Trwa ładowanie...
d17b74z

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 22-23 stycznia

...

Share
d17b74z

23.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

Dwa dni potrwają w Rzymie uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II - to wstępne ustalenia organizacyjne podane w sobotę przez agencję ANSA. Pierwszym punktem obchodów będzie czuwanie modlitewne 30 kwietnia na terenie Circus Maximus, w przeddzień beatyfikacji.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył w niedzielę, że ma nadzieję na dalsze rozmowy z mocarstwami światowymi. W sobotę dwudniowe spotkanie na temat irańskiego programu nuklearnego zakończyło się impasem. Główny irański negocjator w sprawach nuklearnych Said Dżalili oświadczył w sobotę, że Iran nie zgodzi się na żadne porozumienie, ograniczające jego prawo do swobodnego rozwijania techniki atomowej, w tym wzbogacania uranu.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych w sobotę w następstwie pożaru, do którego doszło po wybuchu w centrum handlowo-rozrywkowym w Ufie - poinformowały władze miasta, które jest stolicą położonej na Uralu Baszkirii.

d17b74z

W Tunisie w sobotę kontynuowano protesty przeciwko tymczasowemu rządowi Mohammeda Ghannusziego, dodatkowo marsz na stolicę rozpoczął główny związek zawodowy w tym kraju - poinformowała w nocy w niedzielę BBC.

Rząd Stanów Zjednoczonych zaapelował w sobotę o zwolnienie więźniów politycznych, w tym Andreja Sannikaua i Iryny Chalip, których 3-letni synek jest pod opieką babci.

Minister spraw wewnętrznych Egiptu oświadczył w niedzielę, że rząd na dowody, iż za noworocznym zamachem na kościół koptyjski w Aleksandrii, w którym zginęły 23 osoby, stoi palestyńska grupa powiązana z Al-Kaidą, Armia Islamu.

Połączona z ofiarami śmiertelnymi ubiegłoroczna akcja marynarki wojennej Izraela przeciwko płynącym do Strefy Gazy statkom z pomocą humanitarną była legalna - poinformowała w niedzielę izraelska komisja, badająca tę sprawę.

"Wstyd" - pod takim hasłem adresowanym do polityków 15-30 tys. Belgów, którzy skrzyknęli się na Facebooku, przeszło w niedzielę ulicami Brukseli, by zaprotestować przeciwko rekordowo długiemu kryzysowi politycznemu w kraju. Belgia nie ma rządu od 224 dni.

gor/

d17b74z

Podziel się opinią

Share
d17b74z
d17b74z