Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 3 marca, 17.00
...
03.03.2010 | aktual.: 03.03.2010 17:23
03.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Rada Najwyższa Ukraina wyraziła w środę wotum nieufności dla rządu premier Julii Tymoszenko. Projekt uchwały w tej sprawie poparło 243 deputowanych w 450-osobowej izbie.
- Komisja Europejska ogłosiła w środę nową strategię EU2020, skoncentrowaną na inwestycjach w badania i innowacje oraz promowaniu przyjaznej środowisku gospodarki opartej na wiedzy i rozwoju kapitału ludzkiego; EU2020 zastąpi nieskuteczną Strategię Lizbońską.
- Zdaniem europosłanki Danuty Huebner zaproponowana w środę przez KE strategia gospodarcza UE na najbliższą dekadę niesie ryzyko segmentacji unijnego budżetu ze szkodą dla polityki spójności i nie gwarantuje, że szczytne cele zostaną przez kraje zrealizowane.
- Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił, że przyjęta w środę przez KE propozycja nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020, po wprowadzonych do niej zmianach, odpowiada na interesy wszystkich państw członkowskich, w tym także Polski.
- Amerykańscy dyplomaci postarają się położyć kres trwającym od dwu miesięcy napięciom między Waszyngtonem a Pekinem, lecz chiński MSZ powtórzył we wtorek, że Chiny nie chcą poprzeć sankcji przeciw Iranowi oraz przypomniał o niedawnych tarciach pomiędzy USA i Chinami.
- Szef KE Jose Manuel Barroso z zadowoleniem przyjął zapowiedziane przez Ateny dodatkowe cięcia wydatków i podwyżki podatków, które mają pomóc obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB grecki deficyt o 4 proc. w br. Zapewnił o gotowości UE do "solidarności" z Grecją.
- Rząd Grecji zatwierdził w środę trzeci na przestrzeni miesięcy program oszczędnościowy, który ma ograniczyć rozdęty deficyt budżetowy i przywrócić krajowi zaufanie kredytodawców.
- W trakcie piątkowej wizyty premiera Grecji Jeorjosa Papandreu w Berlinie kanclerz Angela Merkel nie złoży mu żadnych obietnic pomocy finansowej - oświadczył w środę zastępca rzecznika niemieckiego rządu Christoph Steegmans.
- Ministerstwo przemysłu i handlu Singapuru poinformowało w środę, że Unia Europejska podejmie rozmowy o utworzeniu strefy wolnego handlu między UE a Singapurem.
- Kazachstan jest zainteresowany ustanowieniem nowego szlaku eksportu swojej ropy do państw europejskich z pominięciem sieci rurociągów rosyjskich - donosi środowy "Financial Times".
- USA i Kirgistan przedłużą porozumienie, na mocy którego armia amerykańska korzysta z bazy strategicznej w Manas, poinformował we wtorek specjalny wysłannik USA do tego regionu, Richard Holbrook.
- Prezydenci Francji i Rosji - Nicolas Sarkozy i Dmitrij Miedwiediew ogłosili wspólnie we wtorek w Paryżu początek specjalnego cyklu imprez kulturalnych, czyli Roku Rosji we Francji. Obaj politycy otworzyli uroczyście wystawę w Luwrze poświęconą dawnej sztuce rosyjskiej.
- Liga Arabska uzgodniła, że daje cztery miesiące na pośrednie rozmowy izraelsko-palestyńskie dotyczące kryzysu bliskowschodniego - poinformowała w środę telewizja egipska.
- Po zniesieniu w grudniu obowiązku wiz Schengen dla obywateli kilku krajów bałkańskich, do Belgii w ciągu dwóch miesięcy przyjechało ok. tysiąca Albańczyków z ubogich wiosek Macedonii i Serbii; uwierzyli oni, że łatwo dostaną azyl, a nawet mieszkanie za darmo.
- Potężna nawałnica Xynthia, która podczas weekendu spowodowała we Francji śmierć ponad 50 ludzi, wyrządziła w tym kraju szkody, wstępnie oszacowane na miliard euro - poinformował w środę "Le Figaro".
- Ministerstwo spraw zagranicznych Libii wezwało w środę ambasadora USA w Trypolisie i zażądało przeprosin za oświadczenie amerykańskiego Departamentu Stanu dotyczące Libii, grożąc równocześnie pogorszeniem wzajemnych stosunków politycznych i gospodarczych.
- Benedykt XVI mówił do Polaków podczas środowej audiencji generalnej o dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wyraził pragnienie, by jego muzyka pomogła słuchaczom odkryć "głębię ludzkiego ducha". (PAP)
mln/ jtt/