Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 3 października, 17.00

...

03.10.2011 | aktual.: 03.10.2011 17:23

03.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Nowe władze Libii oświadczyły w poniedziałek, że wydobycie ropy rośnie szybciej niż oczekiwano, ale powrót produkcji do poprzedniego poziomu potrwa od 12 do 18 miesięcy.

- Tysiące cywilów uciekają z Syrty - rodzinnego miasta Muammara Kadafiego - przed zapowiedzianą przez nowe władze decydującym atakiem na to miasto, który ma nastąpić wkrótce.

- Przywódca związanej z talibami siatki Hakkaniego zaprzeczył, jakoby zorganizowała ona zamach na byłego prezydenta Afganistanu Burhanuddina Rabbaniego, i zapewnił, że nie ma powiązań z wywiadem Pakistanu, co USA zarzucały władzom w Islamabadzie - podała BBC.

- Iryna Chalip, białoruska dziennikarka opozycyjna i żona byłego kandydata na prezydenta w zeszłorocznych wyborach Andreja Sannikaua, zwróciła się w liście otwartym do żon rosyjskiego premiera i prezydenta, twierdząc, że życie jej męża jest zagrożone.

- Premier Władimir Putin zapowiedział w poniedziałek, że rząd Rosji będzie się uważnie przyglądać sytuacji wokół Gazpromu w Europie. Putin podkreślił zarazem, że koncern powinien być maksymalnie otwarty na współpracę z władzami tych krajów UE, w których prowadzi interesy.

- Obecny szef dyplomacji Alain Juppe byłby lepszym kandydatem rządzącej centroprawicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji niż szef państwa Nicolas Sarkozy - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałek przez dziennik "Liberation".

- Brytyjski minister finansów George Osborne na konferencji partii konserwatywnej w Manchesterze poinformował o wprowadzeniu nowego instrumentu pobudzenia gospodarki, obliczonego głównie na małe firmy, w postaci ulg kredytowych (ang. credit easing, CE).

- Sąd w Mediolanie odrzucił w poniedziałek jako bezzasadny wniosek obrony premiera Włoch Silvio Berlusconiego o zawieszenie procesu, w którym jest on oskarżony o korzystanie z usług nieletniej prostytutki i nadużycie władzy.

- Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau powtórzył w poniedziałek, że jego kraj nie zrezygnował z udziału w Partnerstwie Wschodnim, mimo wycofania się z ubiegłotygodniowego szczytu PW w Warszawie.

- Węgry ponownie rozważą swe poparcie dla członkostwa Serbii w UE po tym jak parlament w Belgradzie przyjął ustawę o restytucji majątkowej, która - zdaniem Budapesztu - dyskryminuje społeczność węgierską w Wojwodinie - podała w poniedziałek agencja MTI.

- Wiceminister finansów Białorusi Uładzimir Amaryn powiedział w poniedziałek, że Białoruś liczy na kredyt do 7 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rozmowy na ten temat mogą odbyć się podczas kolejnej wizyty misji MFW w dniach 4-17 października.

- Spalenie meczetu jest szokujące i niezgodne z wartościami państwa Izrael - powiedział w poniedziałek premier tego kraju Benjamin Netanjahu w odpowiedzi na podłożenie ognia w świątyni muzułmańskiej w Galilei w nocy z niedzieli na poniedziałek.

- Prezydent Cypru Demetris Christofias jest winny zaniedbań, które w lipcu doprowadziły do katastrofalnego wybuchu przeterminowanej amunicji i śmierci 13 osób - orzekł w poniedziałek powołany przez władze do przeprowadzenia niezależnego śledztwa Polis Poliwiu.

- Niemcy obchodzą w poniedziałek 21. rocznicę zjednoczenia kraju, które nastąpiło 3 października 1990 r., niespełna rok po upadku muru berlińskiego. Centralne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwa i krajów związkowych odbyły się w Bonn.

- Pierwsza kobieta na czele duńskiego rządu Helle Thorning-Schmidt przedstawiła w poniedziałek skład swego centrolewicowego rządu, który tworzą jej Partia Socjaldemokratyczna, Socjalistyczna Partia Ludowa i socjalliberałowie.

- Proces apelacyjny maklera banku Societe Generale Jerome'a Kerviela, skazanego w październiku ubiegłego roku na pięć lat więzienia za oszustwo i spowodowanie w 2008 roku rekordowej straty w wys. 4,9 mld euro, rozpocznie się 4 czerwca bieżącego roku.

- Tradycyjne dzienniki wydawane na papierze znikną na świecie do 2040 roku i zostaną zastąpione przez wersje cyfrowe - uważa dyrektor generalny Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) Francis Gurry.

- Państewko Tuvalu, na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, ogłosiło stan wyjątkowy w związku z poważnym niedoborem wody pitnej. W poniedziałek władze Nowej Zelandii dostarczyły Tuvalu dwie stacje odsalania wody morskiej.(PAP)

zdz/ osz/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)