Trwa ładowanie...
dpodo2z

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 25 stycznia, 20.00

...

Share
dpodo2z

25.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel, otwierając w środę Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, oświadczyła, że Europie brakuje struktur politycznych, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie euro. Podkreśliła jednak determinację w obronie wspólnej waluty europejskiej.

- Litwa, która nie jest w strefie euro, podpisze dyskutowany obecnie w UE pakt fiskalny - poinformował w środę premier kraju Andrius Kubilius po posiedzeniu rządu. O tym, czy wdroży jego postanowienia, ma zadecydować później.

- Niemcy nie mają nieograniczonych możliwości wspierania zadłużonych państw eurolandu - ostrzegła niemiecka kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla kilku europejskich gazet. Jej zdaniem pobudzenie wzrostu i zatrudnienia powinno być w centrum walki z kryzysem.

dpodo2z

- Premier Mario Monti oświadczył w środę w Senacie w Rzymie, że Włochy popierają udział państw spoza strefy euro w jej obradach. Szef rządu podkreślił, że właśnie ta sprawa była tematem jego niedawnej rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem w Wiecznym Mieście.

- Tymczasowy rząd jedności narodowej premiera Lucasa Papademosa poniósł we wtorek późnym wieczorem swoją pierwszą porażkę w parlamencie, który odrzucił rządową ustawę o godzinach otwarcia aptek.

- Lewicowa partia byłego premiera Roberta Fico, Smer-SD, może liczyć na decydujące zwycięstwo i samodzielne rządy po wyznaczonych na marzec słowackich wyborach parlamentarnych.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zadeklarował w środę, że gotów jest spotkać się z opozycją, jednak nie zamierza się przed nią tłumaczyć. Oświadczył też, że nie widzi przesłanek, by wydarzenia w Rosji miały się rozwijać według rewolucyjnego scenariusza.

dpodo2z

- W orędziu o stanie państwa prezydent Barack Obama powiedział w Kongresie, że USA wychodzą z kryzysu finansowego i recesji, a sytuacja ekonomiczna kraju i jego obywateli jest coraz lepsza.

- W orędziu o stanie państwa prezydent Barack Obama powtórzył, że zamierza podwyższyć podatki dla najbogatszych. Amerykanie, których roczny dochód przekracza milion dolarów, mają płacić co najmniej 30-procentowy podatek.

- W odpowiedzi Republikanów na orędzie wygłoszone w Kongresie przez Baracka Obamę gubernator Indiany, Mitch Daniels, polemizował z wypowiedzią prezydenta, że za jego rządów poprawiła się sytuacja kraju. Zaznaczył, że przemawia jako "lojalna opozycja".

- Francuska firma naftowa Total przestała kupować ropę od Iranu - poinformował w środę w Davos jej dyrektor generalny Christophe de Margerie, akcentując, że decyzję tę podjęto z uwagi na sankcje nałożone na Teheran przez Unię Europejską.

dpodo2z

- Nowy talk-show założyciela demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a będzie nadawany przez kremlowską anglojęzyczną stację telewizyjną Russia Today (RT) - poinformowała w środę agencja Associated Press, powołując się na RT.

- Pierre Sarkozy, 27-letni syn prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, trafił do szpitala w Odessie na południu Ukrainy z objawami zatrucia pokarmowego - podały w środę ukraińskie media. (PAP)

pif/ asa/

dpodo2z

Podziel się opinią

Share
dpodo2z
dpodo2z