Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 16 kwietnia, 20.00

...

16.04.2012 | aktual.: 16.04.2012 21:23

16.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Niewykluczone, że akta śledztwa w sprawie rozstrzelania polskich oficerów w ZSRR w 1940 roku nigdy nie zostaną odtajnione - informuje w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na "źródło zorientowane w sytuacji".

- Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) wykorzystała orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Katynia do ponownego zanegowania odpowiedzialności Józefa Stalina i innych przywódców ZSRR za mord na polskich oficerach. "Owszem, to była zbrodnia wojenna, ale popełniona przez nazistowskie Niemcy" - oświadczył w poniedziałek Siergiej Obuchow, sekretarz KPRF i deputowany z jej ramienia do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.

- Agenci Secret Service odesłani do USA po wykryciu, że sprowadzali sobie prostytutki do hotelu w Cartagenie w Kolumbii, mogli stać się ofiarami szantażu - uważa republikański przewodniczący Komisji Nadzoru i Reform Rządowych w Izbie Reprezentantów Darrell Issa.

- Samolot linii Virgin Atlantic z 299 pasażerami na pokładzie został zmuszony do nieprzewidzianego lądowania na lotnisku Gatwick w 20 minut po starcie. Maszyna leciała do Orlando w USA, gdy z kabiny zaczął wydobywać się dym.

- Oskarżony o zabójstwo 77 osób w zamachu bombowym w Oslo i strzelaninie na wyspie Utoya Anders Behring Breivik wykorzystał w poniedziałek salę rozpraw do zwrócenia na siebie uwagi. Ubrany w czarny garnitur, białą koszulę i złoto-brązowy krawat przepasany był pasem. Kiedy wstawał, trzymał ręce na baczność, sprawiając wrażenie, że jest, jak sam siebie określa, "żołnierzem".

- Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i odmówiła Trybunałowi współpracy. Trybunał uznał, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią wojenną, ale nie wypowiedział się w sprawie rehabilitacji jej ofiar. Polska strona zapowiedziała odwołanie do Wielkiej Izby Trybunału.

- Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że na razie nie widzi podstaw do zaskarżenia poniedziałkowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Katynia.

- Były kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau i współpracujący z nim Źmicier Bandarenka zaapelowali w poniedziałek do władz tego kraju o zwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

- Były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau, który został w sobotę zwolniony z kolonii karnej po ułaskawieniu przez prezydenta, powiedział w pierwszym wywiadzie po odzyskaniu wolności, że próbowano go tam zmusić do samobójstwa.

- Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau oświadczył w poniedziałek, że Białoruś opowiada się za stopniowym zmniejszeniem napięcia w stosunkach z Unią Europejską. Jego słowa przytaczają białoruskie portale.

- Premier Węgier Viktor Obran chce, żeby nowym prezydentem został eurodeputowany Janos Ader - informuje w poniedziałek agencja dpa. Ader ma zastąpić Pala Schmitta, który podał się do dymisji, gdy wykazano mu, że dopuści się plagiatu w pracy doktorskiej.

- Twórca niemieckiej polityki porozumienia z krajami Europy Środkowej i Wschodniej z lat 70., Egon Bahr, dostrzega w Polsce ważnego partnera Niemiec i Francji w EU, jednak dopiero wtedy, gdy Polska przejmie wspólną walutę euro - podała agencja dpa.

- Rada Bezpieczeństwa zdecydowanie potępiła w poniedziałek niedawną nieudaną próbę wystrzelenia przez Koreę północną rakiety; uznała to za pogwałcenie rezolucji RB, ostrzegła też Phenian przed następstwami ewentualnych kolejnych testów nuklearnych.

- Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w niedzielę dokładne zbadanie doniesień, iż wysłani dla jego ochrony do Kolumbii agenci Secret Service zostali tam przyłapani w towarzystwie prostytutek.

- Afgański rząd i policja poinformowały w poniedziałek, że rozpoczęte w niedzielę walki z rebeliantami w Kabulu po 18 godzinach ustały. Afgańskie siły bezpieczeństwa zabiły ponad 30 bojowników, a jednego zatrzymały w trakcie odpierania skoordynowanych ataków, które talibowie przypuścili w Kabulu i trzech prowincjach kraju - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Afganistanu.

- Ponad 400 więźniów w mieście Aracaju na wschodzie Brazylii wzięło w niedzielę jako zakładników około 130 osób, które przyszły na widzenie, w tym dzieci, a także kilku strażników. Więźniowie domagają się m.in. lepszego traktowania przez strażników.

- W poniedziałek po południu zakończył się pierwszy dzień procesu Andersa Behringa Breivika, oskarżonego o zabójstwo 77 osób w zamachu bombowym w Oslo i strzelaninie na wyspie Utoya. Breivik przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale twierdzi, że nie czuje się winny.

- Turecki sąd wydał w poniedziałek nakazy aresztowania kolejnych dziewięciu byłych oficerów, w tym emerytowanego generała Cevika Bira, oskarżonych o zmuszenie w 1997 roku ówczesnego premiera islamisty Necmettina Erbakana do ustąpienia z urzędu.

- Zacięte walki wybuchły w poniedziałek w mieście Idlib, na północnym zachodzie Syrii, między siłami rządowymi a dezerterami z wojsk reżimowych, którzy przeszli na stronę opozycji. Siły wierne Baszarowi el-Asadowi wznowiły ostrzał Hims na zachodzie kraju.

- Pierwszych pięciu oenzetowskich obserwatorów przybyło już do Syrii, ale zapewne minie kilka dni, zanim będą mogli udać się na obszary konfliktu. Muszą jeszcze przeprowadzić negocjacje z władzami syryjskimi - pisze w poniedziałek agencja dpa.

- Sudańskie lotnictwo zbombardowało w niedzielę wieczorem obóz sił pokojowych ONZ w przygranicznym regionie Sudanu Południowego - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ONZ i władz w Dżubie. Walki na pograniczu Sudanu i Sudanu Płd. trwają od końca marca.

- Sudański parlament jednomyślnie przyjął uchwałę, która uznaje rząd Sudanu Południowego za wrogi, po tym gdy 10 kwietnia wojsko tego nowego kraju afrykańskiego przejęło kontrolę nad bogatą w ropę naftową strefą graniczną Heglig.

- W Zagrzebiu rozpoczął się w poniedziałek proces o korupcję b. premiera Chorwacji Ivo Sanadera i rządzącej do niedawna konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Oskarżeni o malwersacje Sanader i 2 inni politycy HDZ nie przyznali się do winy,

- Irańskie władze zainaugurowały w poniedziałek dwuletni projekt wart 1 mld dolarów, mający na celu dostarczenie odsolonej wody z Morza Kaspijskiego do miasta Semnan leżącego na pustynnych obszarach, w północno-wschodnim Iranie - poinformowały irańskie media.

- Od początku konfliktu w Syrii, który rozgorzał w marcu zeszłego roku, zginęło 11 117 ludzi, w tym 55 od wejścia w życie rozejmu między siłami reżimowymi a rebeliantami w ubiegły czwartek - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Junta wojskowa, która w wyniku niedawnego zamachu stanu sprawuje obecnie władzę w Gwinei Bissau, ogłosiła w poniedziałek zamknięcie granic lądowych, morskich i powietrznych - poinformowało państwowe radio RDN. Dzień wcześniej rozwiązano instytucje państwowe.

- Autorka bestsellera o przygodach Harry'ego Pottera - Joanne Kathleen Rowling poinformowała o tym, że przystąpiła do prac nad encyklopedią pod roboczym tytułem "Harry Potter i jego świat", której przychód przeznaczy w całości na cele charytatywne.

- Prawie 130 tysięcy euro zaoferowano na aukcji internetowej za 22-letni samochód, który ponoć należał kiedyś do kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jednak serwis aukcyjny eBay unieważnił w poniedziałek licytację, bo oferty zakupu okazały się żartami.

(PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)