05.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Szef Federalnej Agencji Archiwalnej Andriej Artizow ujawnił, że w rosyjskich archiwach natrafiono na nowe dokumenty dotyczące mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.
- W defiladzie wojskowej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie, upamiętniającej 65. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, wezmą też udział żołnierze z Polski - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceminister obrony Rosji, generał Alaksandr Kołmakow.
- Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek swą nową strategię dotyczącą broni nuklearnej - poinformował w poniedziałek Biały Dom na tydzień przed międzynarodowym szczytem w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie.
- Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpiszą nowy układ o redukcji broni strategicznej w czwartek w południe w zamku na Hradczanach - poinformował w poniedziałek dziennikarzy doradca prezydenta Rosji Siergiej Prichodźko.
- Dziewięciu górników zostało uratowanych po spędzeniu ponad tygodnia w zalanej kopalni węgla w prowincji Szansi (Shanxi) w północnych Chinach - podała w poniedziałek rano czasu miejscowego (w niedzielę wieczorem czasu polskiego) chińska telewizja państwowa.
- Co najmniej 114 górników zostało wydobytych żywych w poniedziałek z zalanej kopalni węgla w prowincji Szansi (Shanxi) w północnych Chinach. Pod ziemią spędzili ponad tydzień. Ratownicy mówią o cudzie.
- Co najmniej sześciu ludzi, w tym czterech sprawców i jeden policjant zostało zabitych w poniedziałek podczas dokonanej przez islamistycznych bojowników próby ataku na konsulat USA w Peszawarze w północno-zachodnim Pakistanie.
- Co najmniej 7 osób, w tym 4 zamachowców, zginęło w poniedziałek podczas ataku talibów na konsulat USA w Peszawarze w północno-zachodnim Pakistanie.
- Siły NATO w Afganistanie przyznały się w niedzielę do zabicia w lutym pięciorga cywilów, w tym trzech kobiet, podczas nocnego przeszukiwania domu w prowincji Paktia na południowym wschodzie kraju.
- Niemieccy żołnierze stacjonujący na północy Afganistanu przez pomyłkę zabili w prowincji Kunduz pięciu afgańskich żołnierzy - podało w sobotę niemieckie dowództwo. Według gubernatora Kunduzu, śmierć poniosło sześciu Afgańczyków.
- Dziesięć osób zostało zabitych, a 36 rannych w wybuchu w niedzielę koło ambasady Iranu w Bagdadzie - podała iracka policja. Wcześniej informowano o trzech głośnych eksplozjach w Bagdadzie, w tym jednej koło irańskiej ambasady.
- Do co najmniej 30 wzrosła liczba zabitych w trzech samobójczych zamachach bombowych, dokonanych w niedzielę w Bagdadzie - poinformowała agencja AFP, powołując się na irackie MSW. Rannych jest ok. 170.
- Do co najmniej 50 wzrosła liczba zabitych w trzech samobójczych zamachach bombowych, dokonanych w niedzielę w Bagdadzie - poinformowała agencja dpa, powołując się na iracką policję. Rannych jest ok. 200.
- Drugą z samobójczyń, które w ubiegłym tygodniu dokonały zamachu bombowego w moskiewskim metrze, była przypuszczalnie 28-letnia nauczycielka z Dagestanu Mariam Szarilowa - podała w niedzielę "Nowaja Gazieta", powołując się na ojca kobiety.
- Co najmniej jeden policjant zginął, a kilku zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym w Inguszetii, do którego doszło w poniedziałek rano - podały lokalne władze.
- Do drugiego wybuchu doszło w poniedziałek w Inguszetii, w miejscu, gdzie wcześniej w samobójczym zamachu bombowym zginął co najmniej jeden milicjant - podał rzecznik lokalnej milicji.
- Dwa zamachy bombowe przeprowadzono w poniedziałek koło komisariatu w Karabułaku w Inguszetii na Kaukazie Północnym. Najpierw w ataku zamachowca-samobójcy zginęło co najmniej dwóch milicjantów. Gdy na miejsce przybyła ekipa śledcza, wybuchł samochód-pułapka.
- Trzęsienie ziemi o sile 6,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło w niedzielę meksykański stan Kalifornia Dolna - powiadomiły amerykańskie służby geologiczne (USGS). Nie ma doniesień o ofiarach ani większych zniszczeniach materialnych.
- Prom kosmiczny Discovery wystartował w poniedziałek rano z przylądka Canaveral na Florydzie. Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
- Sąd w Dubaju odrzucił odwołanie dwojga Brytyjczyków - 24-letniego Aymana Najafiego i 25-letniej Charlotte Adams - skazanych na miesiąc pozbawienia wolności za całowanie się w restauracji - informuje w niedzielę telewizja Sky.
- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad ponownie odrzucił w sobotę możliwość dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół irańskiego programu atomowego, twierdząc, że Waszyngton ani trochę nie zmienił swojej "wrogiej polityki".
- Iran zorganizuje w dniach 17-18 kwietnia międzynarodową konferencję nt. rozbrojenia nuklearnego - ogłosiło w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Teheranie.
- W Dagestanie na Kaukazie Północnym w wyniku eksplozji, która uszkodziła ok. 300 metrów torów, wykoleił się w niedzielę pociąg towarowy. Nikt nie ucierpiał w wyniku incydentu.
- Niemieccy europosłowie chcą wprowadzenia zapisu o niedzieli jako dniu wolnym w całej UE do nowelizowanej właśnie dyrektywy o czasie pracy. W tym celu zbierają podpisy pod specjalną deklaracją Parlamentu Europejskiego.
- Sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech Stephan Kramer ocenił w sobotę, że zestawienie ataków na papieża i antysemityzmu w piątkowym kazaniu kaznodziei Domu Papieskiego ojca Raniero Cantalamessy było "obrazą i impertynencją".
- Środowiska żydowskie we Włoszech i w USA są zdumione słowami kaznodziei Domu Papieskiego, który w Wielki Piątek podczas nabożeństwa Męki Pańskiej przytoczył słowa z listu, w którym jego autor-Żyd porównał obecne ataki na Kościół i papieża do antysemityzmu.
- Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w sobotę, że porównywanie ataków na papieża do antysemityzmu nie jest zgodne z linią Kościoła. Tym samym oficjalnie odciął się od słów kaznodziei Domu Papieskiego ojca Raniero Cantalamessy.
- Kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa przeprosił za słowa, jakie wygłosił podczas wielkopiątkowego nabożeństwa Męki Pańskiej. Odczytał wtedy w kazaniu list od żydowskiego przyjaciela, który ataki na papieża porównał do antysemityzmu.
- Kardynał Angelo Sodano zapewnił Benedykta XVI o solidarności ze strony całego Kościoła w związku z krytyką za skandal pedofilii. Kardynał Sodano powiedział o tym papieżowi podczas inauguracji mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
- Najwyższy rangą duchowny państwowego Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury dr Rowan Williams w bezprecedensowej, łamiącej ekumeniczny protokół krytyce potępił irlandzki Kościół katolicki, który według niego "stracił wszelką wiarygodność".
- Wielkanoc to najważniejsze święto w Hiszpanii, gdzie panuje zadziwiająca trwałość dawnych obyczajów. Od wieków podróżnicy z innych krajów zachwycali się teatralnym rozmachem oraz różnorodnością hiszpańskich uroczystości Wielkiego Tygodnia.
- Przywódca białej południowoafrykańskiej skrajnej prawicy Eugene Terre'Blanche został zabity w sobotę na swej farmie na północy kraju - podały media w RPA.
- Andrzej Wajda otrzymał nagrodę filmową "Złota Fala", przyznaną przez katalońskie Stowarzyszenia CinemaNet za całokształt twórczości w XIV edycji Nagród Filmowych "Rodzina" - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor CinemaNet Daniel Arasa.
- Belgijski rząd przyjął projekt ustawy zaostrzającej warunki uzyskania obywatelstwa Belgii, wprowadzając m.in. obowiązek wykazania woli integracji w społeczeństwie oraz znajomości jednego języka urzędowego.
- "Tylko dla osób starszych bez dzieci!" - taki szyld wita gości jednej z berlińskich kawiarni, która stała się tematem burzliwej dyskusji. Właściciele chcieli zadowolić klientów ceniących sobie spokój, lecz zarzucono im dyskryminację rodziców i ich pociech.
- Króliki, czyli "Easter Bunnies", które są w USA symbolem Wielkanocy, podobnie jak baranki w Polsce, są najczęściej kupowanymi zwierzętami w okresie przedświątecznym. Od kilku lat po świętach duża liczba małych królików i zajączków trafia do schronisk dla zwierząt. (PAP)
dan/