Trwa ładowanie...
dpodo2z

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 31 października, 17.00

...

Share
dpodo2z

31.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Japonia dokonała w poniedziałek jednostronnej interwencji na rynkach finansowych aby osłabić swoją walutę - jena, który tego dnia osiągnął rekordowo wysoki kurs wobec amerykańskiego dolara - poinformował minister finansów Jun Azumi.

- Główny doradca ekonomiczny Kremla Arkadij Dworkowicz poinformował w poniedziałek, że Moskwa gotowa jest podjąć rozmowy dwustronne z członkami grupy euro i dostarczyć im pomoc finansową poprzez MFW.

- KE będzie w czwartek i piątek podczas szczytu przekonywać USA do konsolidacji fiskalnej, a Chiny do zwiększenia krajowej konsumpcji i urealnienia kursu walutowego - ujawniło unijne źródło zbliżone do negocjacji z G-20.

dpodo2z

- Jak donosi "European Voice", w ciągu najbliższych tygodni komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor przedstawi propozycje naprawy systemów emerytalnych w UE. Jedną z rekomendacji ma być zbliżenie i podwyższenie wieku emerytalnego w krajach UE.

- Po decyzjach szczytu strefy euro z minionego tygodnia perspektywa przystąpienia Polski do strefy euro stała się wyraźniejsza - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

- Liga Arabska przedstawiła w niedzielę władzom syryjskim plan zakończenia trwających od siedmiu miesięcy aktów przemocy i brutalnych rozpraw z opozycją a prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział, że będzie współpracował z opozycją domagająca się demokratycznych reform.

- Szef NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w poniedziałek, że jakakolwiek interwencja sojuszu w Syrii jest "całkowicie wykluczona". Potępił jednocześnie represje "syryjskich służb bezpieczeństwa wobec cywilów".

dpodo2z

- Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) postanowiła w poniedziałek przyznać pełne członkostwo Palestyńczykom. Wzmocni to ich pozycję w ubieganiu się o uznanie palestyńskiej państwowości przez ONZ.

- Trwający już trzeci dzień strajk personelu pokładowego francuskich linii lotniczych Air France spowodował w poniedziałek anulowanie kilkudziesięciu lotów, w tym połączeń Paryża z Warszawą. Protest hostess i stewardów ma potrwać do środy.

- Prawie 27,5 tys. osób, najwięcej spośród państw UE, będzie mogło skorzystać w Polsce z dodatkowych dopłat UE dla młodych rolników. Wysokość dopłat dla jednego rolnika (414 euro) będzie jednak niższa niż w innych krajach, bo gospodarstwa w Polsce są mniejsze.

- Kilka krajów na całym świecie utrzymuje, że to właśnie na ich terytorium urodziło się w poniedziałek 7-miliardowe dziecko. AP podkreśla, że demografowie nie są pewni, kiedy ludzkość przekroczy próg 7 mld. ONZ traktuje poniedziałek, jako dzień symboliczny.

dpodo2z

- Groby na miejskich cmentarzach, mogiły na skraju wsi i wybudowane w polu; miejsca pochówku powstańców styczniowych, żołnierzy 1920 i 1939 roku, AK, ofiar pacyfikacji hitlerowskich - te miejsca odwiedzają Polacy na Białorusi z okazji Dnia Wszystkich Świętych.

- KE oficjalnie poinformowała w poniedziałek o wpisaniu fasoli piękny Jaś z Doliny Dunajca do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Znaczy to, że uprawiana w Dolinie Dunajca fasola będzie mogła być opatrywana logiem UE.

- Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego pt. "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa polsko-niemieckiego ze względu na szacunek dla ofiar obozów koncentracyjnych - oświadczyła w poniedziałek dyrekcja muzeum Martin-Gropius-Bau.

- Funkcjonariusze portugalskich zakładów karnych prowadzą strajk na terenie całego kraju. Od sobotniego wieczoru więzienia nie przyjmują nowych skazanych. Utrudnione są też wyjścia dla osób, których okres odbywania kary dobiegł końca.

(PAP)

pif/ asa/

dpodo2z

Podziel się opinią

Share
dpodo2z
dpodo2z