Trwa ładowanie...
d2x1ydp

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 3 grudnia, 20.00

...

d2x1ydp
d2x1ydp

03.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama przybył w piątek do stolicy Afganistanu, Kabulu, z niezapowiedziana wizytą - poinformowały amerykańskie media.

- Stanowisko sekretarza stanu będzie ostatnim miejscem pracy Hillary Clinton w amerykańskiej administracji, o czym w piątek powiadomiła sama Clinton, rozwiewając spekulacje, że może się ubiegać powtórnie nawet o prezydenturę.

- Powołana przez prezydenta USA Baracka Obamę niezależna ponadpartyjna komisja nie zdołała uzgodnić sposobów redukcji deficytu budżetowego. Deficyt ten wynosi obecnie 1,3 biliona dolarów i przyczynia się do powiększania długu publicznego.

d2x1ydp

- Utrzymująca się od około tygodnia fala mrozów w Europie zabiła co najmniej 60 osób i w piątek nadal powodowała zakłócenia w transporcie, choć sytuacja nieco się poprawiła. W Europie Środkowej w ciągu ostatniej doby zmarło 17 osób.

- Ministrowie ds. sprawiedliwości poparli w piątek propozycję Komisji Europejskiej, by wprowadzić zakaz produkcji i sprzedaży na terenie Unii Europejskiej mefedronu - narkotyku podobnego do ecstasy, używanego w tzw. dopalaczach. Dotychczas mefedron był zakazany w 15 krajach UE, w tym w Polsce, ale wciąż dostępny legalnie w 12 pozostałych krajach UE. Wprowadzenie unijnego zakazu oznacza, że za produkcję, przemyt i sprzedaż mefedronu będą groziły kary w całej UE.

- Rosja przekazała Polsce kolejne kopie akt śledztwa, jakie w sprawie zbrodni katyńskiej w latach 1990-2004 prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa, najpierw ZSRR, a później Federacji Rosyjskiej - poinformowała w piątek służba prasowa Kremla.

- Ministrowie sprawiedliwości z UE wstępnie porozumieli się w piątek ws. dyrektywy o zwalczaniu molestowania dzieci oraz pornografii dziecięcej, która przewiduje m.in. blokowanie stron internetowych. Teraz projektem dyrektywy zajmie się Parlament Europejski.

d2x1ydp

- W polskim kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie odprawiono w piątek mszę św. w intencji ofiar katastrofy gibraltarskiej, ekshumowanych w czwartek w Newark. W piątek w nocy trumny z ciałami zostaną sprowadzone do Polski i powitane z honorami wojskowymi.

- Siły specjalne ukraińskiej milicji zlikwidowały w piątek nad ranem miasteczko namiotowe drobnych przedsiębiorców, którzy od 22 listopada protestowali na Majdanie (placu) Niepodległości w Kijowie przeciwko nowej polityce podatkowej władz.

- O problemach z białoruską ordynacją wyborczą poinformowała w piątek w raporcie misja długoterminowych obserwatorów na wybory prezydenckie 19 grudnia z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Długoterminowi obserwatorzy z krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw również ogłosili swój raport. Ocenili w nim, że przygotowania do wyborów przebiegają spokojnie i zgodnie z prawem.

d2x1ydp

- Sąd Najwyższy Gwinei potwierdził w nocy z czwartku na piątek zwycięstwo długoletniego przywódcy opozycji Alpha Condego w wyborach prezydenckich, które odbyły się 7 listopada. Sąd odrzucił oskarżenia drugiego kandydata do tego urzędu, Cellou Daleina Diallo, że wybory zostały sfałszowane.

- Rząd indyjski chce, by amerykańska firma chemiczna wypłaciła ponad dwukrotnie wyższe odszkodowania ofiarom katastrofy przemysłowej w Bhopalu, w wyniku której zginęło ok. 15 tys. osób - poinformował w piątek adwokat rządu. Adwokat powiedział anonimowo AFP, że w Sądzie Najwyższym Indii przedstawiciele rządu złożyli wniosek, w którym domagają się obecnie odszkodowań w wysokości 50 mld rupii (1,1 mld dolarów). Odszkodowania miałaby wypłacić spółka Dow Chemical Co., która w 2001 roku kupiła Union Carbide.

- Około 1500 niepełnosprawnych protestowało w piątek w centrum Aten przeciwko cięciom świadczeń, wprowadzonym przez rząd Grecji, by obniżyć dług państwowy. Osoby niewidome i niesłyszące, chorzy na wózkach inwalidzkich, niepełnosprawni umysłowo, cukrzycy i hemofilitycy zgromadzili się na głównym placu Syntagma wraz ze swoimi bliskimi, domagając się wyłączenia potrzeb niepełnosprawnych z ograniczeń budżetowych. Do protestu w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych doszło w sytuacji fali protestów przeciwko posunięciom oszczędnościowym.

d2x1ydp

- Fińskie linie lotnicze Finnair anulowały w piątek 200 lotów z powodu trwającego od trzech dni strajku personelu pokładowego. Od rozpoczęcia strajku we wtorek odwołano już 800 lotów. W wyniku strajku stewardes i stewardów ucierpi w piątek ponad 12 tysięcy pasażerów.

- Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange oświadczył w piątek, że pod adresem jego strony internetowej nigdy nie skierowano wiarogodnych zarzutów, by na skutek jej działalności ucierpiała choć jedna osoba.

- Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange oświadczył w piątek, że jemu i jego współpracownikom grożono śmiercią po publikacji poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej.

d2x1ydp

- Izrael nadal walczy z gigantycznym pożarem lasu na górze Karmel w pobliżu Hajfy, na północy kraju, w którym według władz zginęło 41 osób. W piątek do Izraela dotarły z zagranicy pierwsze samoloty do walki z szalejącym żywiołem.

- Co najmniej 10 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wypadku, do którego doszło w piątek wczesnym rankiem w obwodzie saratowskim, na południu Rosji, gdy prywatny autobus zjechał na przeciwległy pas drogi i zderzył się czołowo z nadjeżdżającą ciężarówką kamaz.

- W zderzeniu dwóch autobusów, do którego doszło na południe od Bagdadu, zginęło 16 osób, w tym 14 pielgrzymów z Iranu odwiedzających święte dla szyitów miejsca w Iraku - poinformowały w piątek władze irackie.

d2x1ydp

- W Wielkiej Brytanii utrudnienia w transporcie kolejowym i drogowym spowodowane mrozem i opadami śniegu spowodowały braki w zaopatrzeniu. Półki wielu sklepów świecą pustkami. Maleją zapasy paliw i gazu. Zamkniętych są tysiące szkół i niektóre lotniska.

- Opady śniegu, gołoledź i mróz wciąż utrudniają w dużej części Francji ruch drogowy i powodują opóźnienia pociągów, w tym połączeń Eurostar pod kanałem La Manche. Sytuacja w transporcie ma się poprawić w weekend.

- Czechy i Słowacja nadal zmagają się z zimą. Choć ustały opady śniegu w nocy z czwartku na piątek w Republice Czeskiej zanotowano 22 stopnie Celsjusza poniżej zera. W obu krajach wciąż panują trudności komunikacyjne.

- Zalegający śnieg i niskie temperatury utrudniały w nocy z czwartku na piątek ruch na drogach na wschodzie Niemiec. Większość autostrad jest jednak przejezdna. Problemy wciąż występują na lotniskach, a pociągi mają opóźnienia.

- Rok po pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, będąc w opozycji, obecny prezydent Wiktor Janukowycz groził Litwie negatywnymi następstwami udziału ówczesnego litewskiego prezydenta Valdasa Adamusa w "puczu", który pozbawił Janukowycza władzy. Informacja ta znajduje się w omawianej w piątek w ukraińskich mediach depeszy z amerykańskiej ambasady w Kijowie z marca 2006 roku, ujawnionej przez portal internetowy Wikileaks.

- Po sześciu godzinach przerwy Wikileaks znowu jest w sieci, tym razem na szwajcarskiej domenie. Wcześniej firma zarządzająca poprzednią domeną portalu poinformowała, że wycofała się ze świadczenia usług demaskatorskiej stronie internetowej.

- Francuski rząd bada, w jaki sposób może zakazać "goszczenia" demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks na serwerach we Francji - wynika z listu ministra ds. gospodarki cyfrowej Erica Bessona do instytucji zarządzającej serwerami w tym kraju (CGIET).

- Socjalistyczny rząd Hiszpanii zatwierdził w piątek podjęcie prywatyzacji do 49 proc. udziałów eksploatującego porty lotnicze państwowego przedsiębiorstwa Aena oraz do 30 proc. akcji państwowej spółki loteryjnej - poinformowała minister gospodarki Elena Salgado.(PAP)

amp/ asa/

d2x1ydp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x1ydp