Trwa ładowanie...
d2z3u09

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 10 kwietnia, 20.00

...
Share
d2z3u09

10.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Władze Libii odwołały się od wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu niezwłocznego przekazania Trybunałowi syna Muammara Kadafiego, Saifa al-Islama. MTK chce osądzić syna dyktatora za zbrodnie przeciwko ludzkości.

- Gwałtowne walki między wojskiem a Al-Kaidą na południu Jemenu w ciągu dwóch ostatnich dni pochłonęły 133 ofiary, głównie po stronie ekstremistów - podały źródła wojskowe i plemienne.

d2z3u09

- Międzynarodowy wysłannik do Syrii Kofi Annan, który przygotował plan pokojowy dla Syrii, gdzie od 13 miesięcy trwa konflikt, uważa, że jest za wcześnie, by mówić o fiasku planu, którego wdrażanie miało się rozpocząć we wtorek.

- Naiwnością było przypuszczać, że plan ONZ w sprawie Syrii powstrzyma reżim prezydenta Baszara el-Asada przed brutalnym tłumieniem rebelii - uważa prasa w USA. Krytykuje jednocześnie prezydenta Baracka Obamę za brak większego poparcia dla powstańców. Jak pisze wtorkowy "Washington Post", fiasko planu przedstawionego przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana było do przewidzenia - "dostarczył on tylko alibi Asadowi do dalszego mordowania własnego narodu".

- Skazany na ponad 2 lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, który odmawia samodzielnego przyjmowania pokarmów, został we wtorek skierowany przez sąd na kompleksowe badania psychiatryczne - podają niezależne media białoruskie.

- Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka wyraził we wtorek nadzieję, że już niedługo papież Benedykt XVI będzie się mógł spotkać z wiernymi na Białorusi. Mówił o tym na spotkaniu z nuncjuszem papieskim w Mińsku Claudio Gugerottim.

d2z3u09

- Sąd w Moskwie wymierzył we wtorek przywódczyni Ruchu w Obronie Lasu Chimkińskiego Jewgienii Czyrikowej karę grzywny w wysokości 500 rubli (ok. 17 dolarów) za próbę rozbicia namiotu na Placu Czerwonym.

- Delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) odwiedziła kilka więzień w Turkmenistanie, jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata.

- Przywódcy czeskiej centroprawicowej koalicji rządzącej doszli we wtorek do porozumienia, oddalając groźbę przedterminowych wyborów parlamentarnych w połowie kadencji.

- Akademia Szwedzka nie widzi powodu do odebrania niemieckiemu pisarzowi Guenterowi Grassowi przyznanej w 1999 r. literackiej Nagrody Nobla. Takiej kary za krytyczny wobec Izraela wiersz domagał się szef izraelskiego MSW Eli Iszai.

d2z3u09

- Sąd Rejonowy w Moskwie rozpatrzy w czwartek pozew Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina, przeciwko szefowi archiwów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) generałowi Wasilijowi Christoforowowi za jego wypowiedź dotyczącą Katynia. Polemizując z ekspertem Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Aleksiejem Płotnikowem, który odpowiedzialnością za mord katyński obarczył hitlerowskie Niemcy, szef archiwów FSB oświadczył, że "była to zbrodnia Stalina" i że to "Stalin wydał rozkaz egzekucji".

- Troje pracowników szkół publicznych w stanie Maryland podzieli się wygraną, jaka padła na jeden z trzech zwycięskich losów loterii Mega Millions. Do zgarnięcia była rekordowa pula 656 mln USD. Jeden z pozostałych zwycięskich losów sprzedano w Kansas i nabywca już zgłosił wygraną. Trzeci zwycięski los nabyto w stanie Illinois i nie wiadomo jeszcze, kto jest jego szczęśliwym posiadaczem.

- Komunistyczna Partia Chin zawiesiła członkostwo niedawnej wschodzącej gwiazdy na scenie politycznej - Bo Xilaia - w swych najwyższych gremiach i ogłosiła, że jego żona jest podejrzana o zamordowanie brytyjskiego biznesmena - podała we wtorek agencja Xinhua.

- Modlitwa prawosławna w rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń oraz msza święta, przemówienie Andrzeja Krzysztofa Kunerta i uderzenie w Dzwon Pamięci na polskim cmentarzu - to główne punkty uroczystości w 72. rocznicę zbrodni katyńskiej.

d2z3u09

- Z udziałem delegacji rządowej pod przewodnictwem ministra Bogdana Zdrojewskiego na miejscu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem odbyły się we wtorek uroczystości ku czci jej ofiar.

- Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej przekazała Polsce kolejne dwa tomy akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Generalnej FR Marina Gridniowa.

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) nie zamierza wracać do sprawy katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - informuje we wtorek dziennik "Moskowskije Nowosti", powołując się na wiceprzewodniczącego MAK Olega Jermołowa.

- Władze Białorusi i Rosji uzgodniły liczbę lotów między Mińskiem a Moskwą w sezonie letnim - poinformował białoruski wicepremier Anatol Kalinin. Kwestia ta była pod koniec marca przyczyną wstrzymania ruchu powietrznego między tymi miastami.

d2z3u09

- Niemiecka Partia Piratów wyprzedziła Zielonych i awansowała po raz pierwszy na trzecie miejsce - za CDU/CSU i SPD. W wyborach do Bundestagu mogłaby liczyć na 13 procent głosów - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu instytutu Forsa.

- Władze Indii i Kataru zawarły porozumienie dotyczące poszukiwań ropy i gazu ziemnego - poinformowała telewizja BBC. Indie szukają nowych dostawców surowców energetycznych po tym, jak nałożono sankcje na Iran. Indie są uzależnione od dostaw z tego kraju.

- Egipski sąd zablokował we wtorek decyzję parlamentu o utworzeniu nowego zgromadzenia konstytucyjnego, podważając prawomocność tego ciała, krytykowanego ze względu na dominację w nim islamistów.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapewnił we wtorek, że jego kraj dysponuje rezerwami walutowymi pozwalającymi na wytrzymanie nawet kilkuletniego embarga na sprzedaż ropy. Powtórzył, że jego kraj ma prawo do energetyki nuklearnej.

d2z3u09

- Turcja negocjuje z trzema krajami w sprawie trzech różnych modeli budowy elektrowni atomowych w tym kraju - poinformował we wtorek minister energetyki i złóż naturalnych Turcji Taner Yildiz.

- Gazpromu nie stać na subsydiowanie rosyjskich odbiorców, ale zwyżka cen miałaby efekt destabilizujący dla przemysłu i konsumentów - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor. Nie widać, by Kreml miał pomysł na rozwiązanie tego dylematu.

- Komunikacja promowa na greckie wyspy i do Włoch zamarła we wtorek z powodu dwudniowego strajku przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu Grecji. Protest przed prawosławną Wielkanocą i na początku sezonu turystycznego uderza też w eksport rolny z wysp. Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) poinformowała, że żaden prom nie wypłynie we wtorek i w środę z Pireusu, ani z sąsiednich portów Lawrio i Rafina.

- Wbrew oczekiwaniom we wtorek rano w Brukseli nie wyjechały na trasy autobusy i tramwaje, nie funkcjonuje też metro. Paraliż komunikacyjny trwa od soboty, kiedy zmarł pobity przez pijanego Belga inspektor miejskiego przedsiębiorstwa transportu, Stib.

- Około 5 tysięcy osób zebrało się we wtorek na wiecu opozycji w mieście Dżalalabad na południu Kirgistanu, domagając się ustąpienia rządu. W ostatnich latach Kirgistanem wstrząsały niepokoje polityczne i etniczne.

- Szef MSZ Syrii Walid el-Mu'allim oświadczył we wtorek, że zgodnie z planem pokojowym syryjskie siły rządowe zaczęły wycofywać się z miast. Podkreślił, że zawieszenie broni musi rozpocząć się równocześnie z przyjazdem międzynarodowej misji obserwacyjnej.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł we wtorek, że Wielka Brytania ma prawo dokonać ekstradycji do Stanów Zjednoczonych radykalnego muzułmańskiego duchownego Abu Hamzy al-Masriego i czterech innych podejrzanych o działalność terrorystyczną.

- Rakieta dalekiego zasięgu, która ma wynieść na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego sztucznego satelitę, będzie we wtorek wieczorem w pełni gotowa do startu. Poinformował o tym przed południem wicedyrektor departamentu badań kosmicznych północnokoreańskiego Centralnego Komitetu Astronautyki Riu Kum Czhol podczas jednej z niezwykle rzadkich konferencji prasowych organizowanych przez władze Korei Płn.

- Ponad 150 tysięcy osób jest więzionych w Korei Płn. w obozach pracy, przypominających sowieckie łagry - głosi raport waszyngtońskiego Komitetu na rzecz Praw Człowieka w Korei Północnej. Phenian od lat zaprzecza, że przetrzymuje więźniów politycznych. Opublikowany we wtorek raport pozarządowej organizacji amerykańskiej sporządzono w oparciu o zeznania 60 byłych więźniów i strażników; dokument zawiera również zdjęcia satelitarne miejsc opisanych jako obozy pracy i zakłady karne.

- Co najmniej 19 osób zginęło we wtorek w dwóch zamachach samobójczych w Afganistanie. W prowincji Herat, na zachodzie kraju, zginęło 11 ludzi, a w południowej prowincji Helmand w ataku przeprowadzonym przez kilku samobójców poniosło śmierć ośmiu policjantów. (PAP)

amp/ ana/ asa/

d2z3u09

Podziel się opinią

Share
d2z3u09
d2z3u09