Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 13 marca, 17.00
...
13.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ministrowie finansów krajów UE podjęli we wtorek decyzję o częściowym zawieszeniu unijnych funduszy spójności na 2013 r. dla Węgier - podała na Twitterze duńska prezydencja. To kara za nadmierny deficyt finansów publicznych. Kara wejdzie w życie, jeśli do 1 stycznia 2013 r. Węgry nie obniżą deficytu do wymaganych w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB.
- Projekt uchwały o przedterminowych wyborach parlamentarnych został we wtorek zarejestrowany w Sejmie Litwy. Ze względu na konflikt w koalicji rządzącej zaproponowano przeprowadzenie wyborów 3 czerwca, co skróciłoby kadencję obecnego parlamentu o pół roku.
- Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a Unią Europejską ma być parafowana 30 marca w Brukseli - poinformował we wtorek dziennik "Kommiersant-Ukraina", powołując się na źródła dyplomatyczne w Kijowie.
- Wybory parlamentarne w Serbii odbędą się 6 maja - ogłosił we wtorek prezydent Boris Tadić. Ważnym zadaniem rządu, wyłonionego po tych wyborach, będzie przystąpienie do rozmów o członkostwo Serbii w Unii Europejskiej - pisze agencja Tanjug.
- Prezydent Syrii Baszar el-Asad, przeciw którego rządom od roku trwa rebelia, wyznaczył na 7 maja termin wyborów parlamentarnych - podał we wtorek Reuters, powołując się na stronę internetową syryjskiego parlamentu.
- Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen poinformowała we wtorek, że zebrała 500 podpisów merów i radnych koniecznych do startu w kwietniowo-majowych wyborach prezydenckich we Francji.
- Centroprawicowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy zwycięży w pierwszej turze kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich, ale przegra z socjalistą Francois Hollande'em w drugiej turze głosowania - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Ifop/Fiducial.
- Po raz pierwszy od 10 lat w Czechach spadła liczba ludności - wynika z opublikowanych we wtorek danych demograficznych Czeskiego Urzędu Statystycznego (CzSU). W 2011 roku w Czechach żyło 10.504.203 obywateli, czyli o 28.567 osób mniej niż rok wcześniej - podaje CzSU. Urząd podkreśla, że wyraźnie spadła liczba urodzeń, a ubytku nie byli w stanie wyrównać imigranci.
- Więziona w żeńskiej kolonii karnej w Charkowie była premier Ukrainy Julia Tymoszenko odmawia leczenia przez lekarzy więziennych i żąda, by kurowano ją w Niemczech - poinformowała we wtorek ukraińska służba więzienna (SW). Skazana na siedem lat pozbawienia wolności Tymoszenko od kilku miesięcy narzeka na problemy z kręgosłupem. Jej obrońcy i rodzina alarmowali wcześniej, że ze względu na silne bóle w plecach była premier nie może się samodzielnie poruszać.
- Sąd Rejonowy w Smoleńsku we wtorek odmówił uchylenia aresztu, orzeczonego wobec aktywistki niezarejestrowanej partii Inna Rosja Taisy Osipowej, oskarżonej o produkcję i sprzedaż narkotyków. Sąd przystąpił w tym dniu do ponownego rozpatrywania sprawy 27-letniej Osipowej, którą w grudniu 2011 roku już skazał na 10 lat łagru. Wyrok ten w lutym został jednak uchylony przez smoleński Sąd Obwodowy, który zdecydował jednocześnie, że pozostanie ona w areszcie.
- Brytyjska policja zatrzymała we wtorek sześć osób w związku z tzw. aferą podsłuchową w tabloidach należących do medialnego magnata Ruperta Murdocha. Wśród zatrzymanych są była redaktor naczelna jednej z gazet Rebekah Brooks i jej mąż - podał "Guardian". Policja informowała o zatrzymaniu we wtorek rano sześciu osób podejrzewanych o utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości.
- Policja w czterech niemieckich krajach związkowych przeprowadziła we wtorek rewizje w budynkach i pomieszczeniach, zajmowanych przez środowiska skrajnie prawicowe - poinformowała prokuratura w Koblencji. Wszczęto śledztwo przeciwko 33 osobom w wieku od 17 do 33 lat, wobec 24 osób wydano nakazy aresztowania. Akcja policyjna objęła Nadrenię-Palatynat, Nadrenię Północną-Westfalię, Badenię-Wirtembergię i Turyngię.
- Piloci i personel pokładowy hiszpańskich linii lotniczych Iberia odwołali planowaną kolejną serię strajków przeciwko uruchomieniu przez tego przewoźnika tanich linii lotniczych - poinformowała we wtorek rzeczniczka Iberii.
- Prom z około 200 osobami na pokładzie zatonął we wtorek na rzece Meghna na południu Bangladeszu - poinformowały światowe agencje, powołując się na banglijską policję. Według władz prawdopodobnie utonęło co najmniej 150 osób; uratowano 35 pasażerów.
- Mieszkańcy Niemiec wyrzucają każdego roku 6,7 miliona ton żywności - wynika z opublikowanych we wtorek badań Uniwersytetu w Stuttgarcie, które przeprowadzono na zlecenie ministerstwa rolnictwa i spraw konsumenckich w Berlinie. Każdy Niemiec pozbywa się średnio 81,6 kilograma produktów spożywczych rocznie o wartości 235 euro. Na śmietnik trafia szczególnie dużo owoców, warzyw i pieczywa. 61 proc. odpadów spożywczych produkują gospodarstwa domowe. (PAP)
amp/ jtt/