Trwa ładowanie...
d1lcj7e

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 10-11 marca, 20.00

...

d1lcj7e
d1lcj7e

11.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W piątek po wielogodzinnych rozmowach ministrów środowiska UE Polska zawetowała propozycję ws. obniżania emisji CO2 do 2050 r. Duńska prezydencja podkreśla, że 26 krajów poparło jej propozycję kompromisu. Polski minister przekonuje tymczasem: nie jesteśmy osamotnieni.

- Minister środowiska Marcin Korolec powiedział po spotkaniu ministrów ochrony środowiska UE, że nie ma wrażenia izolacji Polski w sprawie redukcji emisji CO2 w Unii do 2050 r. Jednak duńska prezydencja zaznacza, że pozostałe 26 państw popierało jej propozycje.

- Obradujący w piątek w Brukseli ministrowie ds. środowiska nie osiągnęli kompromisu w sprawie rewizji dyrektywy o genetycznie modyfikowanych uprawach (GMO). Nowe przepisy miały umożliwić krajom UE zakazanie lub ograniczenie upraw GMO.

d1lcj7e

- Polska hamuje cały kontynent, najwyższy czas wymyśleć nowy system, by Polska przestała dyktować warunki polityki klimatycznej UE - tak organizacje ekologiczne, Greenpeace i WWF, komentują piątkowe weto Polski ws. większych ambicji UE w redukcji CO2.

- Polska miała koalicję państw w sprawie zawetowania obniżania emisji CO2 do 2050 r. w UE, ale w finale partnerzy ci, uznali, że to "co jest na stole" jest dla nich do zaakceptowania - powiedział PAP w sobotę minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

- Komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard oświadczyła w sobotę, że polskie weto nie powstrzyma Europy przed przechodzeniem do gospodarki niskoemisyjnej. Zapowiedziała, że skoro 26 państw UE wyraźnie wezwało w piątek KE do dalszej pracy w tym celu, to tak będzie.

- Politycy koalicji są zgodni, że polskie weto w sprawie tzw. kroków milowych na drodze do redukcji CO2 w UE było konieczne, bo rozwiązania te uderzałyby w polską gospodarkę. Z kolei europoseł SLD Marek Siwiec uważa, że Polska ze swojego weta będzie musiała się wycofać.

d1lcj7e

- Chińskie Linie Lotnicze zagroziły wstrzymaniem kontraktów na dostawy Airbusów. Jest to forma presji na władze EU, by wycofały się z wprowadzenia opłat za emisję CO2 przez samoloty pasażerskie. Przedstawiciel Airbusa sprzyja chińskim postulatom.

- Kilka tysięcy przeciwników Władimira Putina zgromadziło się w sobotę na Nowym Arbacie, w centrum Moskwy, aby zażądać jego odejścia. Uczestnicy manifestacji domagają się również nowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

- W marcu ministrowie spraw zagranicznych UE na formalnym spotkaniu mają dyskutować nad dalszymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego - powiedział PAP w sobotę minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

d1lcj7e

- Rządy Rosji, Białorusi i Kazachstanu uznały sankcje gospodarcze wobec Mińska za niedopuszczalne. Ostrzegły też, że kroki takie mogą utrudnić funkcjonowanie Unii Celnej i Wspólnego Obszaru Gospodarczego, struktur integracyjnych utworzonych przez te trzy kraje.

- Ubiegający się o reelekcję prezydent Francji Nicolas Sarkozy w niedzielnym wystąpieniu wezwał do reformy traktatu z Schengen oraz ustanowienia przepisów skłaniających rządy europejskie do kupowania dóbr wyprodukowanych w UE.

- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i arabscy szefowie dyplomacji, zebrani w sobotę w Kairze, uzgodnili, że należy położyć kres przemocy w Syrii oraz nie dopuścić do zagranicznej interwencji w tym kraju - poinformowali arabscy ministrowie.

d1lcj7e

- Administracja prezydenta Baracka Obamy i zagraniczni sojusznicy USA coraz poważniej debatują nad ewentualną interwencją zbrojną w Syrii, gdzie reżim prezydenta Asada krwawo tłumi powstanie - podał niedzielny "Washington Post".

- Podczas sobotniego spotkania z wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annanem prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że w Syrii niemożliwe jest podjęcie dialogu z "uzbrojonymi terrorystami". Władze w Damaszku od roku krwawo tłumią antyrządowe powstanie.

- Moskwa jest gotowa na współpracę w kwestii reform w Syrii - powiedział w sobotę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow arabskim szefom dyplomacji, zebranym w Kairze. Zastrzegł, że za przemoc w tym kraju nie można winić tylko jednej strony.

d1lcj7e

- Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan spotkał się w sobotę z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Celem misji Annana jest przekonanie władz w Damaszku do zakończenia stosowania przemocy. W kraju tym władze od roku krwawo tłumią antyrządowe powstanie.

- Szef opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej Burhan Ghaljun odrzucił w piątek apel wysłannika ONZ Kofiego Annana o dialog z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Zdaniem Ghaljuna rozwiązanie polityczne konfliktu nie jest możliwe bez presji militarnej na władze.

- W Egipcie rozpoczęła się w sobotę kampania przed wyborami prezydenta, ale pogłoski o porozumieniu Braci Muzułmanów z kontrolującymi rząd wojskowymi w sprawie wspólnego kandydata budzą wątpliwości co do uczciwego przebiegu pierwszych wolnych wyborów szefa państwa.

d1lcj7e

- 65 proc. Francuzów chce, by kandydat socjalistów Francois Hollande rządził wraz z Zielonymi, jeśli zostanie prezydentem - wynika z sondażu firmy Ifop, którego rezultaty przytacza w sobotę na swych stronach internetowych tygodnik "Le Nouvel Observateur".

- W stolicy Danii zakończyło się w sobotę dwudniowe nieformalne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych, podczas którego dyskutowano m.in. o sytuacji w Syrii i gospodarce UE. Szef niemieckiego MSZ zaproponował też powrót do rozmów o europejskiej konstytucji.

- Włoski inżynier Franco Lamolinara, porwany w Nigerii zakładnik, który zginął podczas próby odbicia w czwartek przez nigeryjskie i brytyjskie siły bezpieczeństwa, został zabity strzałem w głowę z bliskiej odległości - podała w sobotę agencja Ansa.

- przedterminowych sobotnich wyborach do parlamentu Słowacji wygrała według sondażu exit polls lewicowa proeuropejska partia byłego premiera Roberta Fico - SMER, zdobywając 39,6 proc. głosów. Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) dostał 9,9 proc. głosów.

- Według sondażu exit polls w sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych na Słowacji partia premier Ivety Radiczovej - Słowacka Unia Chrześcijańska i Demokratyczna-Partia Demokratyczna (SDKU-DS), zajęła czwarte miejsce, otrzymując 8,1 proc. głosów.

- Socjaldemokraci z partii SMER b. premiera Słowacji Roberta Fico mimo zwycięstwa w sobotnich wyborach parlamentarnych nie będą mieli większości miejsc w parlamencie - wynika z sondaży exit polls ogłoszonych po zamknięciu lokali wyborczych.

- Lewicowa partia SMER b. premiera Słowacji Roberta Fico może jednak zdobyć ponad połowę mandatów w parlamencie po sobotnich wyborach - wynika z podanych w niedzielę rezultatów głosowania. Po przeliczeniu ponad 94 proc. głosów, SMER uzyskuje 44,9 procent.

- Lewicowa partia SMER, która wygrała sobotnie przedterminowe wybory na Słowacji jednak będzie miała większość w parlamencie - wskazują oficjalne rezultaty zliczone z blisko wszystkich urn wyborczych w kraju.

- Nawet 16 Afgańczyków zginęło lub doznało obrażeń, gdy zaczął do nich strzelać amerykański żołnierz w południowej prowincji Kandahar - podały w niedzielę lokalne władze. Wojskowy został aresztowany, a śledztwo prowadzą wspólnie siły USA i Afgańczycy.

- W litewskim Sejmie został zarejestrowany projekt ustawy o legalizacji eutanazji, co wywołało dyskusję w litewskim społeczeństwie.

- Minutą ciszy zaczęły się w Japonii w niedzielę o godz. 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego) uroczystości upamiętniające pierwszą rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima I. W wywołanej trzęsieniem ziemi i tsunami awarii zginęły tysiące ludzi.

- Władze Sarajewa zamierzają zbudować w mieście pomnik upamiętniający Serbów zabitych podczas wojny 1992-1995 przez członków armii bośniackiej (w większości Muzułmanów) - poinformował w piątek mer stolicy Bośni i Hercegowiny Alija Behmen. (PAP)

dan/

d1lcj7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lcj7e