Trwa ładowanie...
d4eddwv
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 21 grudnia, 20.00

...

Share
d4eddwv

21.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA odrzuciła we wtorek senacki projekt ustawy o przedłużeniu o dwa miesiące obniżek podatków od wynagrodzeń oraz zasiłków dla bezrobotnych.

- Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell wstrzymuje eksploatację swojego podmorskiego złoża naftowego u wybrzeży Nigerii. We wtorek podczas załadunku tankowca doszło tam do wycieku - poinformowała firma w środowym komunikacie.

d4eddwv

- Litwini bardziej przechylnie oceniają mniejszość rosyjską niż polską w swoim kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez amerykańską organizację pozarządową Pew Research Center.

- W wieku 89 lat w Brukseli zmarł we wtorek wieczorem po ciężkiej chorobie znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował w środę PAP zastępca redaktora naczelnego dziennika "Le Soir" Jerzy Kuczkiewicz.

- Trumna z ciałem ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego przywódcy Czech Vaclava Havla spoczęła w środę na Praskim Zamku. Havla odprowadziły na Hradczany tysiące ludzi. Z najwyższymi honorami pożegnali go przedstawiciele czeskich władz i wojsko.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w środę, że nie jest przeciwnikiem uwolnienia skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, jednak - jak powiedział - powinno być to zgodne z prawem.

d4eddwv

- Aleksiej Nawalny, znany rosyjski bloger i bojownik z korupcją, został w nocy z wtorku na środę zwolniony z aresztu, po odbyciu kary 15 dni pozbawienia wolności - poinformowała agencja Ria-Nowosti.

- Unia Europejska odblokowała wszystkie konta libijskiego banku centralnego i Libyan Arab Foreign Bank na obszarze UE - poinformowały w środę służby prasowe Rady UE w Brukseli.

- Premier Iraku, szyita Nuri al-Maliki wezwał w środę Kurdów na północy kraju do wydania sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego, oskarżonego o organizowanie zamachów na przedstawicieli rządu.

- Władze Korei Płn. poinformowały w środę, że do tej pory już 5 milionów obywateli złożyło hołd zmarłemu przywódcy Kim Dzong Ilowi. Telewizyjne relacje ukazują przedstawicieli reżimu opłakujących Kima w mauzoleum w Phenianie, a także ludzi we łzach na ulicach.

d4eddwv

- Syryjskie wojsko zabiło we wtorek ponad 100 osób w operacji prowadzonej w prowincji Idlib w północno-zachodniej części kraju. Służby bezpieczeństwa strzelały do ludzi, którzy próbowali uciec z jednej z wiosek - podali w środę obrońcy praw człowieka.

- Poprzez subsydiowanie żywności dla trzech czwartych społeczeństwa Indii, liczącego 1,2 mld ludzi, indyjski rząd chce walczyć z powszechnym tam niedożywieniem. Ustawa w tej sprawie może zostać przyjęta przez parlament na początku przyszłego roku.

- Fińska policja poinformowała w środę, że prowadzi dochodzenie w sprawie dokonywanego bez zezwolenia przewozu amerykańskich pocisków rakietowych Patriot i materiałów wybuchowych na statku, który zawinął do Finlandii w drodze z Niemiec do Chin.

- Czekający na proces syn Mummara Kadafiego, Saif al-Islam, jest przetrzymywany w dobrych warunkach przez bojowników w pobliżu Zintanu, na zachodzie Libii - poinformowała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

d4eddwv

- Wybory deputowanych do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi, zaplanowano na wrzesień 2012 roku - poinformowała w środę szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

- Książę Harry, trzeci w kolejności do brytyjskiego tronu, poinformował, że w przyszłym roku znów pojedzie do Afganistanu, gdzie już cztery lata temu odbywał służbę wojskową - podał w środę brytyjski dziennik "The Sun". (PAP)

pif/ now/ jtt/

d4eddwv

Podziel się opinią

Share
d4eddwv
d4eddwv