Trwa ładowanie...
dst9zbh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 12-13 lutego

...

dst9zbh
dst9zbh

13.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

- Egipska Najwyższa Rada Wojskowa zapowiedziała w niedziele zawieszenie konstytucji, rozwiązanie obu izb parlamentu i utworzenie komisji, która opracuje nową ustawę zasadniczą państwa.

- Premier Egiptu Ahmed Mohammed Szafik zapewniał w niedzielę, że sytuacja gospodarcza kraju jest stabilna i że państwo będzie rządzone w taki sam sposób jak za prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Egipski ambasador w Waszyngtonie, Sameh Szukry, zapewnił, że jego kraj pozostanie lojalnym sojusznikiem USA mimo zmiany rządu w wyniku masowej rewolty społeczeństwa. Powiedział też, że nowy wojskowy rząd będzie przeprowadzał reformy.

dst9zbh

- Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone nadal są gotowe udzielić wszelkiej pomocy, w tym finansowej, "jeśli będzie konieczna i pożądana przez naród egipski" w uporządkowanym i wiarygodnym przejściu Egiptu do demokracji.

- Prezydent USA Barack Obama z zadowoleniem powitał ustąpienie prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Podkreślił, że głos narodu egipskiego został wysłuchany. "Ale to nie koniec, to początek" - zaznaczył, wskazując, że na końcu musi być demokracja.

- Władzę w Egipcie przejęła armia niezgodnie z konstytucją kraju i ze względu na przywileje w państwie może nie zechcieć jej przekazać cywilnemu rządowi - powiedział w piątek PAP Adel Darwish, były redaktor ds. Bliskiego Wschodu "The Independent".

- Najwyższa Rada Wojskowa, która w piątek przejęła rządy w Egipcie, wyraziła uznanie prezydentowi Hosniemu Mubarakowi za ustąpienie "w interesie narodu" oraz oddała cześć "męczennikom", którzy stracili życie podczas antyprezydenckich protestów.

dst9zbh

- Prezydent USA Barack Obama z zadowoleniem powitał ustąpienie prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Podkreślił, że głos narodu egipskiego został wysłuchany. "Ale to nie koniec, to początek" - zaznaczył, wskazując, że na końcu musi być demokracja.

- W oświadczeniu ogłoszonym w piątek w Białym Domu prezydent Barack Obama powitał rezygnację prezydenta Hosniego Mubaraka jako zwycięstwo narodu egipskiego i wezwał armię egipską do przygotowania wolnych i uczciwych wyborów.

- Koniec władzy egipskiego dyktatora, Hosniego Mubaraka, wywołał w krajach muzułmańskich regionu spontaniczne manifestacje radości i oczekiwania polityczne, a w Algierii aktywizację przeciwników rządu.

dst9zbh

- Kilka tysięcy Egipcjan, od ponad dwóch tygodni protestujących przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi, w sobotę rano wciąż pozostawało na kairskim placu Tahrir ciesząc się z ogłoszonej w piątek decyzji o jego ustąpieniu - relacjonuje AFP.

- Działacze z kairskiego placu Tahrir wezwali w sobotę, by demonstranci, którzy po 18 dniach protestów w piątek zmusili prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka do odejścia, pozostali tam dopóki wojsko nie zaakceptuje ich planu reform.

- Egipska armia, która przejęła władzę w kraju po ustąpieniu w piątek prezydenta Hosniego Mubaraka, zdecydowała w czwartek o skróceniu godziny policyjnej obowiązującej w trzech największych miastach, w tym w Kairze - podała w sobotę państwowa telewizja.

dst9zbh

- Nowe wojskowe władze Egiptu oświadczyły w sobotę, że istniejący rząd pozostanie u władzy do czasu sformowania nowego, i że kraj będzie przestrzegał układów międzynarodowych. To oświadczenie, jak pisze Reuters, ma uspokoić Izrael i USA.

- Izraelczycy z niepokojem patrzą od piątkowego wieczoru na wydarzenia w Egipcie - w obawie, że dymisja Hosniego Mubaraka może doprowadzić do podważenia traktatu pokojowego między dwoma krajami i wzrostu wpływów radykałów islamskich w całym regionie.

- Sekretarz stanu do spraw biznesu w rządzie Wielkiej Brytanii Vince Cable oświadczył w niedzielę, że należy podjąć międzynarodową współpracę w sprawie zagranicznych aktywów majątkowych byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego rodziny.

dst9zbh

- Władze Sudanu pogratulowały "triumfu rewolucji w Egipcie" i zaoferowały swoje "bezwarunkowe poparcie" dla narodu egipskiego po wymuszonym przez masowe demonstracje ustąpieniu w piątek prezydenta tego kraju Hosniego Mubaraka.

- Irak z zadowoleniem przyjął w sobotę dymisję prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i wyraził przekonanie, że naród egipski znajdzie nowych przywódców, którzy sprostają jego "ambicjom".

- Turcja zaapelowała do egipskiej armii, by przetarła drogę do wyborów tak, aby po ustąpieniu w piątek rządzącego krajem od ponad 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka, nowy rząd mógł stworzyć konstytucyjna demokrację.

dst9zbh

- Władze Jemenu oświadczyły w sobotę, że szanują wybór mieszkańców Egiptu, których masowe protesty zmusiły w piątek do odejścia rządzącego krajem od 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Władze Egiptu poinformowały w sobotę za pośrednictwem państwowej telewizji, że prowadzą śledztwo w sprawie zarzutów stawianych byłemu premierowi Ahmedowi Nazifowi oraz byłemu ministrowi spraw wewnętrznych Habibowi el-Adli i byłemu ministrowi informacji Anasowi el-Fekiemu.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu z zadowoleniem powitał w sobotę oświadczenie rządzących w Egipcie wojskowych, że Kair będzie honorować zawarte przez siebie traktaty, w tym układ pokojowy z Egiptem.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu z zadowoleniem powitał w sobotę oświadczenie rządzących w Egipcie wojskowych, że Kair będzie honorować zawarte przez siebie traktaty, w tym układ pokojowy z Egiptem.

- Na kairskim placu Tahrir, centralnym punkcie masowych protestów, które doprowadziły do obalenia rządzącego w Egipcie od 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka, w niedzielę przywrócono normalny ruch. Część demonstrantów jednak wciąż pozostaje na placu.

- Egipski rząd, zaprzysiężony, gdy prezydent Hosni Mubarak był wciąż u władzy, nie będzie przechodził większych zmian i pozostanie, by nadzorować transformację polityczną w nadchodzących miesiącach - oświadczył w niedzielę jego rzecznik.

- Irańska opozycja zamierza zignorować ostrzeżenia rządu i mimo zakazu wzywa do przeprowadzenia wiecu solidarności z demonstrantami z Tunezji i Egiptu - podała opozycyjna strona internetowa.

- Dymisja ministra spraw zagranicznych Ahmeda Ounaisa, o której poinformowano w niedzielę, najpewniej spowoduje nowe napięcia w rządzie tymczasowym, sformowanym po obaleniu 14 stycznia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

- Algierska opozycja ogłosiła w niedzielę, że zamierza kontynuować rozpoczęty dzień wcześniej protest i wezwała Algierczyków do udziału w demonstracjach co sobotę aż odejdzie obecna ekipa rządowa.

- Do starć pomiędzy służbami porządkowymi i manifestantami oraz zatrzymań doszło w sobotę w centrum Algieru, gdzie na wezwanie opozycji planowany jest marsz, którego uczestnicy będą domagali się "zmiany systemu" - informują świadkowie. Władze zakazały manifestacji.

- W stolicy Algierii policja próbuje siłą powstrzymać demonstrację przeciwników rządu. Na placu 1 maja w Algierze, skąd miał wyruszyć zakazany przez władze pokojowy marsz użyto przeciwko nim pałek. Wiele osób, w tym opozycyjni politycy, zostało zatrzymanych.

- Tysiące funkcjonariuszy interwencyjnych oddziałów policji zablokowały w sobotę centrum Algieru, nie pozwalając przeciwnikom rządu na marsz protestacyjny, zainspirowany ostatnimi wydarzeniami w Egipcie.

- Maroko może być następnym państwem Afryki Północnej, w którym dojdzie do masowych wystąpień społecznych przeciw bezrobociu i korupcji - sądzi ośrodek badawczy European Council on Foreign Relations (ECFR).

- Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zapowiedział w sobotę przeprowadzenie jeszcze przed wrześniem wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Palestyński radykalny Hamas z miejsca odrzucił udział w tych wyborach.

- Główny palestyński negocjator Saeb Erekat ogłosił w sobotę, że rezygnuje z tej funkcji. Powodem są niedawne przecieki pokazujące, że Palestyńczycy byli gotowi na znaczące ustępstwa wobec Izraela.

- Funkcjonariusze sił porządkowych zatrzymali w sobotę w Moskwie kilkunastu uczestników protestu opozycji, którzy, według milicji, próbowali urządzić swój własny protest, na który nie mieli zgody władz.

- Szef Administracji Kremla Siergiej Naryszkin powiedział w sobotę na spotkaniu z szefem dyplomacji japońskiej Seiji Maeharą, że kontynuowanie rozmów na temat wysp kurylskich zajętych w roku 1945 przez ZSRR, do których Tokio rości pretensje, "straciło sens".

- Organizacje Polaków w Niemczech oczekują, że do czerwca niemieckie władze przedstawią konkretne propozycje rozwiązania problemów związanych ze wsparciem Polonii - poinformowali w sobotę w Berlinie przedstawiciele Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech.

- Izrael wzywa swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia półwyspu Synaj w obawie, że staje się on bazą dla terrorystów. W ostatnich dniach egipscy policjanci masowo opuszczali synajskie posterunki - po serii zbrojnych ataków ze strony Beduinów.

- Antyrządowi demonstranci starli się w niedzielę w stolicy Jemenu Sanie z policja próbującą powstrzymać ich przed marszem w kierunku pałacu prezydenckiego - poinformowali świadkowie.

- Włochy zaapelowały o pilne zwołanie obrad unijnej rady ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości w związku z kryzysem wywołanym przez masowy w tych dniach napływ imigrantów z Tunezji i innych krajów regionu Morza Śródziemnego.

- Ok. 300 nielegalnych imigrantów z Tunezji zatrzymała w piątek po południu włoska Straż Przybrzeżna u wybrzeży wyspy Lampedusa. Według szefa MSZ Włoch Franca Frattiniego, sytuacja jest alarmowa i w przyszłości dotknie także inne kraje Unii Europejskiej.

- Rząd Włoch na nadzwyczajnym posiedzeniu w sobotę ogłosił "stan kryzysu humanitarnego" w związku z masowym w tych dniach napływem nielegalnych imigrantów z Afryki północnej, między innymi Tunezji.

- 28 osób zostało zabitych, a 24 odniosło rany w sobotę w samobójczym zamachu bombowym na szyickich pielgrzymów niedaleko irackiego miasta Samarra - poinformowały władze policyjne.

- W piątek nastąpiła zmiana na stanowisku rzecznika Białego Domu. Pełniącego dotychczas tę funkcję Roberta Gibbsa zastąpi były dziennikarz tygodnika "Time" Jay Carney. Na konferencji prasowej pojawił się prezydent USA Barack Obama.

- Najpoważniejszy na razie kandydat do republikańskiej nominacji prezydenckiej w wyborach 2012 Mitt Romney zaatakował politykę krajową i zagraniczną prezydenta Baracka Obamy, zarzucając mu puste gesty wobec biznesu i nieskuteczność działań na arenie międzynarodowej.

- Władze Kuby uwolniły w piątek dysydenta Eduarda Diaza, który odmawiał udania się na emigrację do Hiszpanii. Wolność proponowano też Hectorowi Masedzie, jednak nie chce on przyjąć oferty do czasu uwolnienia chorych więźniów - podał Kościół katolicki na Kubie.

- Kubańskiego dysydenta Hectora Masedę, męża Laury Pollan przewodzącej grupie Damy w Bieli, uwolniono w sobotę z więzienia, mimo że odmawia udania się na emigrację do Hiszpanii - poinformował opozycjonista Elizardo Sanchez.

- Władze kubańskie zwolniły w sobotę kolejnego dysydenta, Angela Moyę, który - podobnie jak zwolniony na krótko przed nim Hector Maseda - znalazł się na wolności wbrew swej woli.

- W ciągu roku od dojścia do władzy na Ukrainie uznawanego za prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza Rosjanie zmienili swój stosunek do jego kraju - poinformowały ukraińskie agencje, powołując się na wyniki sondażu rosyjskiego centrum Lewady.

- Pakistański sąd wydał w sobotę nakaz aresztowania, przebywającego na emigracji, byłego prezydenta kraju Perveza Musharrafa w ramach śledztwa dotyczącego zabójstwa w 2007 roku byłej premier Benazir Bhutto - poinformowała prokuratura.

- Stowarzyszenie Memoriał obawia się, że zapowiedziana rehabilitacja ofiar Katynia obejmie jedynie jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, gdyż tylko ich dotyczyło śledztwo, które w latach 1990-2004 prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) Rosji.

- Liczba ofiar samobójczego zamachu na szyickich pielgrzymów, do którego doszło w sobotę w pobliżu irackiego miasta Samarra, wzrosła do 48 zabitych i 80 rannych - poinformowały w niedzielę policja i miejscowe władze. Poprzednio informowano o 28 zabitych.

- Program BBC nadawany w języku perskim jest od czwartku wieczorem elektronicznie blokowany przez irańskie władze - poinformował w piątek brytyjski nadawca. Jego zdaniem Teheran powoduje zakłócenia ze względu na relacje stacji z wydarzeń w Egipcie.

- Prawie stu działaczy opozycyjnej partii Białoruski Front Narodowy (BNF) powołało w piątek komitet organizacyjny nowej partii. Wcześniej 85 działaczy ogłosiło, że odchodzi z BNF m.in. z powodu ugodowej ich zdaniem polityki kierownictwa wobec władz Białorusi.

- Ukraińska opozycja wciąga polityków Unii Europejskiej w wewnętrzne spory polityczne na Ukrainie - oświadczył w sobotę szef departamentu polityki informacyjnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie, Ołeh Wołoszyn.

- W całych Włoszech setki tysięcy kobiet manifestowały w niedzielę w 230 miastach i miejscowościach w obronie swej godności i przeciwko premierowi Silvio Berlusconiemu. Hasłem wieców były słowa z Talmudu: "Jeśli nie teraz, to kiedy?".

- Król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa postanowił w piątek wypłacić każdej bahrajńskiej rodzinie 1000 dinarów (2650 USD) z okazji 10. rocznicy konstytucji. Krok ten oceniany jest jako próba udobruchania ludności przed zapowiedzianymi protestami.

- Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera nawiedziło w piątek środkowo-południową część Chile - region zdewastowany przez trzęsienie przed rokiem. W następstwie piątkowego trzęsienia drżały budynki w stolicy kraju - Santiago.

- Mieszkańcy 941 miejscowości pozostają bez prądu z powodu porywistych wiatrów i opadów śniegu, do których doszło na Ukrainie w ciągu ostatniej doby - podało w niedzielę ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych w Kijowie.

- Uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody im. Karola V hiszpańskiemu politykowi i dyplomacie Javierowi Solanie odbyła się w piątek w bazylice Real Monasterio w Yuste (koło Caceres w środkowo-zachodniej Hiszpanii).

- Hiszpańska policja antynarkotykowa zatrzymała na lotnisku na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) Polaka pod zarzutem popełnienia przestępstwa przeciwko zdrowiu publicznemu. Mężczyzna usiłował przemycić w swoim ciele ponad 1 kg heroiny - podała w piątek policja.

- Zdaniem przedstawicielki MSZ Meksyku Lourdes Aranda Bezaury stosunki jej kraju z Francją nie powinny zależeć od jednego procesu francuskiej obywatelki. Wcześniej sąd w Meksyku skazał Francuzkę Florence Cassez na 60 lat więzienia, czemu sprzeciwiał się Paryż. (PAP)

dan/

dst9zbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dst9zbh