Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 4 stycznia, 20.00
...
04.01.2010 | aktual.: 04.01.2010 20:30
04.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Stały przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz hiszpański premier Jose Zapatero w opublikowanym w poniedziałek w europejskich dziennikach liście zapowiedzieli współpracę ręka w rękę we wdrażaniu w życie Traktatu z Lizbony, zacieśnianiu koordynacji polityk gospodarczych oraz zapewnieniu Unii widocznej pozycji na scenie międzynarodowej.
- Hiszpania, przewodnicząca w tym półroczu UE, utworzy unijny komitet koordynacji antyterrorystycznej, którego zadaniem będzie bezpośrednia wymiana informacji, dwustronna lub wielostronna - informuje w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".
- Rok 2010 jest poświęcony w Unii Europejskiej walce z biedą i wykluczeniem społecznym. Na program zwiększający świadomość o tych problemach unijne instytucje wydadzą 17 mln euro - poinformowała Komisja Europejska.
- Na 11 lutego nowy stały przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał w poniedziałek swój pierwszy unijny szczyt, który będzie poświęcony wyjściu z kryzysu i nowej unijnej strategii gospodarczej, zwanej roboczo "UE 2020".
- Pracownicy dwóch wielkich kopalń miedzi na północy Chile, Chuquicamata i Mina Sur, rozpoczęli w poniedziałek bezterminowy strajk odrzucając ofertę podwyżek płac przedstawioną przez chilijski koncern miedziowy Codelco, do którego należą kopalnie.
- Szef MSZ Francji Bernard Kouchner odrzucił w poniedziałek ostatnią propozycję Iranu, który dał Zachodowi miesiąc na przyjęcie oferty dotyczącej wymiany nisko wzbogaconego uranu na warunkach Teheranu.
- Wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego w Iranie, która była przewidziana na ten tydzień, została odroczona na czas nieokreślony - zapowiedziało w poniedziałek irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
- Wskaźnik inflacji we Włoszech w 2009 roku wyniósł 0,8 proc. i był najniższy od 50 lat - podał w poniedziałek włoski Urząd Statystyczny (Istat).
- Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak wyraził w poniedziałek w noworocznym przesłaniu nadzieję na zasadniczą zmianę w tym roku stosunków z Koreą Północną.
- Rosyjski wicepremier Igor Sieczin poinformował w poniedziałek, że Rosja wznowiła dzień wcześniej dostawy ropy naftowej do białoruskich rafinerii - podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.
- Najwyższy budynek na świecie, Burj Dubai, został otwarty w poniedziałek przez emira Dubaju, szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma. Wieża ma 828 metrów - poinformowała w czasie inauguracji telewizja publiczna. Wcześniej dane te utrzymywano w tajemnicy.
- Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach wyraziła gotowość do rezygnacji z wejścia do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" w zamian za rozszerzenie składu tego gremium oraz zwiększenie niezależności fundacji od rządu federalnego - podały w poniedziałek niemieckie media.
- Amerykańscy ekonomiści przewidują anemiczny wzrost gospodarki Stanów Zjednoczonych w nadchodzącym dziesięcioleciu po wyjściu z obecnej recesji. Eksperci zebrani na dorocznym posiedzeniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego w Atlancie przewidywali na ogół średni wzrost o niecałe 2 procent rocznie w najbliższych 10 latach. (PAP)
mln/ jtt/