Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 4 kwietnia, 20.00
...
04.04.2011 | aktual.: 04.04.2011 20:38
04.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Uważany za architekta zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku Khalid Sheikh Mohammed będzie sądzony przez trybunał wojskowy w Guantanamo, a nie przez amerykański sąd cywilny - poinformowała w poniedziałek telewizja CBS.
- Wielka Brytania rozważa plany dostarczania libijskim siłom powstańczym "nieśmiercionośnego sprzętu" (non-lethal equipment) - powiedział w poniedziałek w Izbie Gmin szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.
- Komunikat Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC) potępiający irańską ingerencję w regionie został "przyjęty pod presją USA i ich sojuszników" - powiedział w poniedziałek prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad, domagając się "wyjazdu obcych sił z Bahrajnu".
- Co najmniej 16 osób zginęło w poniedziałek w katastrofie samolotu misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga (dawny Zair) - poinformowała agencja AFP.
- Premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w poniedziałek w Tunisie, że jego gabinet pracuje z rządem Tunezji nad porozumieniem o repatriacji nielegalnych imigrantów. "Jest wola ze strony rządu Tunezji i nasza także, by zrobić to w sposób cywilizowany" - dodał.
- Izraelskie sily zbrojne zakończyly w poniedzialek instalowanie drugiej baterii systemu "Iron Dome", który ma chronić ludność pogranicza przed atakami rakietowymi ze Strefy Gazy.
- Instytucje unijne nie są w stanie rozwiązać sprawy ciężko chorego Irlandczyka, który zażywa przepisane w Holandii leki paliatywne zawierające wyciąg z konopi indyjskich. Substancje te są zakazane w Irlandii, nie może on więc odwiedzić rodziny w swoim kraju.
- Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w poniedziałek, że prom kosmiczny Endeavour wystartuje 29 kwietnia, a nie - jak planowano - 19 kwietnia. Opóźnienie jest podyktowane rozkładem zajęć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
- Po beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja bazylika świętego Piotra będzie otwarta także w nocy, aby wierni mogli oddać hołd przed wystawioną trumną ze szczątkami papieża - zapowiedział archiprezbiter bazyliki watykańskiej kardynał Angelo Comastri.
- Izraelski eksport wojskowy bije kolejne rekordy. W ubiegłym roku, według wstępnych szacunków, przemysł zbrojeniowy państwa żydowskiego sprzedał za granicę uzbrojenie i wyposażenie o wartości ponad 7,3 mld dolarów.
- Sąd Najwyższy USA odrzucił apelacje cudzoziemców - dwóch Jemeńczyków i Kuwejtczyka - zabiegających o zwolnienie po dziewięciu latach w Guantanamo. Wszyscy trzej zaprzeczają, jakoby byli zamieszani w działalność terrorystyczną.
- Jednym z kluczowych celów polityki zagranicznej Białorusi jest wznowienie współpracy z Polską opartej na równoprawnych zasadach i szacunku - oznajmił Alaksandr Łukaszenka przyjmując w poniedziałek listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP Leszka Szerepki.
- Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nastąpiło w niedzielę wieczorem czasu polskiego w odległości 300 km od największej indonezyjskiej wyspy, Jawy. Odwołano ostrzeżenie przed tsunami. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.
- Walki w największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie, między siłami prezydentów Alassane Ouattary i Laurenta Gbagbo nie ustają od czterech dni. MSZ Francji ogłosiło, że rozważa ewakuację ok. 12 tys. obywateli francuskich przebywających w tym kraju.
- Wyczarterowany przez Turcję prom ewakuował w niedzielę ok. 250 rannych powstańców z Misraty i Bengazi, następnie wyruszył do tureckiego portu Izmir. Atakowanej przez siły Muammara Kadafiego Misracie grozi katastrofa humanitarna, brakuje wody, prądu, leków.
- Ekipy techniczne w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii dodali barwniki do skażonej wody wydobywającej się z reaktorów, aby sprawdzić, czy udało im się zatrzymać radioaktywne wycieki.
- Japoński rząd wezwał w poniedziałek operatora elektrowni atomowej Fukushima, by dołożył wszelkich starań w celu zatrzymania radioaktywnego wycieku. Wcześniej współpracownik premiera ostrzegł, że powstrzymanie wycieku może zająć kilka miesięcy.
- Generał Than Shwe, który stojąc na czele junty rządził Birmą żelazną ręką od 1992 roku, przeszedł w stan spoczynku - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na oficjalne źródła birmańskie.
- Wybory prezydenckie w Kazachstanie, które z wynikiem ponad 95 proc. wygrał prezydent Nursułtan Nazarbajew, nie spełniły standardów demokratycznych. Uchybienia były podobne do tych z poprzednich latach - ocenili w poniedziałek obserwatorzy OBWE.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew pogratulował w poniedziałek Nursułtanowi Nazarbajewowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich w Kazachstanie - poinformowała służba prasowa Kremla.
- Po awarii w siłowni atomowej w Japonii na Litwie czterokrotnie zmniejszyła się liczba osób popierających budowę w kraju nowej elektrowni atomowej - wskazuje przeprowadzony w dużych miastach sondaż, który zamieszcza w poniedziałek tygodnik "Veidas".
- Z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I rozpoczęto w poniedziałek wypompowywanie znajdujących się w jej wnętrzu 11,5 tys. ton radioaktywnej wody - poinformowały japońskie media.
- Reprezentująca powstańców Narodowa Rada Libijska odrzuciła w poniedziałek opisywany przez "NYT" scenariusz, według którego Muammar Kadafi miałby ustąpić, a przejście do demokratycznego systemu rządów odbyłoby się pod kierunkiem jego syna.
- Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oświadczył, że prokuratura nie ma dowodów potwierdzających, że jest on winien doprowadzenia do zabójstwa niezależnego dziennikarza Georgija Gongadzego w 2000 r.
- Kilkadziesiąt skrzynek z ponad 35 tys. nabojów oraz znaczną liczbę pocisków do ręcznych granatników przeciwpancernych i rakiety wykryli polscy żołnierze w Afganistanie - poinformowały w poniedziałek służby prasowe polskiego kontyngentu.
- Prezydent USA Barack Obama zainaugurował w poniedziałek kampanię na rzecz swej reelekcji w wyborach w 2012 roku, używając w tym celu własnej strony internetowej.
- W Afganistanie doszło w poniedziałek do kolejnego protestu przeciwko spaleniu w ubiegłym miesiącu Koranu przez amerykańskiego pastora. Kilkaset osób demonstrowało w mieście Mehtarlam, stolicy prowincji Laghman, na wschodzie Afganistanu.
- Brytyjskie lotnictwo planuje operację w Libii na co najmniej sześć miesięcy. Utrzymanie zaangażowania RAF na obecnym poziomie wymagać będzie nowych inwestycji - ostrzegł w poniedziałek szef sztabu lotnictwa generał Stephen Dalton.
- Włochy uznały Narodową Radę Libijską, która reprezentuje siły powstańcze walczące z reżimem Muammara Kadafiego - ogłosił w poniedziałek szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini po spotkaniu w Rzymie z wysłannikiem Rady ds. zagranicznych Alim al-Isawim.
- Żołnierze holenderskiej piechoty morskiej zabili w niedzielę dwóch piratów i pojmali 16 podczas operacji uwalniania porwanego irańskiego statku rybackiego u wybrzeży Somalii - poinformowało w poniedziałek holenderskie ministerstwo obrony.
- Siły lojalne wobec libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego wznowiły w poniedziałek rano ostrzał artyleryjski Misraty - poinformował rzecznik kontrolujących to miasto powstańców.
- Komisja Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Japonii w wysokości 10 mln euro, co daje w sumie ponad 15 mln euro pomocy finansowej UE dla tego kraju - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. (PAP)
pif/ asa/