Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 1 marca, 20.00
...
01.03.2011 | aktual.: 01.03.2011 20:23
01.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Według ogłoszonych we wtorek ostatecznych wyników piątkowych wyborów parlamentarnych w Irlandii, zgodnie z oczekiwaniami pierwsze miejsce zajęła w nich konserwatywna partia Fine Gael, zdobywając 76 miejsc w 166-osobowej Izbie Posłów (izbie niższej).
- Niemiecki minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg podał się we wtorek do dymisji w związku z ujawnieniem plagiatu w jego pracy doktorskiej. "To najbardziej bolesny krok w moim życiu" - wyznał. Zapowiedział, że zamierza "wycofać się z politycznych funkcji".
- Na Białorusi wchodzi we wtorek w życie decyzja o uwolnieniu cen większości towarów. Państwo ma odtąd regulować jedynie ceny na towary i usługi najważniejsze dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju, mające znaczenie socjalne oraz na produkcję monopolistów.
- Na Litwie rozpoczął się we wtorek powszechny spis ludności. Siódmy w historii kraju, drugi w niepodległej Litwie i pierwszy, gdy kraj został członkiem Unii Europejskiej.
- Zakończyło się zbieranie podpisów w obronie polskiej oświaty na Litwie. Według wstępnych danych, zebrano ich około 60 tys.
- 11 marca w Brukseli odbędzie się szczyt szefów państw i rządów 27 krajów UE poświęcony sytuacji w Afryce Płn. w tym w Libii, poprzedzający zapowiedziany wcześniej na ten sam dzień szczyt strefy euro - dowiedziała się we wtorek PAP ze źródeł dyplomatycznych w Brukseli.
- Po 94 latach do Rosji wróciła policja. We wtorek, 1 marca, weszła w życie uchwalona z inicjatywy prezydenta Dmitrija Miedwiediewa ustawa, na mocy której milicji przywrócona została nazwa sprzed przewrotu bolszewickiego z 1917 roku.
- Tunezyjska Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która przez długi czas była prześladowana za reżimu prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego, została zalegalizowana - poinformował rzecznik partii Ali el-Arjat.
- Tunezyjska straż graniczna strzelała we wtorek w powietrze, by uzyskać kontrolę nad wielotysięcznym tłumem, który próbował przekroczyć granicę libijsko-tunezyjską. Dziesiątki tysięcy ludzi w ostatnich dniach uciekło z ogarniętej niepokojami Libii.
- Polacy zatrudnieni w szpitalu w Darnie (wschód Libii) nie wiedzą, co przyniesie im jutro w mieście, w którym rządzą bandy uzbrojonych wyrostków, a perspektywy ewakuacji są niejasne - powiedział PAP we wtorek polski lekarz Zbigniew Śmiejkowski, nefrolog i ginekolog.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej zdementowało we wtorek pogłoski, jakoby znalazł tam schronienie były prezydent Egiptu Hosni Mubarak.
- Irański prokurator generalny Golam Hosejn Mohseni Edżeni zdementował we wtorek informacje o zatrzymaniu i przewiezieniu do teherańskiego więzienia dwóch przywódców opozycji: Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego - podała agencja ISNA.
- Na wezwanie opozycji we wtorek w centrum stolicy Jemenu, Sany, zebrali się demonstranci, którzy chcą ustąpienia prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - poinformowaŁa agencja AFP. Tymczasem prezydent oskarżył USA i Izrael o kierowanie protestami.
- Wiceszef Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Aleksandr Torszyn oświadczył we wtorek, że za zamachem na moskiewskim lotnisku Domodiedowo, w którym zginęło 37 osób, stoją władze Gruzji. Tbilisi zdecydowanie odrzuciło oskarżenia.
- 23-letnia Austriaczka Natascha Kampusch, więziona przez ponad 8 lat w domu mężczyzny, który ją porwał, wystąpiła do państwa austriackiego z roszczeniem odszkodowawczym na kwotę miliona euro z powodu zaniedbań, jakie miały udaremnić jej uwolnienie zaraz po uprowadzeniu.
- Nawet najmniejsze na świecie Państwo Watykańskie boryka się z problemem przeciążenia ruchu ulicznego. Dlatego na mocy obowiązujących od wtorku przepisów ograniczona zostanie liczba samochodów, które będą mogły wjechać na jego teren.
- Policja użyła we wtorek gazu łzawiącego, by rozpędzić uczestników demonstracji, której uczestnicy domagali się uwolnienia przywódców opozycji: Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego. Kilka osób zostało zatrzymanych - podały opozycyjne strony internetowe.
- Do zagranicznej interwencji wojskowej w Libii nie dojdzie bez wyraźnego mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe, przemawiając w Zgromadzeniu Narodowym.
- 11 marca w Brukseli odbędzie się szczyt szefów państw i rządów UE poświęcony sytuacji w Afryce Północnej, w tym w Libii. W ogarniętym niepokojami kraju trwa exodus tysięcy osób, usiłujących się przedostać się do Tunezji. (PAP)
amp/ asa/