Trwa ładowanie...
d45805v

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 29 września, 20.00

...
Share
d45805v

29.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W Indonezji doszło do trzęsienia ziemi o sile 6,6 - podały w środę amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS). Wcześniej media indonezyjskie podawały, że trzęsienie miało siłę 7,4 i że może spowodować tsunami.

- Generał broni Mieczysław Bieniek objął w środę prestiżowe stanowisko Zastępcy Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w dowództwie sojuszu w Norfolk w amerykańskim stanie Wirginia.

d45805v

- Do umiarkowanie silnego trzęsienia ziemi doszło w środę w środkowej części Chile. Spowodowało ono, że w stolicy kraju, Santiago, zatrzęsły się budynki, ale nie doprowadziło do poważniejszych strat.

- Włoska Izba Deputowanych udzieliła w środę wotum zaufania rządowi Silvio Berlusconiego. O głosowanie wnioskował sam premier, który wcześniej przedstawił priorytety swego gabinetu na drugą połowę kadencji.

- Wielka demonstracja europejskich związkowców przeszła w środę ulicami Brukseli, z udziałem m.in. przedstawicieli Solidarności i OPZZ, by zaprotestować przeciw cięciom i oszczędnościom, jakie kraje UE wprowadzają po kryzysie. Według policji było 56 tys. osób.

- Według związków zawodowych w strajku generalnym w Hiszpanii wzięło w środę udział ok. 70 proc. pracowników, czyli prawie 10 mln osób. Tymczasem rząd podkreśla, że w większości miast protest przeciw reformie rynku pracy nie powoduje większych utrudnień.

d45805v

- Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że otworzy procedurę przeciwko Francji w związku z deportacjami Romów, chyba że do 15 października Paryż przedstawi kalendarz poprawnego wdrożenia unijnej dyrektywy o swobodnym przepływie osób w UE.

- W związku z trwającymi w Brukseli obradami Komisji Europejskiej w sprawie Romów przed przedstawicielstwa KE w stolicy Bułgarii odbyła się demonstracja pozaparlamentarnej nacjonalistycznej partii WMRO przeciwko polityce unijnej w tej kwestii.

- W ataku lotniczym sił międzynarodowych na wschodzie Afganistanu zginął wysoki rangą dowódca Al-Kaidy Abdallah Umar al-Kurajszi - poinformowało w środę NATO. Koordynował on ataki zagranicznych bojowników i organizował ich przerzut do Afganistanu.

- Hiszpańskie władze poinformowały w środę o aresztowaniu pochodzącego z Algierii obywatela Stanów Zjednoczonych, który jest podejrzewany o finansowanie północnoafrykańskich komórek Al-Kaidy.

d45805v

- Listopadowy szczyt NATO w Lizbonie potwierdzi politykę otwartych drzwi prowadzoną przez Sojusz wobec takich państw jak Ukraina czy Gruzja - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie udzielonym ukraińskim agencjom prasowym.

- Były mer Moskwy Jurij Łużkow zamierza zaskarżyć do sądu wtorkową decyzję prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o swoim odwołaniu - poinformował w środę deputowany do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Josif Kobzon.

- Niemiecki resort spraw wewnętrznych nie dysponuje żadnymi informacjami, które wskazywałyby na bezpośrednie niebezpieczeństwo zamachów terrorystycznych w Niemczech.

- W USA zmarł Arthur Penn, reżyser m.in. filmów "Bonnie i Clyde" i "Mały wielki człowiek", uważany za jednego z najbardziej bezkompromisowych krytyków amerykańskiego społeczeństwa - podała w środę agencja Associated Press.(PAP)

gor/ jtt/

d45805v

Podziel się opinią

Share
d45805v
d45805v