Trwa ładowanie...
d4m5plv

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 21 listopada, 20.00

...
Share
d4m5plv

21.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu dla Białorusi w 2012 roku oraz porozumienie w sprawie sprzedaży Gazpromowi pozostałej połowy akcji białoruskiego koncernu Biełtransgaz podpiszą w piątek premierzy obu krajów - podało w poniedziałek Radio Swaboda.

- W razie fiaska rozmów z USA na temat tarczy antyrakietowej Rosja może rozmieścić rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander na Białorusi i w Kraju Krasnodarskim - oświadczyło w poniedziałek cytowane przez agencję Interfax źródło oficjalne w Moskwie.

d4m5plv

- Jedna z najważniejszych białoruskich firm, koncern potasowy Biełaruśkalij otrzyma 1 mld USD kredytu od rosyjskiego Sbierbanku i Euroazjatyckiego Banku Rozwoju (EaBR) - podał w poniedziałek niezależny tygodnik gospodarczy "Biełorusy i Rynok".

- W Brukseli wznowiono w poniedziałek pod auspicjami Unii Europejskiej rozmowy serbsko-kosowskie, zawieszone we wrześniu przez Belgrad w związku z napięciem na przejściach granicznych Jarinje i Brnjak.

- Król Jordanii Abdullah II wezwał w poniedziałek prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do wznowienia rokowań pokojowych z Izraelem. Jordański monarcha odwiedził Ramallah na Zachodnim Brzegu po raz pierwszy od jedenastu lat.

- Rodzice zamordowanej 13-letniej dziewczynki Milly Dowler jako pierwsi składali wyjaśnienia przed brytyjską komisją dochodzeniową Levesona badającą postępowanie mediów w tzw. aferze podsłuchowej, której ośrodkiem był "News of the World".

d4m5plv

- Portugalska policja nie dyspnuje już środkami dla firm odholowujących źle zaparkowane samochody. Brakuje jej też pieniędzy na naprawy służbowych pojazdów.

- Były premier Włoch Silvio Berlusconi, którego trzy procesy toczą się jednocześnie przed sądem w Mediolanie, będzie uczestniczył w ważnych rozprawach - zadeklarował w poniedziałek jego adwokat Niccolo Ghedini.

- Rząd Białorusi wydał postanowienie, że obywatele mogą wyjechać z kraju tym samym samochodem nie częściej niż raz na osiem dni, a nie jak dotąd raz na pięć dni - podała w poniedziałek państwowa agencja BiełTa. Decyzja ma służyć ograniczeniu wywozu paliwa.

- W Hiszpaniii Centroprawicowa Partia Ludowa (PP) wygrała niedzielne wybory parlamentarne. Jej lider i przyszły premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział pełną wyrzeczeń walkę z kryzysem przed - jak uważają ekonomiści - nadciągającą kolejną już recesją.

d4m5plv

- Agencja ratingowa Moody's poinformowała w poniedziałek, że nadal możliwe jest obniżenie ratingu Francji. "Nie można finansować francuskiego modelu społecznego, jeśli nie zachowa się potencjału gospodarczego" kraju - twierdzi Moody's, cytowany przez "Le Monde".

- Traktatową rolą Europejskiego Banku Centralnego jest przeciwdziałać inflacji oraz zapewnić stabilność UE i strefy euro - przypomniała w poniedziałek KE. To odpowiedź na rosnące apele o masową interwencję EBC na rynku obligacji, by walczyć z kryzsem.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły w poniedziałek, że otrzymały od Węgier oficjalny wniosek o pomoc finansową, jak to określono, "na wszelki wypadek". W piątek Węgry ogłosiły początek negocjowania nowego porozumienia.

- Transnieft liczy na to, że rurociąg naftowy BTS-2 zostanie uruchomiony 15-20 grudnia - podał prezes tego państwowego koncernu, zarządzającego wszystkimi ropociągami w Rosji, Nikołaj Tokariew, cytowany w poniedziałek przez dziennik "Wiedomosti".

d4m5plv

- Wielka Brytania zamówiła w Norwegii dostawy gazu ziemnego wartości (w przeliczeniu) 12,8 miliarda euro w latach 2015-2020. Obecny norwesko-brytyjski kontrakt gazowy wygasa w 2015 roku.

- Na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Rosji były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prowadzenie nieuczciwej walki wyborczej.

- Prawnicy na polecenie władz państwowych pracowali nad propozycjami zmian w prawie Rosji, które otworzyłyby drogę do rehabilitacji ofiar mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku - poinformowało w poniedziałek radio Echo Moskwy.

- Szwedzkie państwo wypłaci tysiącom ofiar przemocy w domach dziecka w latach 1920-80 po 250 tys. koron (ok. 120 tys. zł) odszkodowania. W poniedziałek w sztokholmskim Ratuszu odbyła się precedensowa uroczystość, podczas której poszkodowani zostali przeproszeni.

d4m5plv

- Do 35 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Kairze, gdzie od piątku policja ściera się z tłumem protestującym przeciwko rządom generałów - poinformował w poniedziałek przedstawiciel egipskich służb medycznych

- Ruch pakistańskich talibów, będący głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Pakistanu, prowadzi rozpoznawcze rozmowy pokojowe ze wspieranym przez USA rządem w Islamabadzie - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na wysokiego rangą dowódcę talibów.

- Najniższy od 60 lat poziom wód Dunaju odnotowano na jego bułgarskim odcinku - poinformowała w poniedziałek służba hydrologiczna. Eksperci prognozują dalsze obniżenie poziomu wód w nadchodzących dniach.

(PAP)

pif/ jtt/ asa/

d4m5plv

Podziel się opinią

Share
d4m5plv
d4m5plv