Trwa ładowanie...
d13lves

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 19-20 listopada

...
Share
d13lves

20.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W Kairze w niedzielę już drugi dzień z rzędu trwały starcia policji z tysiącami demonstrantów żądających szybkiego ustalenia terminu, w jakim tymczasowe władze wojskowe Egiptu ustąpią miejsca rządowi cywilnemu. Sprawująca w Egipcie władzę Najwyższa Rada Wojskowa oraz nominowany przez nią rząd odbyły w niedzielę nadzwyczajne posiedzenie, po tym gdy w Kairze i innych miastach doszło do starć demonstrantów z policją na dużą skalę - poinformowały państwowe media.

- Bractwo Muzułmańskie, najlepiej zorganizowane ugrupowanie islamistyczne Egiptu, oświadczyło w niedzielę, że nie zgodzi się na jakiekolwiek posunięcia opóźniające wybory parlamentarne, które mają się rozpocząć 28 listopada.

d13lves

- Podczas tłumienia antyrządowych demonstracji syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły w piątek co najmniej dwunastu cywilów, w tym dwoje dzieci - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Prezydent Syrii Baszar el-Asad zapowiedział w sobotę, że mimo nacisków Ligi Arabskiej nie zmieni swojej polityki i represje wobec opozycji domagającej się jego ustąpienia i demokratyzacji będą kontynuowane. Zapowiedział też, że w lutym lub marcu przyszłego roku odbędą się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

- Saif al-Islam, syn obalonego niedawno libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, został zatrzymany na południu Libii. Saif al-Islam będzie sądzony w Libii. Zatrzymany nie zostanie przekazany Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, który oskarża go o zbrodnie przeciwko ludzkości.

- Były szef libijskiego wywiadu Abdullah al-Senussi, poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny, został aresztowany w południowej części Libii przez brygadę dawnych bojowników - podał w niedzielę minister informacji Mahmud Szamam.

d13lves

- Irańska armia przeprowadza w kraju 4-dniowe ćwiczenia wojskowe w celu sprawdzenia swej obronności - podała w sobotę telewizja Press TV. Reuters zauważa, że odbywa się to w atmosferze napięć i zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej programem nuklearnym Iranu.

- Ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej spotkają się w czwartek, by przeprowadzić rozmowy na temat sytuacji w Syrii - poinformowała w niedzielę egipska państwowa agencja prasowa MENA, powołując się na przedstawiciela Ligi, która ma swą siedzibę w Kairze.

- Ponad 1000 osób, głównie studentów, zablokowało w niedzielę główną drogę we wschodnim Afganistanie w proteście przeciwko partnerstwu strategicznemu z USA, zaakceptowanemu dzień wcześniej przez Loja Dżirgę, tradycyjne afgańskie zgromadzenie starszyzny plemiennej.

- Węgrzy z zaskoczeniem przyjęli piątkową decyzję rządu w sprawie rozpoczęcia rozmów z MFW i UE. Premier Viktor Orban tłumaczył, że jest to ubezpieczenie, które pozwoli na rozwój gospodarki. Nawet węgierski bank centralny był zaskoczony - pisze Reuters.

d13lves

- Rząd Czech postanowił w piątek, że będzie się starał odzyskać 600 mln franków zablokowanych przez Szwajcarię na około 100 rachunkach bankowych w tym kraju po wykryciu afery w czasie prywatyzacji czeskiej spółki węglowej Mostecka Uhelna Spolecznost (MUS).

- Większość obywateli Portugalii przyznaje, że wdrażanie rządowego programu oszczędności w 2012 r. będzie konieczne, aby przywrócić równowagę finansów publicznych. Najwięcej zwolenników zaciskania pasa mieszka w dużych miastach - wynika z badania firmy Deloitte.

- Trzęsienie ziemi o sile 5,5 st. w skali Richtera nawiedziło w niedzielę prefekturę Ibaragi w pobliżu Tokio - poinformowała japońska telewizja NHK. Brak informacji o ofiarach lub stratach materialnych, nie ogłoszono też ostrzeżenia przed falami tsunami.

- Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że ustąpił ze stanowiska, dając dowód "odpowiedzialności i miłości do kraju". W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" podkreślił, że to nie Europa wymusiła jego dymisję.

- W Hiszpanii w niedzielę rano rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne. Po siedmiu latach rządów socjalistów z partii PSOE i trzech latach katastrofalnego kryzysu gospodarczego wyborcy prawie na pewno opowiedzą się za centroprawicową Partią Ludową. (PAP)

morb/

d13lves

Podziel się opinią

Share
d13lves
d13lves