Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 22 lutego, 20.00

...

22.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama przedstawił swój plan reformy opieki zdrowotnej, przewidujący m.in. blokowanie przez rząd podwyżek stawek ubezpieczeniowych. Jego inicjatywa dowodzi, że nie rezygnuje z realizacji kluczowego punktu swego programu.

- UE już na kolejnym posiedzeniu szefów dyplomacji "27" w kwietniu dokona przeglądu swej polityki wobec Białorusi; we wtorek Angelikę Borys przyjmie komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele - ogłosił w Brukseli minister Radosław Sikorski.

- Unia Europejska nie kryła w poniedziałek zaniepokojenia sytuacją na Białorusi w związku z ostatnią falą represji wobec działaczy polskich, ale na razie nie rozważa przywrócenia sankcji przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki.

- Unia Europejska wyraziła w poniedziałek zaniepokojenie irańskim programem nuklearnym, ale też zapowiedziała zdanie się w tej kwestii na przewodnictwo Rady Bezpieczeństwa ONZ, pośrednio wykluczając - jak pisze AP - jednostronne nakładanie sankcji na Iran.

- Szefowie dyplomacji krajów członkowskich Unii Europejskiej potępili w poniedziałek wykorzystanie unijnych paszportów przy zamordowaniu działacza palestyńskiego Hamasu w Dubaju, ale nie wskazali na udział Izraela w zamachu.

- Z powodu niechęci do wprowadzania reform i niedostatecznych nakładów na kształcenie niemiecka gospodarka może do roku 2040 utracić swą europejską pozycję i znaleźć się za słabą na razie gospodarką polską - głosi opublikowane w poniedziałek w Brukseli studium.

- Po represjach wobec polskiej mniejszości na Białorusi minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opowiedział się w poniedziałek w Brukseli za wcześniejszym przeglądem unijnej polityki otwarcia wobec Białorusi, przypominając jej "warunkowość".

- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski opowiedział się w poniedziałek w Brukseli za przyjęciem przez Unię Europejską "mapy drogowej" ustanowienia systemu bezwizowego z Ukrainą, podobnej jaką oferuje się Rosji.

- Litewski europoseł Rolandas Paksas wystąpił do przewodniczącego PE Jerzego Buzka z propozycją powołania specjalnej komisji śledczej do zbadania działalności domniemanych tajnych więzień CIA w państwach europejskich, m.in. na Litwie i w Polsce.

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zarekomendowała w poniedziałek krajom członkowskim byłego szefa litewskiej dyplomacji Vygaudasa Uszackasa na przedstawiciela UE w Afganistanie.

- Pięciu marszałków wschodnich województw otworzyło w poniedziałek w Brukseli Dom Polski Wschodniej, dzięki któremu chcą pogłębić współpracę i koordynację działań regionów: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego na scenie europejskiej.

- Blok premier Ukrainy Julii Tymoszenko domaga się natychmiastowego zwołania posiedzenia parlamentu, który rozpatrzyłby wniosek o wotum nieufności dla jej rządu - poinformował w poniedziałek wicepremier Ołeksandr Turczynow.

- Iran zamierza zbudować dwa nowe zakłady wzbogacania uran w ciągu najbliższego roku irańskiego, który rozpoczyna się 21 marca - zapowiedział w poniedziałek szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

- Trzydziestu trzech cywilów zostało zabitych, a 12 rannych w nalocie NATO na konwój samochodów w południowym Afganistanie - podał w poniedziałek rząd afgański.

- Czeski minister obrony Martin Bartak oświadczył w poniedziałek, że w razie rezygnacji z umowy na zakup kołowych transporterów opancerzonych Pandur w austriackiej firmie Steyr państwu groziłby międzynarodowy arbitraż i kary rzędu dziesiątek miliardów koron.

- Szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt napisał list ze skargą w sprawie nominacji nowego przedstawiciela UE w Waszyngtonie w randze ambasadora, którego w środę na wniosek szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton nominowała Komisja Europejska.

- Rząd Argentyny otrzymał wsparcie Wenezueli w sporze z Londynem o Falklandy - donosi BBC. W związku z wysłaniem w rejon Falklandów platformy wiertniczej, która w poniedziałek ma rozpocząć pracę, brytyjsko-argentyński spór o prawa do wysp rozgorzał na nowo.

- Gwałtowny wzrost ilości odpadów elektronicznych (komputery, telefony komórkowe itp.) spowoduje poważne problemy sanitarne i ekologiczne w krajach rozwijających się, jeśli nie zostanie szybko podjęty recykling - ostrzegło w poniedziałek ONZ.

- Piloci niemieckich linii lotniczych Lufhtansa rozpoczęli czterodniowy strajk strajk. Rzeczniczka Lufthansy Stefanie Stotz poinformowała, że strajk zorganizowany przez związek zawodowy pilotów Cockpit rozpoczął się o godz. 23.00 czasu GMT (24.00 czasu polskiego). Strajk potrwa do północy w czwartek.

- Strajk pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa, planowany na cztery dni, przerwano w poniedziałek wieczorem.

- Niemieckie linie lotnicze Lufthansa zaskarżyły w poniedziałek do sądu decyzję o strajku pilotów, który rozpoczął się o północy. Firma uważa, że konsekwencje akcji pilotów są nieproporcjonalne i żąda przerwania strajku.

- Od poniedziałku na największym paryskim lotnisku Roissy-Charles de Gaulle wprowadzono skanery ciała dla pasażerów lecących do USA - podały francuskie media. Nowe urządzenie ma zapobiec atakom terrorystycznym.

- 30 tysięcy pracowników koncernu Fiat we Włoszech rozpoczęło w poniedziałek przymusowy dwutygodniowy urlop, za który dostaną 80 procent pensji. Powodem przestoju w fabrykach jest raptowny spadek zamówień.

- Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown 5 marca będzie zeznawał przed komisją dochodzeniową badającą brytyjskie zaangażowanie w Iraku - poinformowała w poniedziałek komisja.

- Brytyjska firma naftowo-gazowa Desire Petroleum poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu wierceń na północ od Falklandów. Do terytorium tego rości pretensje Argentyna, która przegrała w 1982 roku 7-tygodniową wojnę o Falklandy-Malwiny z Wielka Brytanią.(PAP)

mln/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)