Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 3 lutego, 20.00

...

03.02.2012 | aktual.: 03.02.2012 20:38

03.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Moskwa nie może poprzeć rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Syrii, inspirowanej wnioskiem Ligi Arabskiej, pomimo poprawek, jakie wprowadzono do oryginalnej wersji dokumentu - powiedział w piątek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow.

- Tunezja, która chce odzyskać zaufanie europejskich turystów zapewnia, że jest krajem całkowicie bezpiecznym, a zachodzące w niej przemiany polityczne nie mają negatywnego wpływu na komfort wypoczywających obcokrajowców.

- Regulatorzy ochrony danych osobowych z państw UE wysłali list do firmy Google wzywając, by wstrzymała się z wprowadzaniem nowej polityki prywatności, dopóki nie zbadają, czy zapewni ona wystarczającą ochronę użytkowników. Tę inicjatywę pochwaliła KE.

- Federalne Biuro Śledcze (FBI)
potwierdziło w piątek, że hakerzy z grupy Anonymous przechwycili poufną telekonferencję ekspertów FBI i Scotland Yardu na temat zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni. FBI poszukuje winnych - podała agencja Associated Press.

- O zainteresowanie sytuacją w Kazachstanie po styczniowych wyborach parlamentarnych w tym kraju oraz niezamykanie oczu na łamanie praw człowieka przez prezydenta Nursułtana Nazarbajewa - apelowali uczestnicy piątkowej debaty w siedzibie Stowarzyszenie Wolnego Słowa w Warszawie.

- Parlament Bośni i Hercegowiny uchwalił w piątek dwie ustawy, mające kluczowe znaczenie dla wznowienia starań tego bałkańskiego kraju o zbliżenie się do UE; stało się to możliwe dzięki osiągniętemu po wielu miesiącach porozumieniu miejscowych polityków.

- Niemcy powinny mieć rolę "największego udziałowca" w Europie, ale nie hegemona - ocenił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w trakcie dyskusji na rozpoczętej w piątek po południu Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie.

- Dyrektor generalny BBC Mark Thompson oskarżył w piątek władze Iranu o zastraszanie pracowników sekcji BBC nadającej w języku perskim na drodze oszczerstw, szpiegowania i aresztowania ich bliskich.

- Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła - powiedział w piątek ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialny za zajmowanie się takimi przypadkami.

- Mrozy, które od tygodnia panują w Europie, zbierają tragiczne żniwo: do piątku zmarło już co najmniej 220 osób. W wielu miejscach padają rekordy zimna; na czeskiej Szumawie słupek rtęci spadł do minus 38,1 stopnia Celsjusza.

- Premier Chin Wen Jiabao oświadczył w piątek, że jego kraj jest gotów współpracować z Europą w zwalczaniu kryzysu, ale nie ma zamiaru ani możliwości jej wykupić. Szef chińskiego rządu mówił o tym na spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

- Płace w bankowości od dawna są za wysokie i należy je skorygować - oświadczył w piątek w radiu BBC prezes uratowanego przez państwo brytyjskie banku Royal Bank of Scotland (RBS) Philip Hampton.

- Ze strachu przed bankructwem państwa i perspektywą powrotu do starej, słabej drachmy, Grecy podjęli miliardy euro ze swoich kont. Część przetransferowali za granicę, sporo trzymają w domach.

- Słowaccy parlamentarzyści częściowo znieśli w piątek immunitet, chroniący funkcjonariuszy państwowych m.in. od odpowiedzialności za drobne wykroczenia popełnione w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

- Opozycja z islamistami na czele zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Kuwejcie, zdobywając 34 z 50 mandatów - wynika z podanych w piątek rezultatów głosowania. Rozpisano je pod naciskiem społecznych protestów, zainspirowanych arabską wiosną.

- Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w piątek, że Iran nie ugnie się pod międzynarodową presją i nie wstrzyma swojego programu nuklearnego. Dodał, że jego kraj będzie wspierał każde państwo, które będzie chciało walczyć z Izraelem.

- Za pomocą rakiety nośnej Safir Iran wystrzelił w piątek na orbitę niewielkiego satelitę obserwacyjnego Nawid - poinformowały irańskie media. Jest to już trzeci satelita rodzimej produkcji wystrzelony na orbitę od 2009 roku.

- Międzynarodowy trybunał sądzący zbrodnie popełnione w Kambodży przez reżim Czerwonych Khmerów skazał w piątek na dożywocie Kainga Gueka Eava, b. naczelnika więzienia Tuol Sleng w Phnom Penh, w którym poddawano torturom, a następnie stracono ok. 15 tys. ludzi.

- W Rzymie spadł w piątek śnieg, pokrywając zabytki w historycznym centrum, co jest bardzo rzadkim widokiem. W związku z zapowiedziami śnieżyc przez cały weekend władze Wiecznego Miasta ogłosiły alarm pogodowy. Zamknięto wszystkie szkoły.

- Rekordowo niskie temperatury zarejestrowali w nocy z czwartku na piątek meteorologowie w Czechach: na Szumawie słupek rtęci spadł do minus 38,1 stopnia Celsjusza, a w Górach Izerskich - do minus 36,5 stopnia. Z wychłodzenia organizmu zmarły trzy osoby.

- Emerytowany farmaceuta z Niemiec postanowił włączyć się do dyskusji na temat dat przydatności do spożycia produktów żywnościowych. W tym celu spróbował smalcu z amerykańskiej puszki, sprzed 64 lat, i stwierdził, że jej zawartość jest jadalna. 87-letni Hans Feldmeier z Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech, otrzymał puszkę jako student w 1948 roku, w ramach amerykańskiej pomocy dla powojennych Niemiec. Postanowił zatrzymać konserwę na czarną godzinę.

(PAP)

pif/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)