Trwa ładowanie...
d342fsi

Air France

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Air France to francuskie narodowe linie lotnicze, założone w 1933 roku. Obecnie tworzą spółkę holdingową z holenderskimi liniami KLM.

Historia

Air France powstało w 1933 roku drogą połączenia pięciu istniejących dotychczas francuskich linii lotniczych: Société Générale des Transports Aériens (SGTA), Air Orient, Unii Air, Compagnie Internationale de Navigation Aerienne (CIDNA) i Compagnie Générale Aerospatale. Stała się narodową linią lotniczą Francji.

W latach 1951 -1990, obok brytyjskich linii lotniczych British Airlines, została upoważniona przez państwa alianckie do odbywania regularnych lotów między miastami Niemiec Zachodnich a Berlinem Zachodnim.

W 2013 roku kompania Air France uruchomiła tanie linie lotnicze HOP!, które przeznaczone zostały do operowania na krótkich i średnich dystansach, głównie na terenie Francji. Liczebność ich floty to 98 samolotów, a liczba tras sięga 140.

Holding Air France – KLM

Holding powstał w 2004 roku i połączył narodowe linie holenderskie KLM oraz francuskie Air France. Aktualnie spółka jest jedną z największych na świecie. Rocznie transportuje ponad 77 milionów pasażerów, a łącza liczebność floty sięga 570 samolotów, które latają na lotniska w 103 państwach, na wszystkich kontynentach. Rok po fuzji, holding przystąpił do aliansu SkyTeam. Do 2017 roku zatrudnił ponad 100 tys. pracowników, a w 2012 jego przychód wyniósł ponad 25 mld euro.

Działalność

Air France współpracuje z wieloma liniami lotniczymi w ramach codeshare, czyli porozumienia o udostępnianiu tras z przesiadkami i lotami wykonywanymi przez różne kompanie w ramach jednego biletu, a przez to także kodu lotu. Do tych linii należy między innymi Areoflot, Air Europa, Air Malta, Alaska Airlines, Bangkok Airways, Delta Airlines, Finnair, Japan Airlines, Luxair czy Ukraine International Airlines.

Działalność Air France opiera się na trzech filarach: transporcie ludzi, towarów (Cargo Air France), a także konserwacji maszyn. Obsługuje ponad 320 tras, latając do 118 państw na całym świecie.

W ramach kompanii działa Air France Foundation, fundacja, której celem jest pomoc dzieciom na całym świecie. Organizacja wspiera najbiedniejsze regiony w dostępie do edukacji, sportu, kultury i służby zdrowia, mając na uwadze zapewnienie lepszego startu w przyszłość.

Air France prowadzi również strategię CSR, która polega na prowadzeniu zrównoważonej polityki firmy, opartej na trosce o środowisko, zadowolenie klientów, rozwój lokalny oraz godziwe warunki pracy.

Flota

Air France dysponuje ponad 225 maszynami. Większość z nich stanowią Airbusy (A318. A319, A320, A321, A330, A340, A350, a także A380). Pozostałe samoloty to Boeingi 777, 777F oraz 787. W przeszłości Air France wykonywał także kursy między innymi Fokkerami (F27, 100), Douglasami (DC-3, DC-4 i DC-6) czy Lockheedami (L-049 Constellation, L-749 Constellation, L-1049 Super Constellation, L-1649A Starliner oraz L-1011 TriStar).

Air France, obok British Airways, jest jedną z największych linii lotniczych dysponujących samolotami Concorde.

Siedziba i zarząd

Siedzibą linii Air France jest miejscowość Tremblay-en-France, znajdująca się na południowo-wschodnich obrzeżach Paryża. Macierzystym lotniskiem kompanii jest paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a, a dodatkowych hubem Paryż-Orly. Air France od 2016 roku jest Jean-Marc Janaillac.

Notowania na giełdzie

Air France należy do holdingu Air France – KLM. Spółka notowana jest zarówno na giełdzie paryskiej, jak i amsterdamskiej. Akcje holdingu warte są 13,11 euro (stan na październik 2017).

d342fsi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d342fsi
d342fsi
d342fsi
d342fsi