Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 9‑10 października
...
10.10.2010 | aktual.: 11.10.2010 07:08
10.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.
- Bliscy ofiar modlili się w niedzielę w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu na smoleńskim lotnisku Siewiernyj. Rodzinom towarzyszyła pierwsza dama Anna Komorowska; w uroczystościach uczestniczyła też żona prezydenta Rosji Swietłana Miedwiediewa. "10 kwietnia w tym miejscu upadł na ziemię samolot prezydencki z naszymi rodzinami na pokładzie. Rozbił się na tysiące kawałków. W tym samym momencie na tysiące kawałków rozbiło się nasze życie i na tysiące kawałków rozbiły się nasze serca" - mówiła w swoim wystąpieniu, podczas uroczystości w miejscu katastrofy, Ewa Komorowska, wdowa po wiceministrze obrony narodowej Stanisławie Komorowskim. Po niej głos zabrały pierwsze damy. Swietłana Miedwiediewa, zwracają się do rodzin, powiedziała: "łączy nas wspólny ból, wspólny żal i wspólna pamięć o tej tragedii, która wydarzyła się na tej ziemi, pół roku temu". Anna Komorowska mówiła, że pielgrzymka do Smoleńska "zrodziła się z miłości, z potrzeby serca, jest świadectwem pamięci i wspólnego odczuwania bólu".
- Bliscy ofiar katastrofy samolotu Tu-154 odwiedzili w niedzielę po południu Cmentarz Katyński. Rodzinom towarzyszyły pierwsze damy: Polski Anna Komorowska i Rosji Swietłana Miedwiediewa. Złożono kwiaty, zapalono znicze, modlono się w polskiej i prawosławnej części cmentarza.
- Ok. pół godziny trwała w niedzielę po południu rozmowa "w cztery oczy" polskiej pierwszej damy Anny Komorowskiej z żoną rosyjskiego prezydenta Swietłaną Miedwiediewą. Nie ujawniono żadnych szczegółów spotkania.
- W sobotę ratownicy dotarli do 33 górników, uwięzionych od ponad dwóch miesięcy pod ziemią, po zawaleniu się chodników kopalni - poinformowała ekipa ratunkowa. Ratownicy skończyli wiercenie szybu ratunkowego, przez który ewakuowani będą uwięzieni pod ziemią górnicy.
- "Winda", którą górnicy uwięzieni od 5 sierpnia w kopalni San Jose na pustyni Atacama, na północy Chile, zaczną pojedynczo wyjeżdżać na powierzchnię ruszy prawdopodobnie w poniedziałek wieczór lub wtorek - podały w sobotę chilijskie media.
- Tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, chiński dysydent Liu Xiaobo pozostaje w więzieniu; w sobotę nie można było nawiązać z nim kontaktu, a policja trzymała reporterów z dala od więzienia, gdzie Liu odsiaduje 11-letni wyrok - podaje Associated Press.
- Po przyznaniu chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo Pokojowej Nagrody Nobla władze chińskie aresztowały w sobotę jego zwolenników. Zatrzymano opozycjonistów w Pekinie, Szanghaju i Jinan, stolicy prowincji Szantung - poinformowały organizacje praw człowieka.
- Trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę czasu polskiego Kostarykę, ponad 400 km na północny-zachód od stolicy kraju, San Jose - poinformowali świadkowie i amerykańska agencja badawczo-naukowa United States Geological Survey (USGS). Wstrząsy były odczuwalne także w samej stolicy.
- Premier Węgier Wiktor Orban ocenił w sobotę, że bardzo prawdopodobne jest pękniecie północnej ściany zbiornika z toksyczną substancją pochodzącą z huty aluminium w Ajka na zachodzie Węgier. W czasie konferencji prasowej na miejscu katastrofy Orban zapowiedział "najsurowsze konsekwencje" dla winnych wycieku, którego - według premiera - można było uniknąć.
- Minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki powiedział w sobotę, że Teheran gotów jest powrócić do rozmów z pięcioma państwami Zachodu na temat irańskiego programu nuklearnego.
- Niższych i bardziej sprawiedliwych podatków domagali się uczestnicy wielotysięcznej manifestacji w sobotę w Rzymie, zwołanej przez centrale związkowe Cisl i Uil. Odbyła się ona pod hasłem: "Mniej podatków za pracę, więcej pracy dla Italii". (PAP)
pam/