Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 7 października, 20.10
...
07.10.2011 | aktual.: 07.10.2011 20:38
07.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- W kryzysie gospodarczym Grupa Wyszehradzka (V4) powinna trzymać się razem - przekonywali w Budapeszcie prezydenci Węgier, Polski, Czech i Słowacji. Bronisław Komorowski podkreślał, że państwa V4 powinny mieć wspólne stanowisko ws. nowego budżetu UE na lata 2014-2020.
- Prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył w piątek w Tbilisi, że Francja popiera i będzie popierać integralność terytorialną Gruzji w ramach granic, które są powszechnie uznawane. Zaapelował też do Rosji o respektowanie zobowiązań wynegocjowanych w 2008 roku.
- Ameryka musi nadal przewodzić światu i militarnie dominować nad nim - takie przekonanie wyraził czołowy kandydat Republikanów do nomnacji prezydenckiej, były gubernator Massachusetts, Mitt Romney.
- Serbia stawia warunki, od których spełnienia uzależnia zgodę na wznowienie dialogu z Kosowem. Serbski minister ds. Kosowa Goran Bogdanović poinformował o nich w piątek w Belgradzie mediatora UE Roberta Coopera.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi udał się w piątek z prywatną wizytą do Rosji, gdzie prawdopodobnie koło Petersburga uczestniczyć będzie w obchodach przypadających tego dnia 59. urodzin szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina.
- Pierwszy czarnoskóry arcybiskup Kościoła anglikańskiego RPA (od 1996 r.), Desmond Tutu, obchodził w piątek swe 80-lecie w katedrze Św. Jerzego w Kapsztadzie, świątyni, która zasłynęła tym, że w czasach apartheidu pozwalano tam modlić się nie-białym wiernym. Arcybiskup przewodniczył mszy, na której nie było - co odnotowały media międzynarodowe - szefa państwa Jacoba Zumy oraz duchowego przywódcy Tybetańczyków dalajlamy, któremu prezydent RPA nie dał wizy. Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1984 roku, wypomniał to prezydentowi.
- Trzy kobiety: prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee i działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman zostały w piątek laureatkami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Johnson-Sirleaf to obecna prezydent Liberii, pierwsza kobieta-prezydent w Afryce. Leymah Gbowee jest działaczką na rzecz praw człowieka i pokoju w Liberii. Jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman jest bojowniczką na rzecz praw człowieka, demokracji i wolności słowa.
- Niemcy popierają holenderską propozycję, by w Komisji Europejskiej zasiadał komisarz ds. euro, który nadzorowałby i wymuszał przestrzeganie zasad dyscypliny budżetowej przez kraje członkowskie - poinformowała w piątek niemiecka kanclerz Angela Merkel.
- Unia Europejska rozszerzy sankcje wobec reżimu w Mińsku, obejmując zakazem wizowym kolejnych 16 jego przedstawicieli, w tym osoby odpowiedzialne za proces Alesia Bialackiego - podały w piątek niemieckie źródła w Brukseli. Decyzja zapadnie już w poniedziałek.
- Władze Mińska ostrzegły w piątek organizatorów Zjazdu Narodowego, który opozycja chciała przeprowadzić w najbliższą sobotę, że zgromadzenie jest niezgodne z prawem - poinformował Wiktar Iwaszkiewicz z komitetu organizacyjnego.
- Były premier Czech i były przewodniczący Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Jirzi Paroubek rozstał się w piątek ze swym macierzystym ugrupowaniem politycznym.
- Włoscy uczniowie i studenci, manifestujący w Rzymie i Mediolanie pod hasłami dofinansowania publicznej oświaty, wywołali niepokoje w obu tych miastach. Piątek jest dniem strajku, ogłoszonego przez autonomiczny związek zawodowy pracowników oświaty Unicobas.
- Tysiące pracowników zakładów konsorcjum lotniczego Airbus na północy Niemiec wzięły w piątek udział w strajku ostrzegawczym, co jest następstwem sporu z zarządem firmy w sprawie gwarancji zatrudnienia.
- Polityczny przeciwnik Muammara Kadafiego, Sami al-Saadi znany też jako Abu Munthir, pozwał brytyjski rząd w związku z przekazaniem go wraz z rodziną przez brytyjskie służby z Hongkongu do Libii, gdzie był kilka lat więziony i torturowany.
- Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną rozpoczął w piątek po południu wizytę w Budapeszcie. Szef państwa uczestniczy w spotkaniu prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej z okazji 20. rocznicy jej utworzenia.
- Co najmniej osiem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych po ostrzelaniu przez siły bezpieczeństwa antyreżimowych demonstracji w kilku miastach Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
- Izrael odcina się od świata w czasie rozpoczynającego się w piątek święta Jom Kippur. Nie będą działać lotniska, przejścia graniczne, publiczna komunikacja. W tym Dniu Pojednania wyznawcy judaizmu modlą się i poszczą, a także powstrzymują się od seksu.(PAP)
amp/ jtt/ asa/