Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 4 maja, 17.00

...

04.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Iveta Radiczova, premier słowackiego centroprawicowego rządu w latach 2010-2012, podjęła w czwartek decyzję o wycofaniu się z życia politycznego. Zawiadomiła o tym listownie kierownictwo swej Słowackiej Unii Demokratycznej i Chrześcijańskiej - Partii Demokratycznej (SDKU-DS).

- W ciągu jednego dnia rząd Włoch kierowany przez Mario Montiego otrzymał od obywateli 40 tysięcy sygnałów o przypadkach szastania publicznymi pieniędzmi. Gabinet zaapelował o takie informacje w ramach walki z plagą marnotrawstwa środków z budżetu.

- Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng powiedział w piątek mediom, że w Chinach grozi mu wielkie niebezpieczeństwo, a amerykańscy dyplomaci od dwóch dni nie mogą się z nim spotkać. Dodał, że przyjaciele, którzy próbowali go odwiedzić zostali pobici.

- Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nigdy nie były tak silne jak obecnie - powiedziała w Pekinie sekretarz stanu USA Hillary Clinton, zwracając się do prezydenta ChRL Hu Jintao. Testem dla tych relacji jest sprawa niewidomego dysydenta - pisze AFP.

- Chiński dysydent Chen Guangcheng otrzymał propozycję zatrudnienia od uniwersytetu w USA - podała w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu USA. USA liczą na to, że Chiny niezwłocznie załatwią formalności związane z wyjazdem aktywisty za granicę - dodała.

- W Serbii odbędą się w niedzielę wybory prezydenckie, parlamentarne i samorządowe, a także wybory lokalne w Wojwodinie. W wyborach szefa państwa startuje dotychczasowy prezydent Boris Tadić, który w kwietniu podał się do dymisji.

- Probierzem korzystnych zmian mają być wybory parlamentarne w Armenii, które odbędą się 6 maja. Ich przebieg będzie miał też kluczowe znaczenie dla stosunków tego kraju z UE - zaznaczono w przyjętej niedawno rezolucji Parlamentu Europejskiego.

- W Iranie rozpoczęła się w piątek druga tura wyborów parlamentarnych, w której konserwatyści związani z duchowym przywódcą kraju ajatollahem Alim Chameneim walczą z radykałami prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Prezydentowi grozi kolejna porażka - pisze Reuters.

- Aż 74 procent Niemców jest przeciwnych wizycie kanclerz Angeli Merkel i ministrów jej rządu na Ukrainie w czasie turnieju Euro 2012, uznając polityczny bojkot za najbardziej odpowiednią reakcję na przetrzymywanie w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

- Wpływowy przedstawiciel rządzącej na Ukrainie Partii Regionów Leonid Kożara ostrzegł w piątek władze w Berlinie przed negatywnymi skutkami ewentualnego bojkotu rozgrywek Euro 2012 dla stosunków gospodarczych między Niemcami a Ukrainą.

- Przewaga Francois Hollande'a nad walczącym o reelekcję Nicolasem Sarkozym stopniała w ostatnich dniach z 10 do 5 punktów procentowych - wynika z najnowszych sondaży, opublikowanych w piątek. Druga tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się w niedzielę.

- Przed sądem krajowym w Poczdamie rozpoczął się w piątek proces kobiety, oskarżonej o spowodowanie wypadku polskiego autokaru pod Berlinem we wrześniu 2010 roku. Zginęło wówczas 14 osób, a 28 zostało rannych.

- Iran nigdy nie wstrzyma programu wzbogacania uranu i nie widzi powodu, by zamykać podziemne zakłady nuklearne Fordo - powiedział w piątek irański ambasador przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Ali Asghar Soltanieh.

- Na dwa dni przed niedzielnymi wyborami do parlamentu, wielu Greków nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos, a komentatorzy polityczni wciąż zadają sobie pytanie, co tak naprawdę stanie się w niedzielę.

- Jedną z największych niespodzianek niedzielnych wyborów parlamentarnych w Grecji będzie prawdopodobnie wejście do parlamentu - po raz pierwszy w historii tego kraju od upadku junty w 1974 r. - skrajnie prawicowej, antyimigranckiej partii Złota Jutrzenka.

- Komisarz UE ds. sportu Andrulla Wasiliu oświadczyła, że tak jak pozostali komisarze nie weźmie udziału imprezach Euro2012 na Ukrainie. Ale ważne, by zachować ducha sportu i świętować sukces mistrzostw - dodała, informując, że przyjedzie na jeden z meczy w Polsce.

- Hiszpańskie linie lotnicze Iberia odwołały w piątek około 140 z 330 zaplanowanych na ten dzień lotów z powodu strajku personelu pokładowego - poinformował przewoźnik na swej stronie internetowej. Na maj przewidziane są jeszcze dwie jednodniowe akcje strajkowe.

- Plan pokojowy dla Syrii, wynegocjowany przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, jest wdrażany pomimo przypadków naruszania rozejmu w tym kraju - oświadczył w piątek w Genewie rzecznik Annana, Ahmad Fawzi.

- Ukraińska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zastosowania siły wobec znajdującej się w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - poinformował w piątek prokurator generalny Wiktor Pszonka.

- Niemka oskarżona o spowodowanie wypadku polskiego autokaru pod Berlinem w 2010 roku stanęła w piątek przed sądem w Poczdamie. Zeznała, że nie pamięta tragicznego zdarzenia i do dziś cierpi na zaburzenia psychiczne.

- Na Kremlu trwają ostatnie przygotowania do inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina. Uroczystość, w której weźmie udział około 2,5 tys. gości, odbędzie się w dawnej rezydencji carów - Wielkim Pałacu Kremlowskim. W czasach ZSRR zasiadała tam Rada Najwyższa. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)