Trwa ładowanie...
d4mpydu

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 2-3 kwietnia

...
Share
d4mpydu

03.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

Ekipy techniczne próbują cały czas uszczelnić reaktor nr 2 uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie i powstrzymać radioaktywny wyciek - poinformowały w niedzielę rano japońskie media. Do tej pory wszystkie próby uszczelnienia reaktora zakończyły się niepowodzeniem. Specjaliści Tepco, spółki zarządzającej elektrownią, próbują teraz dokonać tego wykorzystując syntetyczne polimery.

Stężenie radioaktywnego izotopu jodu 131 w wodzie morskiej 40 kilometrów od uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I jest dwukrotnie wyższe od dopuszczalnego poziomu - poinformowała japońska telewizja NIK.

d4mpydu

Ponad 160 osób, głównie cywilów, zginęło w ostatnim tygodniu w Misracie, gdzie toczą się zacięte walki między wojskami Muammara Kadafiego a powstańcami - poinformowały w sobotę źródła medyczne w tym mieście.

Amerykańscy i egipscy wojskowi z jednostek specjalnych potajemnie szkolą libijskich powstańców. Tak twierdzi arabska telewizja Al-Dżaziara, powołując się na swoje źródło z obozu tych ostatnich.

Siły wierne Muammarowi Kadafiemu ostrzeliwały w niedzielę nad ranem pozycje powstańców w Misracie. Jak poinformowała agencja Reutera, w wyniku ostrzału zginęła co najmniej jedna osoba, a kilka kolejnych zostało rannych.

Siły rządowe kontynuowały w niedzielę ostrzał miasta Jafran na południowy zachód od stolicy kraju, Trypolisu. Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne - podała telewizja Al-Arabija, powołując się na naocznych świadków.

d4mpydu

Wierne Muammarowi Kadafiemu wojska libijskie ostrzelały w niedzielę rano miasto Zintan, położone około 160 kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju Trypolisu - poinformował w rozmowie z Reuterem tamtejszy mieszkaniec.

Islandzki wulkan Eyjafjoell, który przed rokiem sparaliżował ruch lotniczy w Europie, obecnie jest w stanie uśpienia. Wzmożoną aktywność na Islandii wykazuje za to drugi co do wielości wulkan Bardarbunga - informują islandzcy naukowcy.

Władze Bahrajnu zamknęły główną gazetę opozycyjną w kraju, oskarżając ją o "nieetyczne" przedstawianie antyrządowych protestów. Protesty te trwają od 14 lutego.

Siły NATO poinformowały, że w sobotę udało im się odeprzeć atak na jedną z baz Sojuszu na przedmieściach stolicy Afganistanu, Kabulu. Zginęło dwóch rebeliantów, a trzech żołnierzy koalicji zostało lekko rannych. Do ataku przyznali się talibowie.

d4mpydu

Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriquez Zapatero zapowiedział w sobotę, że nie będzie ubiegał się o urząd premiera po wyborach parlamentarnych w 2012 roku.

Jemeńska opozycja zażądała w sobotę, aby prezydent Ali Abd Allah Salah ustąpił na rzecz wiceprezydenta, z którym gotowa jest negocjować porozumienie o okresie transformacji w kraju - podano w komunikacie opozycji.

Adel Safar, były minister rolnictwa, otrzymał w niedzielę od prezydenta Syrii Baszara el-Asada misję utworzenia nowego gabinetu. Asad zdymisjonował rząd we wtorek, po fali antyrządowych protestów, które kosztowały życie ponad 70 osób.

Wiceminister spraw zagranicznych Libii Abdelati Obeidi przybył w niedzielę do Aten, by przekazać premierowi Grecji przesłanie od libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - poinformował przedstawiciel greckiego rządu.

d4mpydu

Facebook i jego założyciel Mark Zuckerberg zostali pozwani do sądu za opieszałość przy zdejmowaniu strony nawołującej Palestyńczyków do "trzeciej intifady". Pozew z żądaniem ponad miliarda dolarów odszkodowania złożył Larry Klayman z "Freedeom Watch".

Ponad 10 tys. osób demonstrowało w sobotę w różnych miastach Niemiec przeciwko energetyce jądrowej, a wszystkie te protesty miały pokojowy przebieg - poinformowała agencja dpa.

Cysterna z paliwem przewróciła się w środkowej Nigerii powodując pożar, w którym zginęło co najmniej 50 osób - podały w piątek miejscowe źródła bezpieczeństwa.

Od rana w sobotę, gdy przypada 6. rocznica śmierci Jana Pawła II, hołd oddają mu przy jego grobie w Grotach Watykańskich tłumy pielgrzymów z całego świata. Wśród nich jest wielu Polaków.

d4mpydu

Pod koniec kwietnia w związku z masowym napływem wiernych z całego świata na beatyfikację Jana Pawła II Muzea Watykańskie będą czynne także w nocy - ogłosiła ich dyrekcja. Od 26 do 29 kwietnia i 2 maja czynne będą dodatkowo od godziny 19.00 do północy.

Jeden na czterech mieszkańców UE ma bliskich przyjaciół zagranicą, co trzeci biegle włada językiem obcym i śledzi wydarzenia światowe. Najmniej newsami z zagranicy interesują się Polacy, nie są też skorzy do związków z osobami spoza kraju. (PAP)

ana/

d4mpydu

Podziel się opinią

Share
d4mpydu
d4mpydu