Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 20 czerwca, 17.00

...

20.06.2012 | aktual.: 20.06.2012 17:23

20.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Antonis Samaras, przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji, został w środę zaprzysiężony na premiera koalicyjnego rządu Grecji. Koalicję rządzącą tworzą: Nowa Demokracja, socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica.

- Przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras, który został w środę zaprzysiężony na premiera koalicyjnego rządu Grecji, w pierwszym przemówieniu zapowiedział, że zrobi "wszystko, by wyprowadzić kraj z kryzysu".

- Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, którego wieczorem we wtorek przewieziono z powodu udaru do szpitala, jest nieprzytomny i podłączony do respiratora; nie jest w stanie śmierci klinicznej - podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa.

- Na szczycie G20 w Los Cabos w Meksyku państwa strefy euro zobowiązały się do pracy na rzecz "bardziej zintegrowanego systemu finansowego" - powiedział meksykański prezydent Felipe Calderon, odczytując we wtorek komunikat końcowy.

- Ministrowie finansów mają w piątek w Luksemburgu ponownie omówić propozycję KE uzależnienia akcyzy na paliwa od ich emisyjności CO2 i wartości energetycznej. Propozycji tej sprzeciwia się Polska, która połączyła siły z Niemcami i Wielką Brytanią.

- Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że tylko sami Syryjczycy mają prawo decydować, czy ich prezydent Baszar el-Asad ma ustąpić. Putin zaznaczył we wtorek, że nie wszyscy Syryjczycy chcą zmiany prezydenta, i że wszystkie strony powinny siąść do negocjacji.

- Australijska premier Julia Gillard oznajmiła w środę, że jej kraj udzieli pomocy konsularnej założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Julien Assange, bojąc się ekstradycji do Szwecji i do USA, poprosił o azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

- Prezydent Rosji Władimir Putin podtrzymał we wtorek czasu lokalnego, na zakończenie szczytu G20 w Meksyku, sprzeciw wobec planów budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej i potwierdził, że dopuszcza jedynie wspólne prace nad systemem obrony przeciwrakietowej.

- Szef misji obserwacyjnej ONZ w Syrii generał Robert Mood oświadczył we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku, że choć obserwatorzy w Syrii padali w ostatnim czasie ofiarą ataków, to są zdecydowani pozostać w ogarniętym przemocą kraju.

- Co najmniej 20 żołnierzy wojsk rządowych zginęło, a kilkudziesięciu odniosło rany w walkach z rebeliantami, do których doszło w nocy z wtorku na środę w rejonie Latakii na zachodnim wybrzeżu Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- USA i Rosja omawiają konkretny plan zmiany władzy w Syrii - pisze agencja dpa ze Stambułu, powołując się na syryjskie koła opozycyjne. Tekst owego planu były syryjski dyplomata rozpowszechnił w środę wśród krytyków reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

- Bez "guanxi", czyli wszechobecnych układów i nepotyzmu przy obsadzaniu stanowisk w lokalnej administracji, człowiek w Chinach nic nie znaczy. Zjawisko osiągnęło już taką skalę, że stało się zarzewiem protestu mieszkańców w Lichuan w prowincji Hubei.

- Trwało to lata, ale w środę ikona birmańskiej opozycji, pokojowa noblistka Aung San Suu Kyi odebrała wreszcie doktorat honoris causa w dziedzinie prawa cywilnego, przyznany jej w 1993 roku przez Uniwersytet Oksfordzki, na którym kiedyś studiowała.

- Żołnierze Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie są wśród ofiar zamachu samobójczego w mieście Chost na wschodzie kraju, w którym zginęło co najmniej 17 osób. NATO nie podało, czy żołnierze ISAF zginęli, czy zostali ranni.

- Co najmniej 80 osób poniosło śmierć w trwających od poniedziałku starciach w północnej Nigerii wywołanych przez radykalnych islamistów prowadzących partyzancką wojnę przeciw rządowi - podała w środę agencja Reutera powołując się na policję i Czerwony Krzyż.

- Zmagający się z kryzysową sytuacją w swym sektorze bankowym Cypr zwróci się o pomoc kredytową do Rosji i strefy euro - poinformowała w środę agencja France Presse, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli.

- Paryż wspierany przez Berlin naciska na podatek od transakcji finansowych (FTT) przynajmniej w ramach tzw. wzmocnionej współpracy grupy państw, skoro nie ma zgody całej UE; przeciw jest zwłaszcza Londyn. W piątek niewykluczone są pierwsze kroki w tej sprawie.(PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)