Trwa ładowanie...
d19grpl
d19grpl

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 25 sierpnia, 17.00

...
Share
d19grpl

25.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Administracja prezydenta Baracka Obamy złoży apelację od decyzji sędziego zakazującej finansowania z budżetu federalnego badań nad zarodkowymi komórkami macierzystymi - poinformowało we wtorek amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości.

- Władze filipińskie zawiesiły w środę czterech oficerów policji, którzy prowadzili poniedziałkowy szturm na autobus z hongkońskimi zakładnikami - poinformował rzecznik policji filipińskiej.

d19grpl

- Dziewiętnaście osób zginęło w katastrofie samolotu na zachodzie Demokratycznej Republiki Konga; dwie osoby przeżyły - poinformowała w środę agencja AFP, powołując się na lokalne władze w tym kraju.

- Wojsko meksykańskie odkryło 72 ciała na farmie w północno-wschodniej części kraju po starciu z przestępcami, w którym zginęły 4 osoby, w tym żołnierz - poinformował w środę meksykański resort obrony.

- Co najmniej 42 osoby zginęły, a ponad 200 zostało rannych w środę w Iraku w wyniku serii zamachów na policję, które najwyraźniej zostały skoordynowane - poinformowały źródła policyjne i szpitalne.

- Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva poinformował w środę, że ekstradycja Wiktora Buta, zwanego "handlarzem śmiercią", została odroczona. We wtorek policja informowała, że Rosjanin zostanie wydany Amerykanom w środę.

d19grpl

- Trzech Hiszpanów - dwóch funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej i tłumacz - zostało zastrzelonych w ataku w Afganistanie - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Alfredo Perez Rubalcaba w rozgłośni Cadena Ser.

- Iran przeprowadził w środę pomyślną próbę pocisku rakietowego ziemia-ziemia bliskiego zasięgu nowej generacji - poinformowała państwowa telewizja irańska.

- Były prezydent USA Jimi Carter przybył w środę do Phenianu z prywatną misją mającą na celu uwolnienie uwięzionego w Korei Północnej obywatela amerykańskiego - poinformowały północnokoreańska agencja KCNA i chińska agencja Xinhua.

- Chorwackie władze przekazały Serbii Sretko Kalinicia, członka serbskiej mafii, skazanego zaocznie w Belgradzie w 2007 na 30 lat więzienia za udział w zabójstwie w marcu 2003 roku premiera Serbii Zorana Djindjicia - poinformowały w środę chorwackie źródła sądowe.

d19grpl

- Węgry są gotowe wznowić na jesieni rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - poinformowało w środę węgierskie Ministerstwo Gospodarki.

- Kontrowersyjna inicjatywa w sprawie przeprowadzenia w Szwajcarii referendum na rzecz przywrócenia kary śmierci została wycofana - poinformował w środę rzecznik komitetu inicjatywnego Marcel Graf.

- Notowania rządzącej w Niemczech koalicji chadeków i liberałów utrzymują się na rekordowo niskim poziomie - wynika z najnowszego sondażu ośrodka Forsa dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL.

- Kurdyjscy separatyści wysadzili część irańsko-tureckiego gazociągu, zamykając tym samym dostawy surowca dla Turcji - poinformował przedstawiciel władz w tym kraju.

d19grpl

- Premier Słowacji Iveta Radiczova zarzuciła komisarzowi UE ds. walutowych Ollemu Rehnowi, że obraził słowacki parlament. W wywiadzie dla niemieckiego dziennik "Die Welt" zapowiedziała, że zażąda od Brukseli oficjalnych przeprosin.

- Ukraina nie ograniczy eksportu zboża. Na razie nie ma takiej konieczności - oświadczył w środę ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Prysiażniuk.

- Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy, która obciąży banki kosztami walki z kryzysem. Wprowadza ona podatek od banków, przeznaczony na fundusz ratunkowy dla sektora finansowego na wypadek kolejnych kryzysów.

- Ukraina będzie dążyć do zmiany niekorzystnych dla niej kontraktów gazowych z Rosją - oświadczył premier Mykoła Azarow na środowym posiedzeniu rządu w Kijowie.

d19grpl

- Na wschodzie Hiszpanii, w mieście Buniol, odbyła się w środę rano "Tomatina", czyli coroczna gigantyczna bitwa na pomidory, podczas której ok. 40 tys. uczestników obrzucało się 110 tonami dojrzałych warzyw.

- Nicolas Sarkozy zostałby zdecydowanie pokonany w II turze wyborów prezydenckich we Francji przez szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna. Sarkozy'ego nieznacznie pokonałaby też socjalistka Martine Aubry - wynika z sondażu TNS-Sofres.

- Wiceszef Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Oleg Jermołow przedstawił w środę w Moskwie dokumenty z polskiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Zapowiedział, że MAK przygotowuje kolejne materiały, o które prosiła Polska.

- Jako nieprzemyślaną grę PR-owską określiła w środę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite inicjatywę Polski i Rosji, by objąć cały rosyjski obwód kaliningradzki umową o bezwizowym małym ruchu granicznym.

- Przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi wezwała swych zwolenników do zbojkotowania planowanych na listopad wyborów parlamentarnych - poinformował w środę jej rzecznik. (PAP)

zdz/

d19grpl

Podziel się opinią

Share
d19grpl
d19grpl