Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 23 stycznia, 20.00

...

23.01.2012 | aktual.: 23.01.2012 20:38

23.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec oświadczyli w poniedziałek, że są skłonni do negocjacji z Iranem, jeśli Teheran będzie gotów poważnie rozmawiać o swoim programie nuklearnym.

- Uchwalone w poniedziałek przez UE embargo na ropę z Iranu jest niesprawiedliwe i skazane na porażkę - ocenił rzecznik MSZ w Teheranie Ramin Mehmanparast cytowany przez portal internetowy państwowej telewizji.

- Administracja Baracka Obamy z wielkim zadowoleniem przyjęła decyzję UE w sprawie nałożenia nowych sankcji na Iran. Waszyngton podkreślił, że USA i ich partnerzy międzynarodowi są zdecydowani uniemożliwić Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej.

- By wejść w życie, międzynarodowa umowa o ściganiu piractwa m.in. w sieci (ACTA) musi uzyskać zgodę Parlamentu Europejskiego. Tymczasem w PE nie brakuje głosów krytycznych: przeciwko są Zieloni, a także część polskich eurodeputowanych. ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to międzynarodowy układ, do którego w czwartek ma przystąpić UE. Nazwę ACTA można tłumaczyć jako "porozumienie przeciw obrotowi podróbkami", dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie, i ma karać m.in. za nielegalne dzielenie się plikami.

- UE rozszerzyła w poniedziałek kryteria stosowania sankcji wobec przedstawicieli reżimu Białorusi. Ta decyzja pozwoli Unii karać większą niż dotychczas liczbę Białorusinów poważnie łamiących prawa człowieka oraz przedsiębiorstw współpracujących z Łukaszenką.

­- Premier Władimir Putin oświadczył w poniedziałek z trybuny Forum Narodów Południa Rosji w Kisłowodsku w Kraju Stawropolskim, że uważa za zdrajców wszystkich, którzy próbują wzniecać konflikty etniczne na terytorium Federacji Rosyjskiej.

- Zdominowany przez islamistów parlament Egiptu wybrał w poniedziałek na swego przewodniczącego jednego z czołowych polityków Bractwa Muzułmańskiego; Bractwo o wyborze Mohameda Saada el-Katatniego poinformowało na swej stronie internetowej.

- Niemiecka Polonia dostanie 50 tys. euro na swoje biuro w Berlinie oraz 30 tys. euro na portal internetowy. Takie kwoty zapisano w budżecie Niemiec na 2012 r. - poinformowało w poniedziałek PAP ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

- Zwolennicy obalonego libijskiego lidera Muammara Kadafiego i oddziały lojalne wobec nowych władz starły się w mieście Bani Walid; cztery osoby zginęły, 20 jest rannych - poinformowała w poniedziałek agencja Reuters, powołując się na lokalnego świadka.

- Państwa UE porozumiały się w poniedziałek w Brukseli ws. wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu - podały źródła dyplomatyczne. Ponadto UE zakaże ogromnej większości transakcji finansowych z irańskim bankiem centralnym i zamrozi aktywa kolejnych firm.

- Władze Izraela wyraziły w poniedziałek zadowolenie w związku z porozumieniem, jakie osiągnęły tego dnia państwa UE w Brukseli m.in. w sprawie wprowadzania stopniowego embarga na ropę z Iranu, by zmusić ten kraj do porzucenia programu nuklearnego.

- Premier Włoch Mario Monti żąda podwojenia planowanej wartości Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), aby wzmocnić zaufanie rynków do strefy euro - informuje niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu. Niemcy są temu przeciwne.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel wypowiedziała się w poniedziałek przeciwko zwiększeniu na obecnym etapie planowanego Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. "Najpierw musimy wprowadzić go w życie" - powiedziała na konferencji prasowej w Berlinie.

- Chorwaci poparli w niedzielę w referendum przystąpienie swego kraju do Unii Europejskiej. 66,24 proc. głosujących opowiedziało się za wejściem do UE - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza po obliczeniu ponad 98 proc. głosów.

- Lider demokratycznej partii Jabłoko Grigorij Jawliński prawdopodobnie nie zostanie dopuszczony do udziału w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji - poinformowało w poniedziałek radio Echo Moskwy.

- 37 proc. mieszkańców Litwy uważa, że głównym zadaniem polityki zagranicznej kraju powinno być polepszenie stosunków z Rosją. Tylko 1,8 proc. uczestników sondażu sądzi, że priorytetem litewskiej polityki zagranicznej ma być poprawa stosunków z Polską.

- Amerykański lotniskowiec Abraham Lincoln wpłynął w niedzielę bez incydentów przez cieśninę Ormuz do Zatoki Perskiej - powiadomiła rzeczniczka Pentagonu Rebecca Rebarich. Dzień wcześniej Iran złagodził wcześniejsze groźby ws. lotniskowców USA na tym obszarze.

- Syria odrzuciła w poniedziałek przedstawiony dzień wcześniej przez Ligę Arabską plan rozwiązania konfliktu w tym kraju przewidujący przekazanie władzy, uznając, że propozycja wpisuje się w "spisek przeciwko Syrii".

- Nowo wybrany egipski parlament, który zdominowany jest przez islamistów, rozpoczął w poniedziałek pierwszą sesję. Deputowani minutą ciszy uczcili pamięć osób zabitych podczas powstania, w wyniku którego obalony został prezydent Hosni Mubarak.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch wezwało do Rzymu w ramach kroków dyscyplinarnych konsula generalnego w Osace w Japonii Mario Vattaniego, który - jak ujawniła prasa - stoi na czele neofaszystowskiej grupy rockowej. O jego wezwaniu poinformowały media.

- Francja przekazała w poniedziałek delegacji Nowej Zelandii dwadzieścia pokrytych tatuażami spreparowanych głów maoryskich z francuskich muzeów. Ceremonii w muzeum Quai Branly w Paryżu przewodniczył francuski minister kultury Frederic Mitterrand. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)