Trwa ładowanie...
d1vo0k1

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 1 lutego, 20.00

...

d1vo0k1
d1vo0k1

01.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama przesłał w poniedziałek do Kongresu założenia budżetu, przewidujące, że w 2010 roku deficyt budżetowy osiągnie rekordową wielkość 1,56 bln dolarów, zaś w następnych latach zostanie zredukowany do połowy tej sumy.

- Amerykańscy i rosyjscy negocjatorzy wznowili w poniedziałek w Genewie rozmowy w sprawie nowego traktatu o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych dla zastąpienia dotychczasowego układu START, którego obowiązywanie wygasło pod koniec ubiegłego roku.

- Bośniacka policja aresztowała w poniedziałek Zulfikara Alispagę, byłego dowódcę oddziału armii bośniackiej, pod zarzutem zabójstwa 19 cywilów i trzech jeńców podczas ataku na wioskę bośniackich Chorwatów w wojnie muzułmańsko-chorwackiej w 1993 roku.

d1vo0k1

- Komisja Europejska (KE) oceniła w poniedziałek, że grecki plan wyjścia z kryzysu jest realistyczny, choć obarczony ryzykiem, i zapowiedziała, że obejmie pogrążoną w kłopotach finansowych Grecję specjalnym nadzorem, nakazując nowe środki, kiedy tylko kraj zboczy ze ścieżki reform.

- Chociaż do Grecji przyjedzie w tym roku więcej turystów, to przychody z turystyki, która jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki kraju, spadną - podał w poniedziałek grecki Instytut Badań nad Turystyką (ITEP).

- Wybory parlamentarne na Słowacji odbędą się 12 czerwca - ogłosił w poniedziałek przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej (jednoizbowego parlamentu) Pavol Paszka.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że Moskwa będzie zabiegać o to, by Osetia Południowa i Abchazja mogły prezentować swe stanowiska społeczności światowej, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

d1vo0k1

- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił w poniedziałek wagę, jaką przywiązuje do rozmów z Rosją na temat nowej koncepcji strategicznej, którą Sojusz Północnoatlantycki ma przyjąć do końca roku.

- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zapowiedział w poniedziałek w Berlinie rozważenie w ciągu tygodnia propozycji by, zanim możliwe będą bezpośrednie negocjacje pokojowe, podjąć rozmowy przygotowawcze z Izraelem za pośrednictwem mediatora.

- Pekin potwierdził wysłannikom specjalnym tybetańskiego przywódcy duchowego dalajlamy, którzy w ubiegłym tygodniu pojechali do Chin, że absolutnie odmawia jakichkolwiek ustępstw w kwestii chińskiej suwerenności nad Tybetem - poinformowała w poniedziałek agencja Xinhua.

d1vo0k1

- Francuski Kościół katolicki ostrzegł w poniedziałek władze Francji przed wprowadzeniem zakazu noszenia przez muzułmanki okryć zasłaniających twarz. Wyraził też stanowisko, że Francja musi respektować prawa muzułmanów, jeśli chce, by kraje islamskie szanowały mniejszości chrześcijańskie.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi, który rozpoczął trzydniową wizytę w Izraelu, wyraził w poniedziałek nadzieję, że kraj ten przystąpi do Unii Europejskiej.

- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzy Buzek wezwał w poniedziałek rosyjskie władze do umożliwienia pokojowych demonstracji i skrytykował zatrzymanie w niedzielę w Moskwie przedstawicieli opozycji, w tym laureata zeszłorocznej Nagrody Sacharowa, szefa stowarzyszenia Memoriał Olega Orłowa.

d1vo0k1

- Kandydat na prezydenta Ukrainy Wiktor Janukowycz ostrzegł w poniedziałek przed bojownikami m.in. z Polski, którzy udają się do jego kraju przed zaplanowaną na niedzielę drugą turą wyborów prezydenckich, by wesprzeć w nich jego konkurentkę, premier Julię Tymoszenko.

- Przyszły litewski minister spraw zagranicznych Audronius Ażubalis uważa, że Litwa i Polska powinny wspólnie sprzeciwić się budowie Gazociągu Północnego (Nord Stream) po dnie Morza Bałtyckiego.

- W oddziale sił specjalnych milicji (OMON) w Moskwie doszło do buntu - funkcjonariusze jednego z batalionów wysłali list do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, opisujący korupcyjne praktyki w tej elitarnej formacji, której głównym zadaniem jest tłumienia protestów obywateli.

d1vo0k1

- Przełożony zakonu jezuitów w Niemczech prowincjał Stefan Dartman przeprosił w poniedziałek ofiary molestowania w berlińskim elitarnym gimnazjum katolickim im. Piotra Kanizego.

- Zapłacono okup za frachtowiec Filitsa, porwany przez somalijskich piratów w listopadzie 2009 roku. Statek został jednak przejęty przez inną zbrojną grupę - poinformowały w poniedziałek źródła we władzach morskich i wśród piratów.

- Konieczne jest powołanie nowych, specjalnych organów UE, które będą się zajmować egzekwowaniem europejskiego prawodawstwa dotyczącego odpadów - to główne zalecenie opublikowanego w poniedziałek raportu Komisji Europejskiej (KE) o gospodarce odpadami w Unii Europejskiej.

- Parlament Egiptu znowelizował w poniedziałek ustawę o starożytnościach, zaostrzając sankcje za handel nimi i wprowadził prawo własności intelektualnej, które pozwala domagać się odszkodowania za nieautoryzowane reprodukcje starożytnych dzieł. Nowe prawo wejdzie w życie 1 marca.

(PAP)

mln/ asa/

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1