Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 16 listopada, 17.00
...
16.11.2011 | aktual.: 16.11.2011 17:23
16.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przywódca wchodzącej w skład rządu przejściowego Grecji Nowej Demokracji, Antonis Samaras, zadeklarował w środę, że konserwatyści poprą w głosowaniu nad wotum zaufania koalicję, aby odblokować kolejną transzę pomocy międzynarodowej dla Aten.
- Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział w środę, że po zakończeniu mandatu obecnego szefa eurogrupy przez Jean-Clauda Junckera w przyszłym roku, należy rozważyć sformalizowanie tego stanowiska na stałe w Brukseli. To element wzmacnia eurolandu.
- Francuski minister finansów Francois Baroin zdementował w opublikowanym w środę wywiadzie pogłoski o przygotowywaniu przez rząd kolejnego, trzeciego już w tym roku planu oszczędności. Zapewnił, że Francji nie zagraża obniżenie notowań przez agencję ratingowe.
- Mario Monti stanął na czele 63. rządu w historii Republiki Włoskiej. W środę przedstawił skład gabinetu, w którym zachował dla siebie stanowisko ministra finansów i ekonomii. Jest to rząd ekspertów.
- Za ponad 11 mln franków szwajcarskich (ponad 40 mln złotych) sprzedano na wtorkowej aukcji w Genewie żółty diament, zwany Sun-Drop. To rekordowa cena za jeden z największych diamentów na świecie - poinformował dom aukcyjny Sotheby's.
- Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę prowincję Papua, na wschodzie Indonezji - poinformowały amerykańskie i indonezyjskie służby geologiczne. Mieszkańcy w panice wybiegali z domów. Nie ma informacji o zniszczeniach ani ofiarach.
- Na prośbę deputowanych prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew rozwiązał w środę niższą izbę parlamentu i ogłosił, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się w dniach 15-16 stycznia 2012 r. - poinformowała oficjalna prasa.
- Syryjscy dezerterzy w nocy z wtorku na środę zaatakowali na obrzeżach Damaszku kompleks budynków, należących do wywiadu. To pierwszy atak na ważne obiekty sił bezpieczeństwa od wybuchu przed ośmioma miesiącami antyprezydenckiego powstania - podał Reuters.
- Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą zacumował w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.
- Afganistan już dziś chce uzyskać własną "narodową suwerenność". Relacje Afganistan-USA muszą być relacjami "dwóch niezależnych krajów" - podkreślił w środę prezydent Hamid Karzaj przed ok. 2 tys. delegatów w Kabulu.
- Państwowy koncern zarządzający wszystkimi ropociągami w Rosji Transnieft ogłosił, że zakończył przygotowania do uruchomienia pierwszej nitki rurociągu naftowego BTS-2, czyli drugiej części Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS), alternatywy wobec "Przyjaźni".
- Prezydent USA Barack Obama i premier Australii Julia Gillard ujawnili w środę plany dotyczące wzmocnienia militarnej obecności USA w regionie Azji - Pacyfiku. Tysiące amerykańskich marines zasilą bazę w australijskim porcie Darwin - podaje Reuters.
- W Rzymie wybuchła burza na wieść o tym, że w ciągu dwóch lat planuje się zbudować w mieście 16 nowych centrów handlowych, mimo że jest już ich bardzo dużo. Pojawiły się podejrzenia, że w ten sposób gigantyczne pieniądze chcą "uprać" włoskie mafie.
- Według Komisji Europejskiej (KE) Chiny obchodzą prawo własności intelektualnej nadając swoim miejscowościom przemysłowym nazwy znanych europejskich miast, aby pod ich szyldem móc sprzedawać podrobione produkty.
- Prawie 60 proc. mieszkańców Litwy uważa, że Polacy na Litwie nie są dyskryminowani, a winą za napięcie istniejące między Litwinami i Polakami większość badanych obarcza polityków - wskazuje sondaż instytutu opinii społecznej "Spinter tyrimai".
- Gęste mgły oraz smog, unoszące się nad Czechami od początku tygodnia z powodu inwersji atmosferycznej, wywołują poważne utrudnienia w transporcie i produkcji przemyslowej.
- Wiceprezes rosyjskiego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew uważa, że gaz łupkowy nie upowszechni się w Europie. W opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" skrytykował on też UE za utrudnianie Gazpromowi inwestycji na unijnym rynku.
- Szef irańskiej dyplomacji Ali Akbar Salehi oświadczył w środę, że jego kraj przygotowuje szczegółową odpowiedź na raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Teheran prowadzi tajne prace nad bronią jądrową.
- Wolna Armia Syrii (WAS) złożona ze zbuntowanych żołnierzy armii rządowej ogłosiła w środę powołanie tymczasowej rady wojskowej w celu obalenia reżimu prezydenta Baszara el-Asada, ochrony ludności cywilnej, a także zapobiegania anarchii.
- Osiem państw, w tym Francja, sprzeciwiło się propozycji KE, by z unijnego budżetu na lata 2014-20 "wyjąć" niektóre programy, które w nim dotąd były. "Byłoby absurdem, gdyby UE przestała finansować te programy" - protestował francuski minister Laurent Wauquiez.
- Prezydent USA Barack Obama zapewnił w środę, że Stany Zjednoczone nie obawiają się Chin, chociaż w ten sposób postrzegane jest podpisane tego dnia porozumienie o wzmocnionej amerykańskiej obecności wojskowej w Australii.
- Wielka Brytania odczuwa skutki zaburzeń w strefie euro - oświadczył w środę rzecznik ministerstwa finansów, komentujac opublikowaną tego samego dnia przez centralny Bank Anglii (BoE) prognozę osłabienia wzrostu gospodarczego.
- Były lewicowy premier Sergej Staniszew stanie przed sądem w związku z zaginięciem z jego kancelarii siedmiu poufnych raportów służb specjalnych w latach 2005-2009 - poinformowała w środę służba prasowa sofijskiego sądu miejskiego.
- Były kandydat opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Andrej Sannikau został wywieziony z kolonii karnej w Bobrujsku; nie jest jasne, gdzie go przeniesiono - podało w środę Radio Swaboda. Polityk odbywa wyrok 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
- Rząd Iraku zagroził w środę zerwaniem znacznego kontraktu ze spółką Exxon Mobil po tym, gdy ten amerykański gigant naftowy podpisał umowę w sprawie eksploatacji złóż ropy w dysponującym znaczną autonomią irackim Kurdystanie. (PAP)
zdz/ jtt/