Trwa ładowanie...
d4g3s3d

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 13 lutego, 20.00

...

d4g3s3d
d4g3s3d

13.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Parlament grecki zaaprobował w poniedziałek po północy, czasu miejscowego, program oszczędnościowy warunkujący uzyskanie kolejnej transzy pomocy Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Głosowanie odbyło się po gwałtownych demonstracjach protestacyjnych i starciach z policją na ulicach Aten.

- Nowe porozumienie Unii Europejskiej w sprawie dyscypliny budżetowej (tzw. pakt fiskalny) doszło do skutku dzięki "poważnym negocjacjom" i jest "do zaakceptowania" przez Węgry we wszystkich punktach - oświadczył w poniedziałek węgierski premier Viktor Orban.

- Głosowanie w greckim parlamencie jest kluczowym krokiem do przodu w kierunku przyjęcia drugiego programu pomocy; jestem przekonany, że inne warunki będą spełnione przed spotkaniem eurogrupy - powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn.

d4g3s3d

- Przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji odbędą się w kwietniu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu greckiego Pantelis Kapsis, kilka godzin po przyjęciu przez parlament planu oszczędnościowego warunkującego dalszą pomoc zagraniczną.

- Przewodniczący parlamentu europejskiego Martin Shultz skrytykował w niedzielę w telewizji ARD porozumienie ACTA o walce z podróbkami i ochronie praw do własności intelektualnej. Zdaniem Shultza, porozumienie to nie jest odpowiednio wyważone.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że to Iran i Hezbollah stoją za poniedziałkowym zamachem bombowym na samochód izraelskiego ambasadora w Delhi i próbą zamachu na samochód izraelskiego dyplomaty w Tbilisi. W mediach irańskich ambasador tego kraju w Indiach Mehdi Nabizadeh odrzucił podobne oskarżenia, nazywając je "czystym kłamstwem".

- Premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, który po marcowych wyborach prezydenckich chce wrócić na Kreml, zaproponował w poniedziałek podwyższenie płac pracowników sfery budżetowej, stypendiów studenckich i zasiłków dla rodzin wielodzietnych.

d4g3s3d

- Około godziny 13 polska stacja naziemna odebrała pierwsze sygnały z polskiego satelity PW-Sat, który w poniedziałek przed południem został wyniesiony na orbitę przez rakietę Vega.

- UE poinformowała w poniedziałek, że popiera inicjatywę Ligi Arabskiej wysłania do Syrii wspólnych oenzetowsko-arabskich sił pokojowych. Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague uważa, że w skład tych sił nie powinni wejść żołnierze państw zachodnich.

- Armia Mali potwierdziła w poniedziałek, że doszło do zbiorowych egzekucji żołnierzy i cywilów podczas ofensywy tuareskich rebeliantów przeprowadzonej 24 stycznia na miasto Aguelhok na północnym wschodzie republiki.

d4g3s3d

- Rosja studiuje propozycję Ligi Arabskiej w sprawie rozmieszczenia w Syrii wspólnych, oenzetowsko-arabskich sił pokojowych, jednak wcześniej musi dojść do zawieszenia broni - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow.

- Od początku roku w Rosji wskutek silnych mrozów zmarło już 215 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej. Ponad 5500 osób trafiło do szpitali z odmrożeniami. Wielu spośród poszkodowanych to bezdomni.

- Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu spotka się 23 lutego w Pekinie z przedstawicielem Korei Północnej, by rozmawiać o programie nuklearnym Phenianu - powiadomił departament w poniedziałek.

- Uroczystość rozdania nagród Grammy, która odbyła się w niedzielę upłynęła w tym roku w cieniu śmierci Whitney Houston. Zmarłą gwiazdę wspominali jej znajomi i przyjaciele, m. in. Aretha Franklin, która byłą jej matką chrzestną, Mariah Carey, Jennifer Hudson, Rihanna i legenda muzyki jazzowej Herbie Hancock.

(PAP)

pif/ asa/

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d