Trwa ładowanie...
d1hmizr

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 20-21 listopada

...

d1hmizr
d1hmizr

21.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

- Izraelski sąd wojskowy ukarał w niedzielę zdegradowaniem do stopnia sierżanta dwóch izraelskich podoficerów za to, że użyli jako wykrywacza ładunków wybuchowych dziewięcioletniego palestyńskiego chłopca.

- W imieniu Pekinu serię porozumień z Botswaną podpisał wiceprezydent Chin Xi Jinping, który jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na stanowisko następcy prezydenta Hu Jintao - zwraca uwagę korespondentka AFP. - Na szczycie NATO w Lizbonie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zgodził się na rozmowy o współpracy z sojuszem ws. tarczy antyrakietowej w Europie. To świeży start w stosunkach NATO-Rosja - powiedział po spotkaniu sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

- Znany specjalista w sprawach skutków katastrofy czarnobylskiej dla Białorusi i działacz społeczny, prof. Iwan Nikitczanka zginął wypadku samochodowym - informują w niedzielę białoruskie media. - Szczyt NATO w Lizbonie przyjął nową koncepcję strategiczną sojuszu, zdecydował o rozwijaniu natowskiej obrony przeciwrakietowej, zapraszając do współpracy Rosję oraz o stopniowym wychodzeniu z Afganistanu. Szczyt był wielkim sukcesem - ocenił sekretarz generalny sojuszu.

d1hmizr

- Tysiące osób demonstrowały w sobotę po południu w Fort Benning (stan Georgia), domagając się zamknięcia dawnej wojskowej Szkoły Obu Ameryk, w której kształciło się wielu byłych dyktatorów latynoamerykańskich.

- Na poniedziałkowym szczycie Ukraina-Unia Europejska Bruksela przedstawi Kijowi plan działań na rzecz zniesienia wiz oraz umożliwi dostęp do programów unijnych - oświadczył w przededniu szczytu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi oświadczył w niedzielę, że rozpowszechnione słowa Benedykta XVI z wywiadu-rzeki o dopuszczalności użycia prezerwatyw w "pojedynczych usprawiedliwionych przypadkach" nie mogą być określane jako "rewolucyjny przełom".

- "Wojownicza" postawa Korei Północnej destabilizuje region - powiedział w niedzielę przewodniczący kolegium szefów sztabów USA, admirał Michael Mullen, odnosząc się do informacji z Phenianu, który ujawnił, że posiada kolejne instalacje do wzbogacania uranu.

d1hmizr

- Cieszący się rekordowym poparciem niemieccy Zieloni potwierdzili na zakończonym w niedzielę zjeździe ugrupowania we Fryburgu, że ich celem jest sukces w wyborach regionalnych w 2011r. "Gramy o zwycięstwo" - ogłosił współprzewodniczący partii Cem Ozdemir.

- Sześciu rebeliantów zginęło w niedzielę w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego na terenach plemiennych na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowały pakistańskie służby bezpieczeństwa.

- Benedykt XVI wyraził solidarność z prześladowanymi chrześcijanami na świecie, zwłaszcza w Iraku. Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański nawiązał do obchodzonego w niedzielę z inicjatywy włoskiego episkopatu dnia modlitw w ich intencji.

- 28 górników zostało uwięzionych pod ziemią w niedzielę w zalanej wodą małej chińskiej kopalni w południowo-zachodniej części kraju - poinformowała w niedzielę oficjalna agencja Xinhua. (PAP)

map/

d1hmizr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmizr