Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 20 lipca, 20.00
...
20.07.2011 | aktual.: 20.07.2011 20:23
20.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Watykan zachęcał katolickich biskupów, by nie informowali policji o księżach podejrzanych o pedofilię - oświadczył w środę irlandzki parlament.
- News Corp., koncern medialnego magnata Ruperta Murdocha, poinformował, że przestał płacić rachunki prawników prywatnego detektywa i hakera Glenna Mulcaire'a, jednej z najważniejszych postaci w aferze podsłuchowej - podała w środę telewizja Sky.
- W wyniku wciąż niezadowalających postępów Bułgarii i Rumunii w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, KE postanowiła w środę utrzymać mechanizm kontroli nałożony na te kraje po ich wejściu do UE. Zaleciła dalsze reformy, zwłaszcza w walce z korupcją.
- Libijski minister spraw zagranicznych Abd al-Ati al-Obeidi powiedział w środę, że rząd nie prowadzi żadnych rozmów na temat ewentualnego oddania władzy przez przywódcę kraju Muammara Kadafiego - poinformowała agencja Reutera, powołując się na Interfax.
- Nowy prezydent Rosji zaraz po objęciu urzędu w 2012 r. może stanąć przed koniecznością dewaluacji rubla - ostrzega w środę ekspert w środowym wydaniu rosyjskiego dziennika "Wiedomosti".
- Biały Dom oświadczył, że prezydent Obama poprze ustawę, która unieważni ustawę Kongresu sprzed 15 lat, zawężającą definicję małżeństwa do związku między mężczyzną a kobietą. To sygnał ewolucji poglądów prezydenta w sprawie małżeństw homoseksualnych.
- Plan tzw. bandy sześciorga - grupy senatorów z obu amerykańskich partii - może się stać, zdaniem obserwatorów, podstawą do kompromisowego porozumienia Demokratów i Republikanów (GOP) w sprawie podniesienia ustawowego limitu zadłużenia USA.
- Przedstawiony podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów UE polski pomysł na przyspieszenie rozmów o nowym systemie azylowym UE nie znalazł poparcia wszystkich krajów członkowskich - oceniła w środę komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem.
- Co najmniej sześć osób zatrzymała w środę wieczorem białoruska milicja w Mińsku podczas kolejnego milczącego protestu przeciwko polityce prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
- Dyskusje dotyczące sytuacji mniejszości polskiej na Litwie należą do sfery polityki wewnętrznej, nie zaś zagranicznej - oświadczył w środę litewski minister spraw zagranicznych Audronius Azubalis.
- Kosowo wprowadziło w ramach retorsji całkowity zakaz importu z Serbii i nałożyło 10-procentowy podatek na import z Bośni i Hercegowiny - poinformowała w środę minister handlu i przemysłu Mimoza Kusari-Lila.
- Trzech mężczyzn uznanych za winnych gwałtu i czworo handlarzy narkotyków powieszono w Iranie - poinformowały w środę lokalne media. Tym samym do 171 wzrosła liczba egzekucji przeprowadzonych od początku roku w Iranie.
- Czeski Senat przyjął w środę ustawę o uhonorowaniu i wypłacie rekompensat dla osób, które przed 1989 rokiem były zaangażowane w walkę z komunizmem.
- Przedstawiciele afgańskich talibów poinformowali w środę, że ktoś włamał się do ich telefonów komórkowych, na konta e-mail oraz strony internetowe i rozesłał fałszywe informacje na temat śmierci ich przywódcy mułły Mohammada Omara.
- Władze Nepalu zamierzają zlecić zmierzenie Mount Everestu, by dokładnie ustalić jak wysoki jest najwyższy szczyt świata - poinformowano w środę w Katmandu.
- Serbskie władze zatrzymały Serba chorwackiego Gorana Hadżicia, ostatniego poszukiwanego przez trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne z lat 90. w dawnej Jugosławii - potwierdziły w środę oficjalne źródła w Belgradzie.
- Premier David Cameron tłumaczył się w środę na nadzwyczajnej sesji w Izbie Gmin z kontaktów z kierownictwem koncernu News Corp. w czasie gdy zabiegał on o przejęcie kontroli nad telewizją BSkyB. Opozycję oskarżył o dawanie wiary spiskowym teoriom.
- Po przesłuchaniu właściciela News Corp. Ruperta Murdocha, wydawnicza część tego koncernu medialnego - News International - musi wyjaśnić, jak to możliwe, że do nagannych praktyk dochodziło bez wiedzy Murdocha - oświadczył w środę brytyjski minister ds. mediów.
- Szef News Corp. Rupert Murdoch zapewnił w e-mailu, rozesłanym do swoich pracowników po skandalu podsłuchowym w należącym do korporacji tabloidzie "News of the World" (NotW), że cała firma wyjdzie z kryzysu silniejsza.
- Iran zestrzelił szpiegowski samolot bezzałogowy USA lecący nad obiektem nuklearnym w Fordo, w środkowej części kraju, gdzie prowadzone jest wzbogacanie uranu - podała w środę informacyjna strona internetowa należąca do państwa.
- Cypr może potrzebować pomocy finansowej z zagranicy, jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania mogące złagodzić skutki wybuchu, który uszkodził największą elektrownię w kraju - ostrzegł szef cypryjskiego banku centralnego Atanasios Orfanides.
- Gwałtowne burze przeszły w nocy z wtorku na środę nad Słowacją. W mieście Czadca, na północy kraju, gdzie nawałnice spowodowały największe szkody, władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.
- Prawnik francuskiej pisarki Tristane Banon, oskarżającej Dominique'a Strauss-Kahna o próbę gwałtu, spotkał się pierwszy raz ze śledczymi z USA prowadzącymi śledztwo ws. oskarżeń stawianych byłemu szefowi MFW w Nowym Jorku - podało w środę radio France Info.
- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzy Buzek wyraził w środę zadowolenie z aresztowania ostatniego poszukiwanego za zbrodnie wojenne w dawnej Jugosławii, byłego przywódcy Serbów chorwackich Gorana Hadżicia; pogratulował władzom serbskim.
- Przed czwartkowym szczytem strefy euro w Brukseli w sprawie pomocy dla Grecji przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował w środę o "odpowiedzialność europejską" i wezwał przywódców do działania w obliczu "bardzo poważnej sytuacji".
- Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaapelowała w środę o pilne wyasygnowanie 120 milionów dolarów na pomoc dla Półwyspu Somalijskiego, zwanego też Rogiem Afryki. Przypomniano, że z głodu zmarło tam kilkadziesiąt tysięcy osób.
- Unia Europejska nie odmawia pomocy w modernizacji ukraińskich gazociągów - oświadczyło przedstawicielstwo UE w Kijowie w odpowiedzi na doniesienia miejscowych mediów, które twierdzą, że Bruksela nie jest już zainteresowana udziałem w tym przedsięwzięciu.
- Ambasadorowie krajów UE w Brukseli uzgodnili w środę mandat dla Komisji Europejskiej na negocjacje z Turkmenistanem i Azerbejdżanem umów na dostawy gazu dla gazociągu Nabucco. Formalne zatwierdzenie mandatu nastąpi we wrześniu - podała polska prezydencja.
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała w środę, że Indie powinny rozszerzyć swoją naturalną strefę interesów poza Azję Południową, tak by mogły stanowić konkurencję dla zyskujących na znaczeniu Chin na kontynencie azjatyckim.
- 18 libijskich powstańców zostało zabitych, a do 150 - rannych w walkach z siłami lojalnymi Muammarowi Kadafiemu o kontrolę nad Bregą - port i ośrodek przemysłu naftowego - poinformował lekarz z Adżdabii (ok . 80 km na wschód od Bregi).
- Popularność niemieckiej kanclerz Angeli Merkel spadła do najniższego poziomu od 2006 r. - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Forsa dla tygodnika "Stern".
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w środę do bezzwłocznego wstrzymania badań krwi na obecność aktywnej postaci gruźlicy, ponieważ są one mylące i niosą zagrożenie dla zdrowia milionów ludzi, głównie w krajach rozwijających się.
- 13 osób zginęło, a ponad 80 zostało rannych w Uzbekistanie, w Kotlinie Fergańskiej, w następstwie silnego trzęsienia ziemi, które w środę rano nawiedziło Uzbekistan i Kirgistan - poinformował uzbecki resort ds. sytuacji nadzwyczajnych.
- Dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (KRNAP) wprowadziła w środę ograniczenie wstępu niektórych terenów otwartych na swoim terytorium ze względu na zbieraczy jagód, głównie pochodzących z Polski. (PAP)
zdz/ jtt/ asa/