Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 18 kwietnia, 17.00
...
18.04.2011 | aktual.: 18.04.2011 17:23
18.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oskarżył Stany Zjednoczone o powodowanie napięć między Iranem a Arabami, lecz - jak podkreślił - ich "plan się nie powiedzie". Przemówienie szefa irańskiego państwa z okazji dnia wojska transmitowała telewizja.
- Podczas poniedziałkowego pogrzebu 8 demonstrantów, zastrzelonych w niedzielę w mieście Homs w środkowej Syrii, tysiące ludzi domagały się ustąpienia prezydenta Baszara al-Asada, który firmuje jedną z najsurowszych dyktatur w świecie arabskim.
- Ok. 1000 osób zginęło, a 3000 zostało rannych w walkach, które trwają od końca lutego w libijskiej Misracie - poinformowały w poniedziałek źródła szpitalne w tym mieście, gdzie partyzanci otoczeni są przez siły lojalne wobec przywódcy Libii Muammara Kadafiego.
- Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie pożyczki dla Białorusi w ciągu miesiąca, proponując warunki podobne do typowych dla programów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - oświadczył w czasie weekendu rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin.
- Politycy największych fińskich partii zgodnie twierdzą, że trzeci wynik populistycznej partii Prawdziwi Finowie, która w niedzielnych wyborach parlamentarnych zdobyła aż 19 proc. głosów, daje jej prawo do współrządzenia.
- Grecja nie potrzebuje restrukturyzacji swego zadłużenia, a posunięcie takie miałoby katastrofalne skutki, uderzając w banki i fundusze emerytalne oraz blokując dostęp do rynków kapitałowych - oświadczył w poniedziałek prezes centralnego Banku Grecji Jeorjos Prowopulos.
- Białoruskie media podają w poniedziałek za źródłami rosyjskimi nazwiska podejrzanych o dokonany przed tygodniem zamach w mińskim metrze, w którym zginęło 13 osób. Według mediów są to Dźmitry Kanawałau i Uład Kawaliou z Witebska, obaj w wieku 25 lat.
- Minister obrony Francji Gerard Longuet, przebywający z wizytą w Afganistanie, był celem poniedziałkowego zamachu w budynku resortu obrony w Kabulu - poinformował rzecznik talibów. Francuza nie było w budynku, kiedy doszło do ataku.
- Obecne stosunki z Polską są największą porażką litewskiej polityki zagranicznej - ocenił były premier Litwy, poseł partii socjaldemokratycznej Gediminas Kirkilas w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Lietuvos Żinios".
- Ekshumacje polskich ofiar zbrodni katyńskiej pochowanych w lesie w Bykowni pod Kijowem ruszą w przyszłym tygodniu - poinformował w poniedziałek PAP prof. Andrzej Kola, który kieruje zespołem poszukiwawczym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM).
- W interesie Gruzji jest "pomyślne przeprowadzenie negocjacji na temat wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Nino Kałandadze.
- Premier Donald Tusk przybył w poniedziałek z jednodniową wizytą do Wielkiej Brytanii. Z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem będzie rozmawiał m.in. o współpracy w ramach Unii Europejskiej, priorytetach polskiej prezydencji oraz sytuacji w Afryce Płn.
- Ponad połowa Palestyńczyków sprzeciwia się walce zbrojnej przeciwko Izraelowi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez palestyński instytut badania opinii publicznej.
- Po otwarciu niemieckiego rynku pracy 1 maja tego roku do Niemiec przyjedzie więcej fachowców ze wschodnioeuropejskich państw UE - oceniła w poniedziałek w rozmowie z telewizją ZDF niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen.
- KE zapowiedziała w poniedziałek, że zmieni kontrowersyjną dyrektywę o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych, wykorzystywanych w śledztwach. W obecnej formie dyrektywa niewystarczająco gwarantuje prawo do prywatności, a kraje zbyt różnorodnie ją wdrożyły.
- 110 milionów euro wydzieli Komisja Europejska na projekty, związane z zabezpieczeniem elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, w której 25 lat temu doszło do wybuchu reaktora - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.
- Od spotkania z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem rozpocznie we wtorek swą jednodniową wizytę w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski - dowiedziała się PAP w ambasadzie RP na Ukrainie.
- Pomiary wykonane w poniedziałek w dwóch budynkach reaktorów uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I przez roboty wykazały, że poziom promieniowanie jest wciąż zbyt wysoki, by mogli tam pracować ludzie.
- Wątpię, by we Włodzimierzu Wołyńskim pochowane były polskie ofiary zbrodni katyńskiej - oświadczył w poniedziałek PAP Ołeksij Złatohorski, kierownik ukraińskiej ekspedycji archeologicznej, która odnalazła masowe pochówki w tym mieście.
- Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek nową konstytucję głosami rządzącej centroprawicy Fidesz-KDNP, która ma dwie trzecie miejsc w parlamencie.
- Japońscy producenci samochodów zaczęli mierzyć stopień napromieniowania pojazdów na eksport, by wyciszyć pogłoski o możliwym skażeniu aut z powodu uszkodzenia elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała w poniedziałek organizacja producentów samochodów.
- Unia Europejska i Ukraina chcą, by negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej zakończyły się jeszcze w tym roku - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
- Sąd w Mediolanie uniewinnił w poniedziałek amerykańskie banki Morgan Stanley, Citigroup, Bank of America oraz niemiecki Deutsche Bank, a także ich pięciu przedstawicieli oskarżonych o udział w oszukańczym bankructwie włoskiego koncernu spożywczego Parmalat.(PAP)
zdz/ jtt/