Trwa ładowanie...
d1rjs2u
d1rjs2u

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 1 sierpnia, 17.00

...
Share
d1rjs2u

01.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne Katalonia i Andaluzja sprzeciwiają się oszczędnościowym planom rządu centralnego Mariano Rajoya, zakładającym radykalne obniżenie nadmiernego deficytu budżetowego. Rząd chce do 2014 r. zaoszczędzić 65 mld euro.

- Minister obrony USA Leon Panetta opowiedział się w środę w Izraelu za wyczerpaniem wszystkich niewojskowych metod nacisku na Iran, zanim mogłoby dojść do interwencji militarnej. Izraelscy przywódcy domagają się bardziej zdecydowanych działań ze strony USA.

d1rjs2u

- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powołał grupę roboczą złożoną z 26 osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu, której celem jest zdefiniowanie celów wspólnoty międzynarodowej w zakresie zrównoważonego rozwoju po roku 2015 - podała ONZ.

- W odpowiedzi na polityczne reformy rozpoczęte w rządzonej jeszcze do niedawna przez wojskową juntę Birmie, Bank Światowy (BŚ) ogłosił we wtorek otwarcie tam swego biura a także rychłe udostępnienie temu krajowi wsparcia w wysokości 85 mln dolarów.

- Wszystkie sieci energetyczne, które na początku tygodnia uległy awarii w około 20 stanach na północy Indii, zostały naprawione - poinformował w środę agencję AFP wysoki rangą przedstawiciel państwowej firmy energetycznej PSOC.

- 41,5 proc. Białorusinów byłoby gotowych wyjechać z kraju na zawsze, gdyby istniała taka możliwość - wynika z najnowszego sondażu niezależnego ośrodka badawczego NISEPI, o którym informuje opozycyjny portal białoruski Karta'97.

d1rjs2u

- Walki między syryjską armią a rebeliantami wybuchły w środę po raz pierwszy w pobliżu dwóch chrześcijańskich dzielnic w centrum Damaszku - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

- Kancelaria islamskiego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego zaprzeczyła we wtorek, jakoby wystosował on list do prezydenta Izraela Szimona Peresa, w którym wyrażał gotowość do współpracy z tym krajem na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

- Lipiec był najkrwawszym miesiącem w Iraku od blisko dwóch lat. W okresie tym w różnego rodzaju atakach i aktach przemocy śmierć poniosło 325 osób - poinformowały w środę irackie władze.

- Niemiecka policja federalna oraz kontrwywiad mają od środy nowych szefów. Zmianom personalnym na czele tych najważniejszych instytucji w strukturach bezpieczeństwa wewnętrznego RFN towarzyszą jednak kontrowersje.

d1rjs2u

- Bułgarskie MSW opublikowało w środę rysopis domniemanego zamachowca z Burgas. W ataku na tamtejsze lotnisko dwa tygodnie temu zginęło pięciu izraelskich turystów oraz bułgarski kierowca, a ponad 30 osób zostało rannych.

- Na nadzwyczajnym szczycie Wspólnego Rynku Południa (MERCOSUR) w Brasilii, nie bez kontrowersji, Wenezuela została przyjęta we wtorek do tej organizacji. Największa strefa wolnego handlu w Ameryce Południowej powiększyła się do 270 mln mieszkańców.

- Premier Egiptu Hiszam Mohammed Kandil wybrał członków swego rządu. W nowym gabinecie teki utrzymali dotychczasowi ministrowie finansów i spraw zagranicznych - poinformowała w środę państwowa telewizja.

- Zagraniczni wrogowie wykorzystują swoich agentów do podkopania stabilizacji w Syrii - oświadczył w środę prezydent tego kraju Baszar el-Asad. W przemówieniu do armii powiedział, że siły zbrojne stanowią tarczę dla przestępców i gangów terrorystycznych.

d1rjs2u

- Somalijska konstytuanta uchwaliła w środę w Mogadiszu nową ustawę zasadniczą, co stanowi pierwszy krok ku stworzeniu trwałych struktur państwowych w kraju targanym od ponad 20 lat wojną domową i uznawanym powszechnie za państwo upadłe.

- Wybory parlamentarne w Gruzji zostały wyznaczone na 1 października - poinformowała w środę kancelaria prezydenta Micheila Saakaszwilego.

- Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka przeprowadziła w środę przed parlamentem w Atenach akcję rozdawania żywności. Działacze skrajnie prawicowego ugrupowania sprawdzali dokumenty tożsamości, aby wykluczyć z akcji charytatywnej obcokrajowców. (PAP)

zdz/ jtt/

d1rjs2u

Podziel się opinią

Share
d1rjs2u
d1rjs2u