Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 23 maja, 20.00

...

23.05.2012 | aktual.: 23.05.2012 20:23

23.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Iran przedstawił w środę w Bagdadzie swoje kontrpropozycje podczas negocjacji z sześcioma mocarstwami w sprawie swego programu nuklearnego - poinformował anonimowy członek delegacji irańskiej, cytowany przez AFP. Dodał, że rozmowy będą kontynuowane w środę wieczorem i w czwartek. "Podstawą rozmów na być układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, postępowanie krok po kroku i zasada wzajemności, elementy zaakceptowane w Stambule" podczas poprzednich rozmów w kwietniu - sprecyzował przedstawiciel Iranu.

- Francuski rząd, desygnowany po wyborze socjalisty Francois Hollande'a na prezydenta, przedstawił w środę swój program społeczny, obejmujący poważną zmianę, jaką jest obniżenie z powrotem wieku emerytalnego z 62 do 60 lat dla niewielkiej grupy pracowników.

- Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem poinformował w środę, że z jego upoważnienia europoseł Jacek Protasiewicz zajmie się organizacją misji PE obserwacji procesu kasacyjnego b. premier Julii Tymoszenko.

- Rosja zaproponowała zorganizowanie w Moskwie pod egidą ONZ rozmów między władzami Syrii a opozycją tego kraju - poinformował w środę wiceszef rosyjskiego MSZ Michaił Bogdanow.

- Wielka Brytania nie zezwoli winnym łamania praw człowieka przywódcom państwowym na przybycie na tegoroczne letnie igrzyska olimpijskie w Londynie - powiedział w środę parlamentarzystom sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Jeremy Browne.

- Facebook i banki, które wprowadziły go na giełdę, oskarżane są o to, że informacje o ryzyku związanym z kupowaniem jego akcji przekazały tylko wybranym inwestorom; regulatorzy rynku podjęli dochodzenie w tej sprawie - podaje w środę "Le Nouvel Observateur".

- Departament Wykonania Wyroków MSW Białorusi przygotował projekt ustawy o amnestii, który już przekazano rządowi do rozpatrzenia - poinformowało w środę ministerstwo. Amnestia może objąć ok. 2800 osób, planuje się też skrócenie o rok kar ponad 7 tys. skazanych.

- Komisja Europejska wezwała w środę kraje Unii, by wdrożyły narodowe strategie integracji Romów, jakie na prośbę KE same opracowały w zeszłym roku. Ogłoszony w środę raport Agencji Praw Podstawowych (FRA) mówi o wciąż znacznym wykluczeniu społecznym Romów w UE.

- Słowacki wymiar sprawiedliwości zezwolił na dalsze publikowanie w internecie akt "Goryl", czyli transkrypcji podsłuchów służb specjalnych, opisujących domniemane praktyki korupcyjne wśród polityków na Słowacji - poinformowały w środę media w Bratysławie.

- Australijska multimiliarderka Gina Rinehart, dziedziczka kopalni Hancocka, jest obecnie najbogatszą kobieta na świecie - wynika z opublikowanego w środę dorocznego rankingu liczącego się australijskiego magazynu biznesowego "Business Review Weekly" (BRW).

- Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger w wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt" ostrzegł w środę niemiecki rząd przed definitywnym wykluczaniem możliwości wprowadzenia euroobligacji i poparł pomysł "funduszu oddłużenia".

- Rządzący w Niemczech razem z liberałami chadecy tracą gwałtownie poparcie. Odsetek gotowych do głosowania na CDU i CSU spadł w ciągu tygodnia o cztery punkty procentowe do 31 proc. - wynika z opublikowanego w środę sondażu. To najgorszy wynik od października.

- W amerykańskim Kongresie znów pojawiła się perspektywa zniesienia wiz dla Polaków. Projekt zmian w programie ruchu bezwizowego włączono do ustawy o budżecie Ministerstwa Bezpieczeństwa Kraju, rozpatrywanej przez Komisję Przydziału Środków Budżetowych Senatu.

- Amerykańscy wyborcy są podzieleni prawie dokładnie po połowie w poparciu dla obecnego prezydenta Baracka Obamy i jego republikańskiego rywala Mitta Romney'a w wyścigu do Białego Domu.

- Światowe mocarstwa i Iran rozpoczęły w środę w Bagdadzie negocjacje, które mają przynieść postęp w wygaszaniu sporu w kwestii irańskiego programu nuklearnego - poinformowali dyplomaci.

- "Szóstka" złożyła Iranowi "interesujące" propozycje na negocjacjach w Bagdadzie w celu znalezienia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego - oświadczył w środę rzecznik szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton.

- Brytyjski Sąd Najwyższy poinformował w środę, że orzeczenie, które ma zadecydować o ewentualnej ekstradycji do Szwecji założyciela demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Juliana Assange'a, zostanie ogłoszone 30 maja.

- Około 6 tys. mieszkańców regionu Emilia-Romania, na północy Włoch, zwróciło się po niedzielnym trzęsieniu ziemi z prośbą o zapewnienie miejsc w miasteczkach namiotowych i ośrodkach noclegowych - poinformowały w środę miejscowe władze. (PAP)

pif/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)