalne byłemu prezydentowi Wybrzeża Kości Słoniowej Laurentowi Gbagbo zabiły w czwartek co najmniej 25 osób i raniły przynajmniej 45, gdy ostrzelały Abidżan.
- Pierwszy samolot czarterowy z około 100 pasażerami na pokładzie wyleciał z Japonii ku Tajwanowi - poinformował w czwartek Departament Stanu USA.
- Skończyły się czasy ogromnej popularności burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Z najnowszego sondażu Quinnipiac University wynika, że obecnie pozytywnie ocenia go tylko 39 proc. społeczeństwa.
- Japońska policja poinformowała, że w piątek ponad 16 tys. osób uznawano za zabite bądź zaginione. Potwierdzono śmierć 6405 ofiar. 2409 osób było rannych.
- Dyrektor generalny oenzetowskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano, który przebywa w Japonii wezwał w piątek Tokio do nawiązania ściślejszej współpracy z MAEA ze względu na to, co określił "kryzysem nuklearnym".
- Cząstki radioaktywne o bardzo dużym stopniu rozrzedzenia, pochodzące zapewne z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, wykryto na zachodnim wybrzeżu USA - podały w piątek źródła dyplomatyczne w Wiedniu.
- Nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), poświęcone kryzysowi nuklearnemu w Japonii, odbędzie się w poniedziałek w Wiedniu - ogłosiła w piątek MAEA.
- Ponad 30 osób zginęło w starciach opozycjonistów z jemeńskimi siłami bezpieczeństwa, które po piątkowych modłach otworzyły ogień do antyrządowych demonstrantów w Sanie - poinformowały źródła medyczne. Około 100 osób zostało rannych.
- Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud nakazał wydanie miliardów dolarów na rzecz obywateli oraz rozbudowanie aparatu bezpieczeństwa, by zabezpieczyć królestwo przed niepokojami, jakie przetaczają się przez kraje regionu.(PAP)
pif/ osz/